Spravne_sposoby_investovania_do_nehnutelností

Je vhodná doba investovania do nehnuteľností?

Jedná sa o veľkú otázku. Pripomína nám to Lucy vo vianočnom špeciáli Charlieho Browna. Sťažuje sa na to, ako vždy dostáva len hlúpe hračky alebo bicykel, keď všetko, čo chce, je nehnuteľnosť.

Avšak keď vážne uvažujete nad investovaním do nehnuteľností je treba zvážiť možnosti – skutočné nehnuteľnosti alebo verejne obchodovateľné akcie, ktoré vlastnia domy, byty alebo komerčné budovy, to všetko môže mať zmysel ako spôsob diverzifikácie vášho portfólia.

Ceny v oblasti realít sú z historického hľadiska skôr dlhodobou investíciou, hoci v krátkodobom horizonte by mohli kolísať v závislosti od stavu ekonomiky.

S Centrálnymi Bankami, ako napríklad s Federálnym rezervným systémom, ktorý pravdepodobne udrží úrokové sadzby po zvyšok roka na nezmenenej úrovni (teda v nízkych hodnotách), by hypotéky mali v blízkej budúcnosti zostať pomerne dostupné. Priemerná sadzba 30-ročnej fixnej hypotéky je podľa vládnej agentúry Freddieho Mac na hodnote 4,17%.

Súvisiace: Londýn prekonáva Manhattan v dopyte po kancelárskych priestoroch

Takže kde by ste mali začať, ak sa pozeráte na nehnuteľnosť ako investíciu a nie len na miesto určené na bývanie?

Môže to znieť ako klišé, ale je treba sledovať pravidlo nehnuteľnosti číslo jedna.

Lokalita, lokalita, lokalita

Holly Tachovská, spoluzakladateľka a CEO spoločnosti BuildFax uviedla: “Pozrime sa na poslednú recesiu a bolo v nej vidno veľké poklesy cien v miestach, ako je Las Vegas, kde bol zaznamenaný obrovský rast, zatiaľ čo miesta, ako Austin, ktorý nečelili podobnému rastu, ich ceny boli takmer nezmenené.”

Tachovská tiež poznamenala, že každý investor, ktorý sa pozerá na bývanie ako na investíciu, musí robiť aj svoje domáce úlohy.

Ďalej poznamenala, že je treba „zvážiť nečakané náklady na údržbu a iné skryté náklady,“ pričom si všimla, že akékoľvek poškodenie strechy, vzduchotechniky a elektrických systémov alebo inštalatérskych prác by mohlo viesť k nákupu nehnuteľnosti, ktorá pôvodne vyzerala ako výhodná kúpa, ale rýchlo sa to môže zmeniť.

Domy určené na bývanie nie sú jedinými možnosťami investícií do nehnuteľností

Investori, ktorí uvažujú o nehnuteľnostiach, môžu zvážiť aj komerčné nehnuteľnosti.

Tore Steen, generálny riaditeľ spoločnosti zaoberajúcej sa trhom s komerčnými nehnuteľnosťami – CrowdStreet, uviedol, že investori by mali hľadať miesta s vhodným rastom stavu zamestnanosti.

Poznamenal, že atraktívnymi miestami pre investície na trhu s nehnuteľnosťami je Nashville, ktorý bude domovom nového operačného centra spoločnosti Amazon, ktoré bude zamestnávať viac ako 5 000 ľudí, ako aj úplne nový hotel Virgin. Taktiež spomenul ďalšie mesto štátu Tennesse – Charlotte, ktoré sa objavuje ako hlavné centrum bánk.

Riaditeľ marketingu pre CrowdStreet – Brent Hieggelke v rozhovore poznamenal, že investori by mali hľadať typy nehnuteľností, ktoré sa dajú vhodne udržiavať aj v rámci horšieho stavu hospodárstva.

Ďalej poznamenal: “Čo by ste mali chcieť je vyvážené portfólio. Bývanie pre študentov a centrá pre seniorov predstavujú rastúce demografie, ktoré by vedeli odolať recesiám.”

REIT sú cenovo dostupnejším spôsobom investovania do nehnuteľností

Ale ak hľadáte možnosti ako investovať do nehnuteľností, budete sa musieť uistiť, že máte pripravený rozsiahlu časť hotovosti najprv – či už je to pre zálohu alebo čo sa týka investovania do realitných fondov cez podielové fondy. Napríklad spoločnosť CrowdStreet má u fondov minimálny objem investície vo výške 25 000 dolárov.

Napriek tomu existujú menej nákladné spôsoby, ako investovať do nehnuteľností.

Realitné investičné fondy (REIT) – verejne obchodované spoločnosti, ktoré vlastnia konkrétne nehnuteľnosti, môžu byť tiež dobrými stávkami pre konzervatívnych investorov, pretože vyplácajú lukratívne dividendy, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť stabilný príjem – podobne ako dlhopisy.

Súvisiace: Mapa: Rastúce impérium nehnuteľností od spoločnosti Google

(REIT je tzv. korporácia, trust alebo asociácia, ktorá investuje priamo do nehnuteľností produkujúcich výnosy a obchoduje sa ako akcie.)

Tachovsky ďalej uviedol, že spoločnosti, ktoré kupujú rodinné domy, aby ich mohli prenajať, sú jedným typom REIT, ktorý by mohol zmysel.

Investičná spoločnosť Blackstone ponúka samostatne obchodovaný REIT s názvom Invitation Homes, ktorý túto stratégiu realizuje. Podobné možnosti ponúka aj spoločnosť s názvom American Homes 4 Rent.

Takže nemusíte byť miliardárom (alebo dokonca milionárom), aby ste sa stali realitným magnátom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár