Rolex kúpila maloobchodníka Bucherer.

Rolex kúpila maloobchodníka Bucherer.

Skupina Watches of Switzerland v piatok ráno stratila štvrtinu svojej hodnoty a zaznamenala tak najhorší deň v histórii po tom, čo výrobca luxusných hodiniek Rolex oznámil dohodu o kúpe predajcu hodiniek Bucherer.

Spoločnosť Rolex uviedla, že akvizícia za nezverejnenú sumu nasledovala po rozhodnutí majiteľa spoločnosti Bucherer – Jorga Bucherera – 86-ročného vnuka zakladateľa Carla Bucherera, s cieľom predať podnik, keďže nemá žiadneho priameho potomka, ktorý by vedenie prevzal.

Vo vyhlásení spoločnosti Rolex sa uvádza: “Tento krok odráža túžbu značky so sídlom v Ženeve zvečniť úspech spoločnosti Bucherer a zachovať úzke partnerské väzby, ktoré spájajú obe spoločnosti od roku 1924.”

“Skupina Rolex je presvedčená, že táto akvizícia je najlepším riešením nielen pre jej vlastné značky, ale aj pre všetky partnerské značky hodiniek a šperkov, ako aj pre všetkých zamestnancov skupiny Bucherer.”

Švajčiarsky maloobchodný predajca Bucherer má viac ako 100 predajní po celom svete a od roku 1924 udržiava úzku spoluprácu so svojim krajanským výrobcom Rolex. Vďaka tejto dohode je spoločnosť Rolex po prvýkrát prítomná v spotrebiteľskom predaji.

Spoločnosť Rolex potvrdila, že Bucherer si zachová svoj názov a značku a jej manažérsky tím zostane nezmenený, pričom jej integrácia do spoločnosti Rolex sa dokončí, keď regulačné orgány pre hospodársku súťaž schvália prevzatie.

V následnom piatkovom vyhlásení sa spoločnosť Watches of Switzerland pokúsila zmierniť zjavné obavy trhu ohľadom toho, že najväčší svetový predajca luxusných hodiniek – Bucherer, sa spojením s kultovou značkou zmocní väčšieho podielu na trhu.

Spoločnosť Watches of Switzerland trvala na tom, že akvizícia sa týka výlučne plánovania nástupníctva spoločnosti Bucherer a že spoločnosť Rolex, ktorá neporušuje svoj modus operandi pôsobiť výlučne ako výrobca, čím nevykonáva “strategický krok” v rámci maloobchodného trhu.

Skupina Watches of Switzerland vo svojom vyhlásení uviedla, že Jorg Bucherer “nemá žiadneho rodinného nástupcu a jeho želaním je z výnosov tejto transakcie vytvoriť nadáciu.”

Firma Watches of Switzerland dodala: “Nepredstavuje to strategický krok spoločnosti Rolex v rámci maloobchodu. Ide o najlepšie uváženú reakciu na problémy nástupníctva spoločnosti Bucherer SA.”

“Spoločnosť Rolex sa nebude prevádzkovo podieľať na podnikaní spoločnosti Bucherer. Rolex vymenuje nevýkonných členov predstavenstva. V dôsledku tejto akvizície nedôjde k žiadnym zmenám v procesoch spoločnosti Rolex týkajúcich sa prideľovania produktov alebo vývoja distribúcie.”

Napriek tomu sa akcie spoločnosti kótovanej na londýnskej burze v úvode obchodovania prepadli až o 29 %, než sa im následne podarilo znížiť straty.

Hoci Bucherer aj Rolex sú súkromné spoločnosti, Watches of Switzerland je kótovanou na londýnskej burze a ich trhová hodnota je približne 1,68 miliardy libier (2,12 miliardy dolárov).

Podobne ako veľká časť trhu s luxusným tovarom sa spoločnosti dobre darilo počas krízy životných nákladov v Spojenom kráľovstve, hoci jej tržby za tri mesiace do konca júla klesli na 382 miliónov libier z 391 miliónov libier za rovnaké obdobie minulého roka.

Napriek tomu spoločnosť uviedla, že dopyt po hodinkách zostáva silný, a potvrdila svoje celoročné prognózy, podľa ktorých sa ročné tržby budú pohybovať medzi 1,65 až 1,7 miliardami libier.

Uistenie “padlo na úrodnú pôdu”

Russ Mould, investičný riaditeľ maklérskej spoločnosti AJ Bell, uviedol, že investori sa obávajú, že spojenie bude znamenať, že Bucherer dostane ” prevzal vrátane lepšieho prístupu k hodinkám, ktoré spotrebitelia zúfalo chcú kúpiť”.

Mould v e-maile uviedol: “Snahy spoločnosti Watches of Switzerland ubezpečiť trh, že nedôjde k žiadnej zmene v spôsobe prideľovania akcií Rolex, sa stretli s odozvou.”

“To je to, čo spoločnosť Rolex mohla nateraz sľúbiť, ale v budúcnosti sa to môže ľahko zmeniť.”

Mould poznamenal, že medzi rôznymi výrobcami produktov vrátane veľkých značiek športového oblečenia sa objavil trend priameho predaja spotrebiteľom, ktorí sa tak dozvedeli viac o preferenciách zákazníkov a zvýšili marže tým, že odstrihli maloobchodníkov.

Mould ďalej uviedol: “Predstavte si, že by sa to stalo so spoločnosťou Rolex. Teoreticky by mohla využívať spoločnosť Bucherer ako svoj predajný kanál a nemusela by sa obťažovať inými autorizovanými predajcami, ako sú napríklad Watches of Switzerland.”

“Za zmienku stojí, že spoločnosť Watches of Switzerland bola obľúbenou akciou mnohých manažérov fondov so strednou kapitalizáciou. Budú sa musieť dôkladne pozrieť na oznámenie spoločnosti Bucherer a rozhodnúť, či radikálne pristúpia k zmene investičného prístupu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár