Buducnost_spolocnosti_Ikea_male_obchody_vo_velkych_mestach

Ikea vyháňa svoje slávne švédske mäsové guľôčky a jasné modro-žlté obchody, ktoré sa zasiahnu veľké mestá.

Spoločnosť nedávno oznámila, že v metskej štvrti na Upper East Side – na Manhattane otvorí predajňu o rozlohe 1600 metrov štvorcových. V predajni sa vyzdvihuje iný prístup v spoločnosť Ikea, ktorý sa spoliehala hlavne na rozľahlé obchody s rozlohou 28 000 štvorcových metrov, v ktorých zákazníci prechádzajú cez labyrint kozubov, pohoviek, izieb, spotrebičov a plechoviek a dokonca sa môžu aj najesť v rámci reštaurácie, alebo sa zastaviť v predajni potravín.

Ikea prepracovala svoju stratégiu s cieľom prispôsobiť sa rastu online nakupovania v oblasti cenovo dostupných domácich potrieb a nábytku. Konkurencia sa navyšuje z dôvodu hráčov ako Amazon, Wayfair, Overstock.com, zatiaľ čo značky ako Container Store a Williams-Sonoma zatlačili Ikeu v oblasti menších domácich dekorácií. Skupina Target taktiež pracuje na svojej stratégií pre online nákup kuchýň a kúpeľní.

Súvisiace: IKEA prepustí 7500 zamestnancov v stratégií smerom k onlinu

Švédska holdingová spoločnosť – Ingka Group, ktorá vlastní a prevádzkuje väčšinu obchodov značky Ikea, v priebehu minulého mesiaca uviedla, že prepustí okolo 7 500 zamestnancov – 5% svojej celosvetovej pracovnej sily – a v priebehu niekoľkých rokov rozmiestni 30 menších predajní vo veľkých mestách po celom svete.

Lars Petersson, ktorý je vedúcim predstaviteľom spoločnosti Ikea pre USA, poznamenal: “Tak ako tvrdíme, svet maloobchod sa mení,” … “Urbanizácia prebieha veľmi rýchlo.”

Ako odpoveď spoločnosť Ikea investovala do služieb online objednávok a osobného odberu, digitálnych zásobovacích centier a v minulom roku kúpila on-line webovú stránku TaskRabbit, kde si zákazníci vedia nájsť jednotlivcov, ktorí im pomôžu poskladať nábytok. Firma sa už niekoľko rokov snaží navyšovať počet mini predajní.

Manhattanský obchod bude zameraný na Newyorčanov hľadajúc spôsoby, ako maximalizovať priestor v ich apartmánoch a umožniť im, aby sa poradili s personálom o dizajnoch a možnostiach skladovania.

Petersson poznamenal: “Mnoho ľudí chce vidieť nápady – dotýkať sa a cítiť ich.”

Ikea vie, že potrebuje vyvinúť novú stratégiu na prilákanie mladších, mestských zákazníkov, ktorí môžu chcieť navštíviť obchod, ale nemajú vlastné auto ani sa nechcú presúvať na okraj miest.

Napríklad Ikea v New Yorku už má obchod v Brooklyne a ďalšie tri v okolí ďalších 3 oblastí. Toto tak bude pre Ikeu prvý vstup na Manhattan.

Neil Saunders, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti GlobalData Retail, poznamenal: “Ikea si naozaj uvedomuje, že musí vyvinúť väčšie úsilie, aby bola tam, kde ich ľudia chcú mať,” … “Starý model veľkých obchodov v minulosti pomohol “v budovaní značky, ale žiaľ obľuba týchto modelov jednoznačne klesá.”

Ikea stále pracuje na navrhovaní nového “plánovacieho štúdia” na Manhattane a nesúhlasila s mnohými špecifikami. Analytici tvrdia, že koncept zdôrazňuje pohodlie a služby zákazníkom.
Obchod bude mať obmedzený sortiment a neobsahuje reštaurácie. Väčšina položiek bude k dispozícii iba na doručenie.

Ikea nasleduje podobnú stratégiu ako iní maloobchodníci, ako napríklad Target, Nordstrom, Dollar General, Home Depot a dokonca Goodyear Tire. Tieto reťazce v posledných rokoch podobne menili stratégie, aby sa dostali do hustých oblastí obyvateľstva a získali na sile aj pri získavaní nových zákazníkov.

Dollar General otvoril obchody značky DGX, ktoré tvoria približne polovicu veľkosti bežného obchodu, v Raleigh, Nashville a Philadelphii. Spoločnosť Goodyear v októbri otvorila predajne Roll, pri nákupných centrách vo Washingtone, DC.

Spoločnosť Target našla úspech v malých formátoch v blízkosti vysokých škôl a na rohov ulíc miest. V roku 2017 ich otvorila 30 a v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov plánuje otvoriť približne ďalších tridsať.

Súvisiace: Ikea zakazuje všetky plasty na jedno použitie

Generálny riaditeľ Brian Cornell sa v priebehu minulého mesiaca pred analytikmi, o malých obchodoch spoločnosti Target vyjadril nasledovne: “Vďaka svojej vysokej predajnej produktivite sme našou veľkosťou predajní naozaj začali byť obmedzovaní,” … “Toto nám umožňuje osloviť hosťa, ktorého sme v minulosti nevedeli osloviť.”

Podľa Steva Dennisa, ktorý je bývalým výkonným riaditeľom v spoločnostiach Sears a Neiman Marcus poznamenal: „Avšak koncept obchodov Ikea so sebou prináša aj výzvy. Keď predajcovia ponúkajú veľký rozsah výberu, môžu ohroziť svoju identitu značky.“

Nakoniec poznamenal: “Jedná sa o sklamanie pre zákazníkov, ktorí prišli k určitým očakávaniam ohľadom značky,” … “Čím viac tento pojem vnímajú, tým je to riskantnejšie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Bloomberg

Facebook komentár