Pocet_ludi_pracujucich_v_obchodoch_klesa_2017

Nové čísla poukazujú na to, že počet pracovníkov na plný úväzok sa znižuje.

Podľa Britského maloobchodného konzorcia počet pracovníkov pracujúcich v maloobchodných predajniach po celej Británii klesol v prvom štvrťroku 2017 o 2,4% v porovnaní s prvým štrťrokom 2016, zatiaľ čo celkový počet odpracovaných hodín klesol o 3,9%.

Zamestnanci na plný úväzok zaznamenali pokles o 6%, čo je najväčší pokles počtu odpracovaných hodín, zatiaľ čo zamestnanci na čiastočný úväzok zaznamenali pokles o 2,1%.

Čísla zahrňujú všetko od supermarketov až po obchody s odevmi, sklady pre domácích majtrov a predajne s elektronikou.

Súvisiace: Negatívny trend ktorý zabíja obchodné centrá

Tiež poukazuje, že maloobchod prechádza seizmickými zmenami, ktoré sú vystavené online konkurencií, rastúcim nákladom a spotrebiteľmi.

Zamestnanosť v maloobchode klesla vo všetkých troch mesiacoch prvého štvrťroka a zamestnanosť na plný úväzok klesá od októbra 2015.

Pocet_ludi_pracujucich_v_obchodoch_klesa_2017_graf

Výkonná riaditeľka Britského maloobchodného konzorcia Helen Dickerson vo svojom vyhlásení uviedla: „Dnešný pokles zamestnanosti na plný úväzok z našej vzorky maloobchodníkov ukazuje pokračovanie celoročného klesajúceho trendu maloobchodníkov, ktorý znižuje počet odpracovaných hodín.“

Tradiční maloobchodníci čelia rastúcej konkurencii zo strany online konkurentov, ktorí nemôžu podhodnotiť svoje ceny, pretože nemusia platiť nájomné alebo obchodné sadzby a majú nižšie náklady na personál. V dôsledku toho chcú mnohí znížiť náklady v snahe zostať konkurencieschopní. John Lewis vo februári oznámil, že plánuje znížiť 800 pracovných miest, čo je prípad najväčšej nadbytočnosti obchodného domu.

Avšak, dopyt tiež trpí. Maloobchodný predaj sa v marci znížil o 1,8%, v porovnaní s prognózou však len o 0,2%.

Hospodárska súťaž, rastúce náklady a ubúdajúci spotrebiteľský dopyt pritláča niekoľko maloobchodníkov k stene. Jones Bootmaker a Agent Provocateur vstúpili do administratívy v prvom štvrťroku a nedávno sa k nim pridal aj Jaeger. V prípade Jaegera to viedlo k zníženiu o 200 pracovných miest.

Avšak, nie sú to len predajcovia odevov, ktorí sa cítia vytlačení. Britské maloobchodné konsorcium uviedlo, že maloobchodníci s potravinami zaznamenali v prvom štvrťroku najväčší pokles počtu zamestnancov. Spoločnosť Sainsbury minulý mesiac oznámila, že znižuje 400 pracovných miest. Pre spoločnosť Weitrose, ktorá je súčasťou skupiny John Lewis, je v ohrození 700 pracovných miest pri zatvorení šiestich svojich supermarketov.

Britské maloobchodné konzorcium očakáva, že problémy pre maloobchodníkov budú pretrvávať. Dickerson povedala: „Očakávame, že maloobchodníci budú pokračovať v skúmaní toho, ako pracovať so svojimi ľuďmi pri snahe riešiť meniacu sa tvár maloobchodu a udržať nízke ceny pre spotrebiteľov.“

Súvisiace:
Senzory už sledujú zamestnancov pri práci
Lidl zničil konkurentov v Británií a chystá inváziu do USA

14% maloobchodníkov, ktorí sa zúčastnili prieskumu Britského maloobchodného konzorcia očakáva, že v nasledujúcom štvrťroku sa zníži počet zamestnancov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 0%.

Dickerson povedala: „Vytváranie inflačných tlakov a nákladov na verejnú politiku spolu s intenzívnou konkurenciou berú so sebou clo a maloobchod, zatiaľ čo priemysel na ľudské zdroje je ťažko postihnuteľný.

Inflácia dosiahla v marci 2,3% a predpokladá sa, že v horizonte tohto roka dosiahne 3%, čo znamená, že ceny rastú rýchlejšie ako mzdy a to vytvára tlak na spotrebiteľov. Nové obchodné sadzby, ako daň za prenájom priestorov, nadobudli platnosť začiatkom tohto mesiaca a zvýšili náklady mnohých obchodníkov. Centrum pre maloobchodný výskum v decembri predpokladalo, že v roku 2017 by mohlo dôjsť k zaniknutiu 30 000 maloobchodných pracovných miest.

Napriek poklesu maloobchodných zamestnancov na plný úväzok v prvom štvrťroku Britské maloobchodné konzorcium zistilo, že počet obchodov vo Veľkej Británií sa v porovnaní s predchádzajúcim rokov zvýšil o 0,6%.

Preožila: Dominika Pojtingerová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár