Robinhood-potreboval-infuziu-v-hodnote-$1-miliardy

Robinhood od existujúcich investorov získala 1 miliardu dolárov len pár hodín po tom, ako zastavila nákupy akcií spoločnosti GameStop, čo naznačuje, že aplikácia pre bezplatné obchodovanie čelí možnému nedostatku hotovosti.

Startup vo štvrtok čelil dvojstrannej reakcii na svoje rozhodnutie ohľadom obmedzenia obchodovania – krok, ktorý bol v rozpore so stanoveným poslaním demokratizácie investícií.

Spoločnosť Robinhood vo vyhlásení uviedla: „Jedná sa o silný znak dôvery investorov, ktorý nám pomôže naďalej slúžiť našim zákazníkom.“

Skutočnosť, že spoločnosť Robinhood cítila potrebu získať tak rozsiahli objem finančných prostriedkov, len pár mesiacov po vyzbieraní stoviek miliónov dolárov, však signalizuje finančný tlak, ktorému spoločnosť čelí. Čelila tak kríze likvidity, alebo sa jednej z nich len ťažko vyhýbala.

Robinhood vo štvrtok pre agentúru CNBC uviedla, že čerpanie jej úverového limitu bolo „proaktívnym opatrením“.

Predajca hier GameStop, firmy AMC a ďalšie akciové spoločnosti v posledných dňoch prudko vzrástli, o čo sa na ich kúpe dohodla armáda obchodníkov na sieti Reddit s označením WallStreetBets.

Súvisiace: Táto aplikácia úplne narušila obchodovanie na trhoch

Nie je však jasné, na akú hodnotu bola ocenená spoločnosť Robinhood v rámci kola financovania na poslednú chvíľu. Startup, ktorý chcel v roku 2021 vykonať potenciálne IPO (počiatočnú verejnú ponuku akcií) do roku 2021, v auguste dosiahol trhovú kapitalizáciu na hodnote 11,2 miliárd dolárov.

Robinhood pôvodne citovala „nedávnu volatilitu trhu“ pre svoje rozhodnutie obmedziť obchodovanie s akciami spoločností GameStop, AMC, Nokia a ďalšími obľúbenými spoločnosťami diskusného fóra Reddit.

„Museli sme obmedziť nákup“

Robinhood, ktorá čelila reakcii investorov a zákonodarcov, neskôr vysvetlila, že turbulencie na trhu viedli k vytvoreniu finančných tlakov. Nastáva tak z toho dôvodu vkladov, čo sa deje kedykoľvek ak investori nakupujú akcie, pretože brokerské spoločnosti ako Robinhood najskôr musia zložiť vklad v tzv. clearingovom centre. Pre ochranu investorov, regulačné orgány od sprostredkovateľov požadujú, aby mali poruke určité množstvo kapitálu.

Tieto požiadavky na hotovosť môžu stúpať, niekedy dokonca až dramaticky, najmä v časoch volatility na trhu a v rámci náročného obchodovania.

Spoluzakladateľ spoločnosti Robinhood – Vlad Tenev poznamenal: „Aby sme obozretne zvládli riziko a požiadavky na vklady, museli sme obmedziť nákup týchto 13 akcií,“ … “Nachádzame sa v historickej situácii, keď je realizovaných veľký objem aktivít a nákupu sústredených v relatívne malom počte firiem, ktoré sa na sociálnych sieťach stávajú virálnymi. Takému niečomu sme v skutočnosti ešte nečelili.”

Robinhood popiera špekulácie s hedžovými fondmi

Časť pobúrenia voči spoločnosti Robinhood je vyvolaný pocitom, že spoločnosť obmedzila obchodovanie so snahou pomôcť veľkým hráčom na Wall Street.

Robinhood poprela špekulácie, že sa startup rozhodol zastaviť nákup akcií spoločnosti GameStop, alebo na neho vyvíjali tlak hedžové fondy alebo ďalší hráči z Wall Street.

Tenev ďalej poznamenal: “Chceme si byť 100% istí. Toto rozhodnutie nebolo urobené na základe pokynu žiadneho tvorcu trhu alebo iných účastníkov trhu.“

Veľká časť týchto špekulácií sa týkala subjektov vo vlastníctve miliardára Kena Griffina.

Začiatkom tohto týždňa, gigantický hedžový fond Citadel vo vlastníctve spoločnosti Griffina, poskytol záchranu pre firmu ktorá vsádzala na pokles ceny akcií GameStop – Melvin Capital Management v hodnote 2 miliárd dolárov. Melvin Capital vsádzala na to, že akcie GameStop klesnú a hedžový fond bol tak rozdrvený, keď nastal pravý opak jeho stávok.

Citadel Securities, ktorá je tvorcom trhu vo vlastníctve Griffina, je hlavným zdrojom výnosov pre Robinhood. Rovnako ako iné maklérske spoločnosti, aj spoločnosť Robinhood dostáva platby za smerovanie pokynov k tvorcom trhu, čo je kontroverzná praktika známa ako platba za tok objednávok.

Zástupcovia entít riadených Griffinom popreli akúkoľvek úlohu v rozhodnutí spoločnosti Robinhood o zastavení nákupu akcií firmy GameStop.

Správca hedžových fondov vo vyhlásení uviedol: „Citadel nie je zapojená do žiadneho rozhodnutia maloobchodných maklérov, s cieľom ukončiť obchodovanie žiadnym spôsobom, ani za ne nenesie zodpovednosť.“

Súvisiace: Známa aplikácia na obchodovanie – Robinhood zastavuje plány expanzie

Citadel Securities, ktorá je tvorcom trhu, uviedla, že „neprikázala ani inak nezatlačila na žiadnu sprostredkovateľskú spoločnosť, aby zastavila, pozastavila alebo obmedzila obchodovanie alebo inak ovplyvnila jej podnikanie.“

Celá táto epizóda stále vyvoláva otázky o obchodnom modeli startupu Robinhood – a o tom, či má dostatok kapitálu na to, aby nebolo potrebné opätovne ukončiť obchodovanie s volatilnými akciami.

Zároveň najväčšou otázkou je, či rýchlo rastúca užívateľská základňa spoločnosti Robinhood pri nej zostane alebo prejde k jednému z jej rivalov, ktorá ponúka podobný štýl obchodného modelu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár