Nouriel_Roubini_varuje_Trhy_precenuju_politicke_pozitiva_Trumpa_2017

Úzko sledovaný ekonóm Nouriel Roubini poznamenal, že trhy preceňujú niekoľko prospešných politík, ktoré prezident Donald Trump môže nariadiť. Tým podľa neho dokonca podceňujú potenciálne škody, ktoré by mohol napáchať, ale tieto prejavy zatiaľ nebude nejaký čas vidno.

Roubini, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti Roubini Macro Associates poznamenal, že v súčasnosti na trhoch prevládajú pozitívne emócie, avšak problémy by mohli byť na obzore.

Súvisiace: Ako prišiel Donald Trump k svojim peniazom?

Ďalej uviedol: “Trhy aktuálne preceňujú pozitíva americkej Trumpovej politiky, z dôvodu stimulov v oblasti infraštruktúry, deregulácie, zníženia daní,” … “Myslím, že Trumpovi sa toho podarí uskutočniť oveľa menej, ako sa očakáva,” … “Dokonca sa podceňuje riziko z toho, keď by americký protekcionizmus mohol viesť k obchodným vojnám, zároveň obmedzenie imigrácie povedie k spomaleniu ponuky pracovnej sily a následne tak bude negatívne ovplyvňovať podnikový sektor.”

Roubini dodal, že kombinácia politík pre USA tiež predstavuje samostatnú výzvu: Fiškálny stimul bude nútiť Fed uťahovať menovú politiku, čo bude tlačiť úrokové sadzby a americký dolár na vyššie úrovne. Svojím spôsobom to v priebehu času povedie k oslabeniu hospodárstva.”

Napriek tomu priznal, že panuje skôr dôvera.

Ďalej poznamenal: “Počas najbližších 6 až 12 mesiacov, možno budú dominovať pozitíva, pretože bude vidno optimistické očakávania, v dôsledku nárastu spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery. Ekonomika rastie a dúfajme, že tieto pozitíva budú trvať ešte nejaký ten čas.”

“Ale čím bude v obchode dochádzať k väčšiemu treniu, tým väčšie bude obmedzenie migrácie, následne to bude stále vo väčšej miere vidno, že sa jednalo o prehnaný optimizmus, čo prinúti Fed k väčšiemu uťahovaniu, čím začne trh a hospodársky rast v priebehu času čeliť negatívam. ”

Kým Roubini poukázal na náznak opatrnosti pre USA, s pohľadom na druhú najväčšiu ekonomiku sveta mal ešte tvrdšie vyjadrenia.

Poznamenal, že Čína aktuálne čelí určitým pozitívnym ekonomickým správam, keďže rast HDP sa po nedávnych obavách z rizík okolo tvrdého pristátia, nakoniec zastabilizoval. Ale podľa Roubini je problémom fakt, že Peking má za sebou túto stabilizáciu s novým objemom úverov, cez fixné investície.

Súvisiace: Obchod medzi USA moslimskými krajinami dosahuje $ 220 miliárd

Ďalej poznamenal: “To znamená, väčšie množstvo problémových úverov, viac problémových aktív, väčší vplyv a nadmernú kapacitu. Je pravdou, že v krátkodobom horizonte to povedie k stabilizácií rastu,” … “Samozrejme, že sa jedná o rok stability vzhľadom k politickým zmenám v Číne, ale potom by v strednodobom horizonte mali byť pripravený na väčšiu finančnú zraniteľnosť.”

“Reformy sú doteraz zastavené, reštrukturalizácia sa doteraz pozastavila, najmä pre oblasť [štátnych podnikov] finančného systému a predstavuje nebezpečenstvo pre budúcnosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, YahooFinance

Facebook komentár