Stokholm_sa_stava_rajom_bohatych_2017

Nie je tajomstvom, že trh s nehnuteľnosťami v Štokholme dosahuje v súčasnosti nevídané rozmery. Investičná banka UBS tvrdí, že po Toronte je hlavné mesto Švédska druhou oblasťou, ktorej hrozí vznik neudržateľnej trhovej bubliny v sektore nehnuteľností. Napriek historicky najvyššej miere výstavby nových komplexov sa ceny bytov v tomto meste zvýšili za posledných desať rokov takmer dvojnásobne.

S tým súvisí skutočnosť, že patrične narastá aj cena pozemkov. Ich hodnota však v rámci posledných 12 mesiacov úplne stratila zmysel pre realitu.

Jonas Spangenberg je generálnym riaditeľom developerskej spoločnosti Boklok, ktorá vznikla v rámci vzájomnej spolupráce spoločnosti Ikea a švédskej stavebnej firmy Skanska. Spangenberg pre magazín Dagens Industri (DI) uviedol: „Neprimerane vysoká cena pozemkov spôsobuje, že nie je možné stavať byty, ktoré by si mohli dovoliť kúpiť obyčajní ľudia.“

Súvisiace: Anomália na trhu nehnuteľnosti, ktorá nebola vidno až 47 rokov

Pre najväčšieho predajcu pozemkov, ktorým je v tomto prípade samospráva mesta Štokholm, je to prirodzene veľmi dobrá správa. Magazín DI dokladuje, že zisky z predaja stavebných parciel sa v posledných troch rokoch zvýšili z $30 miliónov (255 miliónov švédskych korún) až na úroveň $500 miliónov (4,2 miliardy miliónov švédskych korún). To predstavuje celkový nárast ziskov o neuveriteľných 1 500%.

Spangenberg zastáva názor, že v dôsledku takéhoto vývoja situácie sa Štokholm stáva rajom výlučne pre najbohatších jednotlivcov.

V grafe nižšie je vývoj cien nehnuteľností v meste Štokholm v rokoch 1875 až 2016. Všimnite si najmä dramatické zvýšenie cien v súčasnosti. Tento trend sa začal odzrkadľovať aj na cenách pozemkov.

Jonas Spangenberg sa obáva, že astronomické ceny pozemkov spôsobia v hlavnom meste akútny nedostatok lacných možností bývania. Generálny riaditeľ spoločnosti Boklok dodáva: „Týmto spôsobom sú z účasti na trhu vylúčené obrovské skupiny obyvateľstva. Dlhodobým následkom trendu by mohol byť fakt, že Štokholm stratí v tomto sektore akúkoľvek konkurencieschopnosť.“

Developerská spoločnosť Boklok bola založená v deväťdesiatych rokoch 20. storočia a predstavuje spoločné dielo nábytkárskej firmy Ikea a švédskej nadnárodnej stavebnej spoločnosti Skanska. Boklok sa zaoberá predovšetkým vývojom projektov v rámci dlhodobo udržateľného spôsobu bývania. Na území nordických štátov je každoročne zodpovedná za výstavbu približne 1 000 nových obytných jednotiek. Spoločnosť zároveň tvrdí, že sa vyhýba predraženému trhu v Štokholme a v zvýšenej miere sa zameriava na cenovo dostupnejšie mestské oblasti.

Súvisiace: Počet milionárov vo Švédsku a Nórsku rýchlo narastá

Håkan Falk, ktorý má v rámci mestského zastupiteľstva Štokholmu na starosti realizáciu výstavby, tvrdí, že zvýšenie cien pozemkov na území mesta je výsledkom všeobecného nárastu cien nehnuteľností a stupňujúceho sa záujmu o nákup týchto pozemkov. Magazín DI sa domnieva, že developeri, ktorí vyvíjajú nadmernú snahu o budovanie nových projektov na území mesta, prispeli k vzniku „plnohodnotnej špekulatívnej bubliny“.

Johan Skoglund, ktorý je generálnym riaditeľom developerskej firmy JM, vyhlásil: „Na scéne je dnes priveľa hráčov, o ktorých som nikdy predtým nepočul. Vôbec netuším, kde sa vzali a koho záujmy zastupujú.“

Cena pozemkov v hlavnom meste Švédska sa zvyšuje na základe konkurenčného postupu predkladania ponúk. To je v ostrom kontraste so systémom v susednom Fínsku, kde majú mnohé samosprávy určené pevné ceny pozemkov. V rámci takéhoto modelu sú najúspešnejší tí developeri, ktorí sú schopní potenciálnym kupcom ponúknuť najnižšie ceny bývania.

Cena pozemku s rozlohou jedného metra štvorcového v centre Štokholmu, ktorý je určený na výstavby výškových obytných budov, dnes dosahuje približne $4 750. Pre porovnanie, ceny vo fínskych Helsinkách sa pohybujú medzi $500 a $2 900.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár