Nike_dosahuje_dalsie_silne_vysledky_vdaka_digitalnej_strategii

Zameranie spoločnosti Nike na priamy predaj spotrebiteľom sa vypláca naozaj vo veľkom.

Spoločnosť zo sektoru obuvi a odevov v utorok oznámila, že počas troch mesiacov končiacich v auguste vykázala zisk na hodnote 0,86 dolárov za akciu, čo je o 28% viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Tento rast bol spôsobený 7-percentným nárastom výnosov a rastom hrubých marží priamo v oblasti predaja spotrebiteľom. Celkové čisté tržby v tomto štvrťroku vzrástli o 25% na 1,4 miliardy dolárov.

Silný prvý štvrťrok fiškálneho roku 2020 je znakom toho, že stratégia spoločnosti Nike “Priama Ofenzíva na Spotrebiteľov“ oznámená v júni 2017 prináša spoločnosti pozitívne výsledky. Nike už tradične predáva väčšinu svojich výrobkov prostredníctvom kamenných predajní, ale táto nová stratégia uprednostňuje zrýchlenie inovácií, rýchlejšiu výrobu a získavanie produktov pre spotrebiteľov a priamejší predaj ako aj priamy kontakt s digitálnymi kanálmi. Štvrťrok do augusta je pre spoločnosť tiež jedným z najsilnejších kvartálov, keďže rodičia detí realizujú nákupy pred nástupom do školy.

Akcie spoločnosti Nike mimo riadnych obchodovacích hodín po výsledkoch vzrástli o viac ako 5%.

Spoločnosť uviedla, že hrubé marže v tomto štvrťroku vzrástli na 45,7% vďaka väčšej ziskovosti v divízií Nike Direct, ktorá poukazuje na jej predaje priamym spotrebiteľom. Maržiam pomohli aj vyššie priemerné predajné ceny produktov, čo je pre spoločnosť taktiež strategický cieľ. V roku 2017, ako súčasť “Priamej Ofenzívy na Spotrebiteľov“, Nike oznámila stratégiu “Dôraz na rozšírenie“, aby mohla pozmeniť svoje ponuky a zamerať sa na lepšie predávané štýly, ktoré zvyšujú návratnosť.

Hovorca spoločnosti Nike pred analytikmi – Mark Parker v rámci vyhlásenia výsledkov poznamenal, že digitálny predaj značky Nike, ktorý naznačil úspech stratégie zameranej na priamy predaj spotrebiteľom v štvrťroku vzrástol o 42%, čo bolo spôsobené skúsenosťami s mobilnými zariadeniami a aplikáciami. Nike investuje do rozširovania členstva svojich aplikácií SNKRS a Nike + a ich integrácie do skúseností zákazníkov v obchodoch.

Parker ďalej uviedol, že digitálny rast „ukazuje silu osobnejších vzťahov so spotrebiteľmi.“

Administratívne náklady sa v tomto štvrťroku tiež zvýšili o 9% na 3,3 miliardy dolárov. Väčšina z toho je výsledkom investícií do stratégie na priamy predaj a celosvetových operácií. Nike konkuruje spoločnosti Adidas s cieľom zrýchliť a automatizovať výrobu, ktorá by pomohla získať produkty zákazníkom rýchlejšie a ponúknuť väčšiu personalizáciu.

Napriek svojmu rastu sa Nike musela vyrovnať aj s prebiehajúcou obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a tarifami, ktoré môžu americkým spotrebiteľom zvýšiť ceny ich produktov. Na mnohé dovozy obuvi sa však uplatňuje nová 10% colná sadzba, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra. Časti týchto taríf boli oneskorené, ale ovplyvnia väčšinu ostatných dovozov obuvi, ak budú implementované 15. decembra podľa očakávaní.

Finančný riaditeľ Andy Campion analytikom po výsledkoch uviedol, že firma bude v nadchádzajúcich mesiacoch čeliť protivetru z dôvodu uvalenia taríf.

Rast spoločnosti Nike na severoamerickom trhu, ktorý je najväčším trhom obuvi sa už spomaľuje – v poslednom štvrťroku končiacom v auguste vzrástol iba o 4% v porovnaní so 6% rastom v rovnakom období minulého roka. Predaj na rýchlo rastúcom čínskom trhu sa však v poslednom štvrťroku navýšil až o 27%.

Parker nakoniec uviedol: „Pevne veríme v silu voľného a spravodlivého obchodu.“

Graf akcií spoločnosti Nike za posledých 5 rokov:
Nike_dosahuje_dalsie_silne_vysledky_vdaka_digitalnej_strategii_graf

 

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár