Online_obchodovanie_s_akciami_je_aktualne_bezplatne

Už neexistuje nič také ako „diskontný broker“. V rozpätí iba niekoľkých dní minulého týždňa takmer každá veľká online brokerská spoločnosť prišla s odstránením provízií. Aktuálne je obchodovanie v podstate bezplatné.

Čo to teda bude znamenať pre spoločnosti ako Charles Schwab, TD Ameritrade a E-Trade, aby sa v súčasnosti odlíšili na stále preplnenom trhu, kde cena už nie hlavnou položkou?

Steve Quirk, výkonný viceprezident TD Ameritade pre obchod a vzdelávanie, v rozhovore poznamenal: „Vo svete rovnosti je to všetko o tom, čo ponúkate.“

Quirk povedal, že investovanie je o viac veciach než len o poplatkoch. Tvrdí, že spoločnosť TD Ameritrade ponúka viac služieb a podpory ako mnohí jej konkurenti, aby pomohla ľuďom, ktorí majú otázky o tom, aké druhy akcií a ETF majú kúpiť.

Spoločnosť E-Trade ponúkla služby zákazníkom a ľahko použiteľnú technológiu. Spoločnosť nedávno uviedla na trh službu, ktorá klientom umožňuje napríklad používať príkazy služby Google Assistant Voice na kontrolu svojich brokerských účtov.

Brokeri musia ponúknuť produkty, ktoré presahujú bezplatnosť obchodovania

Alice Milliganová, vedúca zákazníckeho oddelenia pre E-Trade, e-mailom poznamenala: „Cena už nejaký čas v skutočnosti nebola hlavným konkurenčným diferenciátorom a vždy sme verili, že ide hlavne o zákaznícku skúsenosť viac ako čokoľvek iné.“

Zo spoločnosti Schwab však nebol nikto okamžite k dispozícii, aby sa vedel vyjadriť k pripomienkovaniu tohto článku.

Investori týchto troch online brokerov, ako aj spoločnosti Interactive Brokers, ktorá koncom septembra uviedla na trh svoj vlastný bezplatný produkt, sú veľmi nervózni z toho, ako sa odvetvie vyrovná so stratou poplatkov. To z dobrého dôvodu: spoločnosť TD Ameritrade uviedla, že jej príjem z transakcií v rámci jej 11 miliónov klientov predstavuje 15% z čistého príjmu.

Súvisiace: Zmätení investori stále kupujú FORD a myslia si, že je automobilka Ford

Akcie spoločností Schwab a E-Trade klesli takmer o 15%, odkedy Schwab 1. októbra oznámila, že vylučuje poplatky za obchodovanie. Akcie spoločnosti TD Ameritrade klesli o viac ako 25%. A Interactive Brokers tiež odpísala viac ako 10%.

Podnikanie online brokerov je čoraz viac preplnené

Konkurencia v tomto odvetví je naďalej veľmi rozsiahla.

Niekoľko ďalších spoločností v minulom týždni oznámilo plány brokerských služieb bez provízií. A mnohí sa snažia porovnávať so svojou konkurenciou a využívajú na to aj marketingové kanály, čím sa chcú pokúsiť vyniknúť z toľkého počtu firiem.

Robinhood, jeden z prvých online brokerov, ktorý pri založení v roku 2013 prešiel na bezplatné obchodovanie, minulý víkend zverejnil reklamu o krokoch, ktoré urobili Schwab, TD Ameritrade a E-Trade. Využili slogan: Zmena sa nestane cez noc.

Online maklérska spoločnosť skupiny Ally Financial – Ally Invest ponúkla portfóliá, ktoré napríklad umožňujú investorom s averziou voči riziku držať až 30% svojich peňazí v hotovosti.

StockTwits, spoločnosť pôsobiaca v oblasti sociálnych sietí pre obchodníkov, spustila aj svoju vlastnú bezplatnú brokerskú online službu. Phil Pearlman, hlavný predstaviteľ komunity v spoločnosti StockTwits, uviedol, že spoločnosť dúfa, že využije skutočnosť, že mladí obchodníci sa chcú podeliť o nápady. V rámci online sprostredkovania Trade App môžu používatelia uverejňovať svoju históriu obchodov.

Pearlman uviedol: “Toto je srdce obchodovania v rámci komunity. Urobíte obchod a vaši nasledovatelia, to budú môcť okamžite uvidieť. Jedná sa o dôveryhodný zoznam vašej traderskej histórie.”

StockTwits tiež ponúka tzv. obchodovanie “časti akcií“, ktoré umožňuje ľuďom investovať už 5 dolárov, vďaka čomu si môžu kúpiť malé percento z akcie namiesto plného podielu. To sa môže hodiť niekomu, kto nemá veľký objem disponibilného príjmu na investovanie a chce kúpiť časť spoločnosti, ako je Amazon alebo vlastníka spoločnosti Google – Alphabet, z ktorých sa každá obchoduje za viac ako 1 000 dolárov.

Dajte si pozor na ďalšie poplatky

Niektorí brokeri zdôrazňujú, že investovanie je viac ako len o akciách a ETF – a že tieto ponuky môžu byť priestorom pre nové príjmy.

John Bartleman, prezident spoločnosti poznamenal: “TradeStation, ktorá tiež prišla so zrušením provízie, plánuje začať obchodovanie s kryptomenami koncom tohto mesiaca. Na rozdiel od platformy bezplatného obchodovania s akciami si TradeStation bude účtovať malé provízie za obchodovanie s virtuálnymi menami ako bitcoin, ethereum, ripple/XRP a niekoľkými ďalšími kryptomenami.”

„Ideme po serióznych obchodoch s konkurenčnou ponukou,“ uviedol Bartleman a dodal, že spoločnosť môže pre retailových investorov s bezplatným obchodovaním priniesť produkt trhu obchodovania kryptomien.

Podľa generálneho riaditeľa Anthony Deniera zo spolčonosti Webull – ďalšej platforma online obchodovania bez poplatkov, zarába peniaze z úverových produktov, ako sú maržové pôžičky zákazníkom, ktorí si chcú požičať peniaze na nákup ďalších akcií. Webull tiež vydáva pôžičky na akcie predajcom nakrátko, ktorí predávajú vypožičané akcie, s nádejou, že kúpia akcie späť za nižšiu cenu. Webull tiež generuje poplatky od smerovania objednávok na burzy.

Denier ďalej poznamenal: „Aktuálne, keď podmienky sú rovnaké, musíme sa vrátiť k tomu, čo majú brokeri a ich podporovatelia robiť: ponúknuť lepšiu platformu a skúsenosti pre zákazníkov. Spotrebitelia majú v súčasnosti oveľa väčšiu moc.“

Správajú sa makléri takmer ako banky?

Účastníci odvetvia uviedli, že všetky maklérske spoločnosti budú musieť začať ponúkať viac služieb, ak chcú zostať konkurencieschopní.

Bill Capuzzi, generálny riaditeľ spoločnosti Apex Clearing – správcovská spoločnosť, ktorá vlastní cenné papiere pre maklérske firmy, poznamenal: „Pre každého brokera je pokus o predaj služieb s poplatkami takmer nemožný. Ďalšia hranica sa sústredí na poskytovanie ďalších riešení v oblasti finančného blahobytu – rozširuje sa nielen za sprostredkovanie produktov.“

Capuzzi ďalej uviedol, že maklérske firmy sa môžu napríklad snažiť získať viac vkladov a ponúknuť pôžičky na konsolidáciu dlhov.

„Brokerské spoločnosti musia prepojiť služby medzi bankovníctvom, investovaním a pôžičkami.“

Capuzzi dodal, že nezamýšľaným dôsledkom rastúceho počtu brokerských služieb ponúkajúcich obchodné účty s nulovou províziou je to, že budú musieť zvládnuť ešte väčšie minimálne zostatky na účtoch a požiadaviek na hotovosť a znížiť počet možností ETF a podielových fondov, aby nahradili výnos z poplatkov.

Súvisiace: Ktorí online brokeri majú najaktívnejších traderov?

Jedným z hlavných online brokerov, ktorý ešte musí znížiť provízie na nulu, je gigant z oblasti podielových fondov – Fidelity. Spoločnosť ponúka zákazníkom vyššiu mieru návratnosti, a to tak, že ich prebytočnú hotovosť automaticky vkladá na účty peňažného trhu s vyšším výnosom – službu známu ako „cash sweep“.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Je zaujímavé, že Schwab, TD Ameritrade a E-Trade sa zámerne rozhodli nepomôcť rozsiahlemu počtu svojich investorov tým, že automaticky neposkytnú najvyššiu úrokovú sadzbu pre ich hotovosti, ako to robí Fidelity.“

Takže aj keď závod na nulu je teraz už značne u konca, vojny v oblasti marketingu online sprostredkovania sa možno ešte len začali.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár