Svedi_mozu_zistit_platy_inych_pomocou_jedineho_hovoru_2017

Určite sme zvedaví národ, avšak máme tendenciu byť plachými, pokiaľ ide o otázky na príjmy ostatných ľudí.

Avšak tak to vo Švédsku nie je.

Táto krajine poskytuje občanom možnosť požiadať o informácie daňového priznania niekoho iného, pomocou jediného telefonátu. Jediný háčik: Osoba, ohľadom ktorej si pýtate informácie bude vedieť, že ste to vy.

Otvorená platová politika vo Švédsku odráža, ako veľmi si táto krajina váži dôvery a transparentnosti, ktorú má vrodenú prostredníctvom silného modelu sociálneho zabezpečenia.

Napríklad, všetci občania dostávajú univerzálnu zdravotnú starostlivosť; rodičia vo Švédsku dostávajú 480 dní platenej rodičovskej dovolenky; a od roku 2008 je severskou krajinou ktorá každoročne vykonala audity všetkých firiem, s viac ako 25 zamestnancami, aby zabezpečili, že neexistujú žiadne platové rozdiely medzi pohlaviami.

Záväzok Švédska k rovnosti poukazuje na vysokú úroveň dôvery – medzi jednotlivými občanmi a občanmi a vládou.

Súvisiace:
Ukrajinskí politici ukázali luxusné majetky. Nastalo veľké pobúrenie
11 najviac skorumpovaných krajín rozvinutého sveta

Stein Reegard, ktorý je hlavným ekonóm nórskej konfederácie odborových zväzov, pre agentúru Reuters počas minulého roka poznamenal: “Je zrejmé, že otvorenosť je významná,” … “Pre lepšie informovanie verejnosti o rôznych úrovniach platov v spoločnosti, tomu všetkému len prispejeme.”

Až do nedávnej doby, švédska vláda nechcela o tomto informovať obyvateľov. Bolo to úplne anonymné. Predstavte si, že ste hľadali priemerný plat z danej pozície a namiesto hľadania skutočných platov, skutočných zamestnancov na výplatnej listine, ste sa dopátrali len k nepresným informáciám platov jednotlivých pozícií.

Na rozdiel od amerického daňového úradu v USA (IRS), ktorá je jednou z najmenej dôveryhodných vládnych inštitúcií v Amerike, švédska daňová kancelária je jednou z najviac dôveryhodných v krajine. Občania všeobecne veria, že jej oddelenia pracujú korektne a snažia sa o dosiahnutie čo najlepších záujmov. Transparentnosť pomáha posilňovať vieru: ak každý môže vedieť, čo robia všetci ostatní, ako aj politici a štátni úradníci, signalizuje to že federálna agentúry ako celok nemá čo skrývať.

Ako Reegard zdôraznil, zvýšená transparentnosť zmiernila obavy na pracoviskách.

V roku 2008, vo Švédsku prešiel diskriminačný zákon, ktorý od spoločností o 25 a viac zamestnancov vyžaduje, aby vydávali ročné prieskumy ohľadom informácií pracovných pozícií a platov. Ak by bol objavený mzdový rozdiel a nebudú usilovať o jeho zmiernenie, budú nútení zaplatiť pokutu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár