Saudský minister ropného priemyslu Ali al-Naim môže byť jedným z najmocnejších jednotlivcov v celosvetovom ropnom priemysle. Koniec koncov, ako najvplyvnejší predstaviteľ tejto ropnej veľmoci má obrovský vplyv.

Ale je pri všetkej jeho moci aj stratégom? Odpoveď na táto otázku nám môžu poskytnúť dve správy o aktuálnom stave ropného priemyslu, kde sa pozrieme na to, či stratégia OPECu vedie k obmedzovanie ropných bridlíc v USA.

Prvá bola OPEC(om) vydaná 12. mája a v podstate uvádza, že Saudská Arábia má v snaha udržať svoju vlastnú produkciu ropy v blízkosti rekordných úrovní, čím sa jej podarí udržať podiel na trhu, čím zasiahne výrobcov amerických ropných bridlíc (taktiež nazývaných “light, tight oil” – LTO). Druhá bola vydaná o deň neskôr Medzinárodnou agentúrou pre energiu (IEA), ktorá však s týmto tvrdením súhlasí, ale len do určitej miery.

Súvisiace: Víťazi a porazení lacných cien ropy v jednej obrovskej Mape

EIA oznámila: “V údajnej konkurencií medzi OPEC-om a LTO v USA, sa zdá, že USA poukazuje na jednoznačný vplyv,”  … “Po mesiacoch znižovanie nákladov a 60 percentného prepadu v počte amerických plošín sa zdá, že vytrvalý nárast dodávok v USA konečne poľavuje.”

Ale správa v Pariži založenej IEA, ktorá poskytuje rady pre 29 priemyselných krajín v oblasti energetickej politiky, taktiež poukázala na fakt, že rast cien ropy by mohol byť prospechom pre výrobcov bridlíc.

Súvisiace: Ďakujeme OPEC! Čína ušetrí 100 miliárd dolárov

Keďže správy od OPEC-u a IEA poukazujú, že pokles produkcie v ropných bridliciach v USA znížil nadbytok ropy, čo viedlo k nárastu cien ropy k úrovni až okolo 65 dolárov za barel. A EIA dodáva, že to LTO je späť nad hranicou, kde sa táto výroba stáva opäť ziskovou.

Ale to, čo zrejme nie je dosť dobré pre tuzemských i zahraničných ropných producentov bridlíc v Spojených štátoch, je miestom, kde vynaliezavosť vstupuje do obrazu. V správe sa uvádza: “Niekoľko veľkých výrobcov LTO bolo naozaj vynaliezavými, keďže v posledných týždňoch prišli na spôsoby ako dosiahnuť veľkých zníženie výrobných nákladov.”

Napríklad, obrovská štátna energetická spoločnosť v Nórsku – Statoil sa snažila pracovať na novej technike hydraulického štiepenia v Texase (v poli bridlíc Eagle Ford). Patrí k nej použitie odlišných stupňov piesku, ktoré sú zmiešavané s vodou a chemikáliami a vykonávajú vŕtanie v rôznych hĺbkach, čím zvýšujú výnosy z ropy.

“V Nórsku máme príslovie ktoré uvádza, že nevyhnutnosť učí nahú ženu, ako pliesť,” s týmto vyjadrením prišile Bjorn Otto Sverdrup, ktorý je viceprezidentom Statoil pre The New York Times.

Súvisiace:

Top 10 najzadlženejších ropných spoločností sveta
Čo znamená prepad ropy pre najväčších exportérov a spotrebiteľov

Evidentne vynálezy poukazujú na určitý úspech. Statoil v roku 2014 uviedla, že môže znížiť počet svojich plošín u Eagle Ford z troch na dve, ale jej produkcia z bridlíc je až o jednu tretinu aj tak vyššia. Nová metóda tohto ťaženia taktiež znížuje náklady na ťažbu z priemerných 4,5 milióna dolárov za plošinu na 3,5 miliónov dolárov a z veľkej časti preto, že to boli schopní znížiť priemerný čas vŕtania z 21 na 17 dní.

V tejto súvislosti potom nie je prekvapujúce, že IEA si nie až tak istou, že OPEC a al-Naim vykonali nejaký rozsiahli vplyv na tento konkrétny ropný priemyseľ.

V správe agentúry sa nakoniec uvádza: “Bolo by teda predčasné tvrdiť, že OPEC vyhral vojnu ohľadom podielu na trhu.” … “Vojna skôr ešte len začala.”

Zdroj: OilPrice

Facebook komentár