OPEC_suhlasi_s_predlzenim_rekordnym_obmedzenim_produkcie_ropy

OPEC a jej ropní spojenci sa v sobotu dohodli na predĺžení historického zníženia produkcie skupiny o ďalší mesiac, v rámci pokračujúceho úsilia ohľadom vyváženia celosvetového trhu s ropou. Dohoda bola skompletizovaná počas video-konferencie skupiny.

V úvodnom prejave saudskoarabského ministra energetiky princa Abdulaziza bin Salmana na začiatku stretnutia OPEC +, poznamenal: “Dnes máme dôvody byť opatrne optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť, ale ešte nie sme zďaleka na konci a výziev, ktoré nás čakajú a tie sa ešte len musia objaviť.” Vyzval skupinu, aby prejavila jednotu a dospela k rýchlemu rozhodnutiu.

Ďalej uviedol: “Spoločne sme silnejší, dokážeme spoločne obnoviť stabilitu na trhoch s ropou a pomôcť obnoviť globálne hospodárstvo.”

Od 1. mája aliancia znížila produkciu ropy o 9,7 milióna barelov denne. Tieto škrty mali spočiatku začať klesať 1. júla.

Aktuálne bude zníženie produkcie v júli na hodnote 9,6 milióna barelov ropy (bpd) za deň po tom, čo Mexiko, ktoré zodpovedá za 100 000 bpd, uviedlo, že sa naďalej zaviazalo k predchádzajúcej dohode skupiny.

Obmedzenia produkcie zanalyzujú každý mesiac, pričom ďalšia schôdza sa uskutoční 18. júna.

Jedným z pretrvávajúcich problémov zoskupenia OPEC + boli národy, ktoré nedodržiavajú predpísané kvóty, a sobotná dohoda závisí od väčšej úrovne jej dodržiavania. Štáty, ktoré nedokázali obmedziť produkciu pridelenou dohodou, musia prijať ďalšie škrty v júli, auguste a septembri, aby vyrovnali dohodnuté obmedzenia z mesiaca máj a jún.

Princ Abdulaziz bin Salman poznamenal: „Efektívne dodržiavanie je nevyhnutné, ak chceme zaistiť ťažko získanú stabilitu v rámci celosvetového trhu s ropou a obnoviť dôveru v jednotu a efektívnosť celej skupiny.“

Pred zasadnutím sa na trhu s ropou prejavil optimizmus. V piatok cena ropy s označením West Texas Intermediate vyskočila o 5,72%, na 39,55 dolárov, zatiaľ čo medzinárodná referenčná hodnota ropy Brent získala 5,78% na 42,30 dolárov. Predstavuje to šiesty priamy týždeň ziskov a najvyššia hodnota od 6. marca.

Bjornar Tonhaugen, vedúci analytikov ropných trhov spoločnosti Rystad Energy uviedol: „Posledná dohoda je pozitívnym vývojom a pokiaľ svet nezasiahne druhá vlna pandémie Covid-19, bude to predstavovať hlavnú časť rýchlej obnovy energetického priemyslu,“ … „Dôvodom je pokles zásob ropy, ktorý uvidíme v dôsledku obmedzenia produkcie. Ceny akcií sa udržujú ceny na relatívne nízkych úrovniach a čím rýchlejšie budú klesať, tým rýchlejšie k rastu cien príde.“

Irak patrí medzi krajiny závislé od ropného sektora, ktoré sa snažia udržať zníženú produkciu. Po začatí sobotného zasadnutia hovorca irackého ministerstva pre ropu – Assem Džihád vo vyhlásení uviedol, že „napriek ekonomickým a finančným okolnostiam, ktorým Irak čelí, sa krajina zaviazal k akceptovaniu dohody.“

Na základe predchádzajúcej dohody, ktorá bola stanovená na mimoriadnom viacdňovom stretnutí v mesiaci apríl, začala 23-členná skupina 1. mája obmedzovať produkciu o 9,7 milióna bpd, ktorá mala byť predĺžená do konca júna. Redukcia obmedzení by sa následne mala začať znižovať. Od júla do konca roku 2020 by prísť k obmedzeniu na hodnote 7,7 milióna bpd a 5,8 milióna bpd od januára 2021 do apríla 2022.

Pokles, ktorý bol najväčší v histórií nastal, keď dopyt po rope sa kvôli pandémii koronavírusov razantne obmedzil. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že zhruba štvrtina dopytu sa vytratila v mesiaci apríli, keď miliardy ľudí na celom svete zostali doma v snahe spomaliť šírenie ochorenia Covid-19. Dopad na dopyt prišiel, keď producenti aj naďalej čerpali ropu, čo malo za následok, že cena ropy WTI prvýkrát zaznamenala záporné hodnoty, zatiaľ čo ropa Brent klesla na 20-ročné minimum.

Odvtedy, keď sa ekonomiky začali znovu otvárať a keď výrobcovia ďalej zvyšovali produkciu ceny postupne začali rásť. V USA sa podľa U.S. Energy Information Administration výroba znížila z rekordných 13,1 milióna bpd v marci na 11,2 milióna bpd. Cena WTI je však stále približne v 40% strate ako januárové maximum na hodnote 65,65 dolárv.

Damien Courvalin z banky Goldman Sachs v piatkovej poznámke pre klientov napísal: „Aj keď je toto zníženie malé, je však dôležité pri porovnávaní stratégií skupiny, ktorá sa tento rok sama vykonala zmenu z cenovo orientovaných obmedzení, znovuzískania podielu na trhu, ako z vnútornej cenovej vojny, na rovnováhu cien vďaka čomu došlo k rekordnej veľkému obmedzeniu produkcie.“

Dôsledne sledované stretnutie bolo pôvodne naplánované na 9. až 10. júna.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár