ECB-varuje-pred-rizikami-ktore-predstavuju-realitne-fondy-v-hodnote-1-biliona-eur

Európska centrálna banka (ECB) varuje pred fondmi, ktoré investujú do komerčných nehnuteľností, a považuje ich za hrozbu pre finančnú stabilitu po tom, ako v uplynulom desaťročí dosahovali výrazne rast.

ECB v dnešnom vyhlásení vo svojom makro-bulletine uviedla, že čistá hodnota aktív realitných investičných fondov za posledných desať rokov vzrástla viac ako trojnásobne a dosiahla hodnotu 1,1 bilióna dolárov a zvýšila ich vzájomné prepojenie v rámci realitných trhov.

ECB zároveň upozorňuje na nekonzistentnosť, pretože investori môžu vyberať peniaze, pričom fondy sú vysoko nelikvidné. Môže platiť, že tento prístup môže v príslušnom finančnom systéme spustiť rezonanciu.

ECB konštatuje, že nestabilita v tejto oblasti by mohla mať štrukturálne dôsledky pre komerčné nehnuteľnosti a ovplyvniť stabilitu širšieho finančného systému a reálnej ekonomiky.

Problémy realitného fondu u gigantu Blackstone

Výskumníci od ECB poukázali aj nedávne správy realitného fondu s označením Blackstone Real Estate Income Trust (BREIT) ako na nedávny príklad fondu, ktorý musel obmedziť výbery, keďže investori prostriedky. Dodali, že obavy o trh s nehnuteľnosťami by mohli následne viesť k zvýšeniu výberom.

Obmedzenie na výbery vkladom tohto realitného fondu však pokračujú už 5. mesiacom za sebou.

Spoločnosť Blackstone uviedla, že v marci dostala žiadosti o spätný odkup tohto realitného fondu v hodnote 4,5 miliardy dolárov, ale to je o 16 % menej ako v mesiaci január.

Súvisiace:
Elon Musk varuje, že banková kríza môže viesť k niečomu väčšiemu
Vkladatelia vybrali z amerických bánk ďalších 126 miliárd

Investičný gigant Blackstone v rámci marcových výberov splnil len približne 666 miliónov dolárov, čo sa rovná 1 % čistej hodnoty aktív a predstavuje 15 % podiel z celkového objemu predloženého na výbery. Podľa limitov, ktoré spoločnosť Blackstone REIT zaviedla, môže štvrťročne odkúpiť len 5 % akcií v obehu. V každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov odkúpila 2 %.

Hovorca spoločnosti v e-maile pre divíziu Blackstone REIT nezverejnil celkové objemy vrátených prostriedkov za mesiac marec.

Komerčné nehnuteľnosti boli počas pandémie (ktorá podporila politiku práce z domu a elektronického obchodu) tvrdo zasiahnuté. Neistý hospodársky výhľad a rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb v boji proti inflácii predstavujú ďalšie riziká.

Podľa prospektu by mali byť pravidlá vypracované tak, aby lepšie pomáhali fondom zvládať náhle nárasty požiadaviek na likviditu a znášať náklady na vyplatenie, ktoré môžu vzniknúť počas tzv. stresových situácií na trhu. Je pozoruhodné, že by to mohlo zahŕňať pomalšiu mieru odkupovania a dlhšie problémy pre investorov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Invest-Gate

Facebook komentár