Goldman_Sachs_je_prvou_velkou_bankou_USA_ktora_vylucila_pozicky_na_arkticke_vrtanie

Goldman Sachs je prvou veľkou americkou bankou, ktorá tvrdí, že nebude financovať nové ropné projekty v oblasti Arktídy.

Banka nedávno oznámila množstvo zmien okolo svojich environmentálnych politík, vrátane prísľubu že nebude financovať aktivity okolo vrtov v Arktíde. Obmedzenia tiež vylučujú projekty v arktickom národnom útočisku – na Aljaške, ktorú sa prezident Donald Trump snažil otvoriť rozvoju.

Banka Goldman Sachs na svojej webovej stránke uviedla, že zmrazenie financovania sa týka aj rozvoja nových tepelných uhoľných baní a elektrární po celom svete, ako aj projektov, ktoré „významne premieňajú alebo zhoršujú prirodzené prostredie.“

Banka tiež oznámila záväzok investovať 750 miliárd dolárov v nasledujúcich 10 rokoch do oblastí zameraných na zmenu podnebia a inkluzívneho rastu.

Stratégia banky Goldman Sachs prichádza, v čase keď aktivisti a vedci prišli s odsúdením globálnej dohody o klíme, ktorá bola dosiahnutou na nedeľnom samite organizácie OSN v Madride, ako nedostatočná.

Goldman Sachs od environmentálnych skupín získala ocenenie.

Organizácia Rainforest Action Network vo vyhlásení uviedla, že záväzky spoločnosti Goldman sú „najsilnejším obmedzením fosílnych financií od ktorejkoľvek veľkej americkej banky“.

Stále však zaostáva za celosvetovými konkurentmi.

Podľa klubu Sierra sa viac ako tucet najväčších bánk na svete zaviazalo zastaviť vŕtanie v Arktíde, vrátane mien ako UniCredit, Royal Bank of Scotland a Barclays.

Podľa Svetového fondu pre voľne žijúce zvieratá sa Arktída otepľuje tempom, ktoré je takmer dvojnásobkom svetového priemeru, čo vedie k stúpajúcim hladinám morí, zmenám v podnebných a zrážkových podmienkach a závažnejším poveternostným udalostiam.

Ben Cushing z klubu Sierra vo vyhlásení uviedol: “Goldman Sachs správne uznala, že zničenie Arktického útočiska by bolo nevhodným obchodom. Dúfame, že ďalšie americké banky ju budú nasledovať.”

David Solomon, generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, medzitým vyzval vlády, aby taktiež začali razatne konať.

Solomon ďalej uviedol: „Nejedná sa len o naliehavú potrebu konať, ale aj o rozsiahly a dôležitý prístup z ohľadu obchodu a investícií.“

Súvisiace:
Veľkí investori zvyšujú tlak na spoločností v dôsledku zmeny klímy
Nemecko predstavuje € 54 miliardový plán na boj proti klimatickej kríze

Spoločnosť uviedla, že bude postupne ukončovať financovanie spoločností na ťažbu tepelného uhlia, ktoré nemajú plány na diverzifikáciu (mimo oblasti uhlia).

V októbri boli Sierra Club a Rainforest Action Network súčasťou širšej koalície, ktorá naliehala na Goldman Sachs, JPMorgan Chase a ďalšie vedúce investičné banky, aby stiahli finančnú podporu pre IPO (počiatočnú verejnú ponuku akcií) ropnej skupiny Saudi Aramco.

Podľa koalície je štátna ropná spoločnosť, ktorej emisiu viedla spoločnosť Goldman ako spoločný finančný poradca v rámci svojho debutu na verejnom trhu, „najväčším podnikovým emitentom oxidu uhličitého na svete“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár