Spolocnosti-H&M-a-Nike-celia-v-Cine-bojkotu

H&M, Nike a ďalšie veľké západné značky oblečenia čelia v Číne bojkotu kvôli postoju, ktorý zaujali proti údajnému použitiu nútenej práce na výrobu bavlny v západnom regióne krajiny Sin-ťiang.

Spoločnosti H&M a Nike pred niekoľkými mesiacmi uviedli, že sú znepokojené obvineniami z použitia nútenej práce na výrobu bavlny v Sin-ťiangu. Teraz ich však zastihla stupňujúca sa búrka, ktorá v priebehu tohto týždňa prepukla na čínskych sociálnych sieťach.

Produkty švédskej nadnárodnej spoločnosti H&M, ktorá je druhým najväčším maloobchodných predajcom odevov na svete, stiahli z hlavných obchodov s elektronickým obchodom v Číne. S touto značkou prestali byť spájané prominentné osobnosti. Spoločnosti Nike a Adidas okrem iných značiek čelia aj veľkej kritike.

Rozhorčenie prichádza po tom, čo skupina spojená s vládnucou komunistickou stranou zverejnila vyhlásenie H&M o Sin-ťiangu na čínskej stránke sociálnych médií – Weibo. Vo vyhlásení, ktoré vyšlo v septembri, spoločnosť H&M uviedla, že je „hlboko znepokojená“ správami o nútenej práci pri výrobe bavlny v Sin-ťiangu.

Skupiny za ľudské práva opakovane obvinil Peking zo zadržiavanie Ujgurov a ďalšie moslimské menšiny v regióne v “prevýchovných” táborov a ich využitia vo forme nútenej práce, ktoré tvrdia, že súčasťou celosvetových technologických a maloobchodných dodávateľských reťazcov, a to buď priamo alebo nepriamo.

Nedávne sankcie zo strany USA, Spojeného kráľovstva a Európskej únie týkajúce sa Sin-ťiangu vyvolali obnovený tlak zo strany čínskej vlády, ktorá tábory nazýva „strediskami odborného vzdelávania“ zameranými na boj proti chudobe a náboženskému extrémizmu.

Vo virálnom príspevku na sociálnej sieti o H&M čínska komunistická liga mládeže postoj spoločnosti odsúdila.

V príspevku bolo napísané: „Šírenie povestí o bojkote bavlny Sin-ťiangu a snaha o zisk v Číne? Zbožné prianie!“

Tieto komentáre vyvolali príval kritiky čínskych používateľov sociálnych médií namierených voči firme H&M, vrátane virálneho hashtagu, ktorý bol zadaný viac ako miliardu-krát: „Podporujem bavlnu Sin-ťiangu.“

Jeden z najobľúbenejších komentárov na sociálnej sieti Weibo uviedol: „Oblečenie H&M sú handry,“ … „Nezaslúžia si našu bavlnu Sin-ťiangu!“

Čínski giganti elektronického obchodu Alibaba a JD.com po reakcii dokonca stiahli z predaja všetky produkty spoločnosti H&M.

Hovorca čínskej komunistickej strany v oficiálnych novinách Komunistickej strany Číny – People’s Daily vyjadril svoje rozhorčenie nad firmou H&M a na svojom oficiálnom účte Weibo uviedol, že „čínska bavlna Sin-ťiangu je biela a bezchybná“. Štátna televízia CCTV obvinila zahraničné značky, že „v Číne zarábajú veľké zisky, ale zároveň útočia na krajinu klamstvami“.

Herec Huang Xuan, ktorý bol veľvyslancom značky pre H&M od minulého apríla, verejne vyhlásil, že s touto spoločnosťou už nebude spolupracovať.

Vo vyhlásení zverejnenom v stredu večer na sociálnej sieti Weibo spoločnosť H&M uviedla, že vo svojom celosvetovom dodávateľskom reťazci vždy zachováva vysoké štandardy a transparentnosť.

Vo vyhlásení uviedla: “Tento náš postoj nepredstavuje žiadnu politickú pozíciu. Skupina H&M vždy rešpektuje čínskych spotrebiteľov. Zaviazali sme sa k dlhodobým investíciám a rozvoju v Číne.“ Spoločnosť dodala, že spolupracuje s „viac ako 350 výrobcami“ v Číne. Skupina H&M však odmietla žiadosť o ďalšie vyjadrenia.

Kritika namierená proti značke H&M sa v priebehu niekoľkých hodín rozšírila aj na spoločnosť Nike. Spoločnosť pred takmer rokom uviedla, že je „znepokojená správami o nútených prácach v Sin-ťiangu a súvisiacich s nimi“.

Vo vyhlásení uviedli: „Spoločnosť Nike nezískava výrobky z oblasti Sin-ťiang a my sme u našich zmluvných dodávateľov potvrdili, že nepoužívajú textil alebo priadzu z tohto regiónu.“

Krátko potom, čo sa vyhlásenie objavilo na Weibo, čínsky spevák a herec Wang Yibo uviedol, že prerušil vzťahy s firmou Nike a „rozhodne je proti akýmkoľvek vyjadreniam a činom, ktoré znevažujú Čínu“. Spoločnosť Nike na žiadosť o vyjadrenie okamžite neodpovedala.

Za posledný rok niekoľko západných spoločností verejne oznámili, že preskúmajú svoje globálne dodávateľské reťazce, aby sa uistili, že neobsahujú bavlnené výrobky Sin-ťiangu, po obvineniach z nútenej práce, ktorá sa týkala obyvateľov moslimských Ujgurov.

V decembri vláda USA oznámila, že zablokuje kompletný dovoz bavlny z Sin-ťiangu kvôli obavám, ktoré „k nim mohlo prísť po využití otrockej práce pri niektorých z najvážnejších porušení ľudských práv, ktoré dnes existujú“.

Obavy z Sin-ťiangu tiež prehĺbili napätie medzi Čínou a mnohými významnými západnými mocnosťami. Za posledný týždeň zaviedli USA, Spojené kráľovstvo a Európska únia nové sankcie pre úradníkov v Sin-ťiangu v súvislosti s ich úlohou pri údajnom porušovaní ľudských práv. Vrcholní politickí predstavitelia Číny reagovali vlastnými sankciami na politikov a subjekty EÚ a uviedli, že „zlomyseľne šíria klamstvá“.

Medzitým, čo sa spätná väzba sociálnych médií rozširuje na ďalšie významné západné značky, niektoré čínske spoločnosti začali propagovať svoje použitie bavlny vyprodukovanej v oblasti Sin-ťiangu. Čínska značka Anta Sports vo vyhlásení uviedla, že bude aj naďalej používať bavlnu zo Sin-ťiangu, zatiaľ čo japonský maloobchodný predajca Muji začal inzerovať výrobky vyrobené z „bavlny Sin-ťiangu“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár