Obchodna_dohoda_medzi_USA_a_Mexikom_moze_byt_pre_cinu_negativom

V súčasnosti, keď americký prezident Donald Trump získal politické víťazstvo vo forme obchodnej dohody s Mexikom, podľa odborníkov, pretrvávajúci spor s Čínou by mohol byť pre túto krajinu negatívnym.

John Woods, vedúci investičnej divízie pre Áziu a Pacifik v spoločnosti Credit Suisse poznamenal: Mexiko je “dôležitým obchodným partnerom” Spojených štátov a dohoda Trumpovej administratíve ponúka “určité víťazstvá z politického hľadiska, ktoré môže vláda dosiahnuť v polovici svojho obdobia.”

To pre Čínu podľa Woodsa nemusí byť “nevyhnutne pozitívne.”

Vysvetlil, že na základe najnovších obchodných rozhovorov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta USA v súčasnosti chcú, aby sa Čína zaviazala k štrukturálnym reformám namiesto toho, aby jednoducho znížila nerovnováhu medzi týmito dvoma krajinami. To podľa Woodsa spôsobuje, že akékoľvek rýchle riešenie je menej pravdepodobné.

“Mám podozrenie, že (Trumpove) aktuálne vyjednávanie o dohode s Čínou bude pozdržané. Zároveň mám podozrenie, že by to mohlo dokonca prebehnúť až po priebehu novembrových parlamentných volieb.”

Woodsove očakávania zdieľajú aj ekonómovia holandskej banky ING, ktorá v utorok napísala poznámku, že “pokiaľ ide o Čínu a Áziu, táto dohoda s Mexikom nič nerieši.”

Ďalej uviedli: “Avšak obchodná dohoda posilňuje pozíciu USA kde môže s Čínou viesť naozaj tvrdý boj.”

Ekonómovia ďalej napísali: “V súčasnosti neexistuje žiadny viditeľný záujem americkej administratívy o pokračovanie rozhovorov s Čínou ohľadom obchodu a pravdepodobne nebude ani vtedy, ak Čína navrhne určité ďalekosiahle zmeny v oblasti ochrany duševného vlastníctva a núteného prenosu technológií.”

Zároveň dodali: “To znamená, že dodatočné tarify na tovar o objeme 200 miliárd amerických dolárov na čínske tovary pravdepodobne nadobudnú účinnosť v septembri. Čína pravdepodobne príde s odvetou v takom rozsahu, v akom len môže a tým sa tento spor len zhorší.“

Juan Carlos Hartasanchez, ktorý je vedúcim riaditeľom spoločnosti – Albright Stonebridge Group uviedol: “Je potrebné však poznamenať – dohoda s Mexikom ukázala, že USA sú “ochotné pripustiť”, ak sú podmienky správne, čo je “dobrý signál” pre krajiny, ktoré sa pokúšajú rokovať s vládou Donalda Trumpa.

Nakoniec poznamenal: “Tieto krajiny by sa tiež mohli z Mexika poučiť, ako prejsť z veľmi zložitého rokovania, v ktorom sa nedosiahol žiadny pokrok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reutres

Facebook komentár