Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom

IKEA je jedným z najväčších predajcov nábytku na svete a vo všeobecnosti patrí medzi najobľúbenejšie značky. Na čele spoločnosti stál po dobu viac než 70 rokov švédsky podnikateľský magnát Ingvar Kamprad, ktorého smrť bola oznámená 28. januára na sociálnej sieti Twitter.

Hodnota jeho majetku dosahovala 48,1 miliardy dolárov a radil sa tak medzi najbohatších ľudí sveta, ktorí sa dopracovali k bohatstvu vlastnými rukami.

Uznávaný autor Malcolm Gladwell tvrdí, že Kamprad dosiahol úspech predovšetkým vďaka vlastnostiam, ktoré sa zvyčajne považujú za nie príliš populárne. Mnohí o ňom totiž tvrdili, že bol nevrlý a nezaujímalo ho, či ho ľudia považovali za blázna.

Na nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme, ako sa Kamprad dostal od predávania sezónnych ozdobných predmetov svojim susedom až po založenie a riadenie $11,8 miliardového nábytkárskeho impéria.

Kamprad sa narodil v roku 1926 na juhu Švédska. Už ako 5-ročný predával zápalky a v desiatich rokoch jazdil bicyklom po svojej štvrti a predával susedom Vianočné ozdoby, ryby a ceruzky.
Kampradovo rodné mesto Småland vo Švédsku.

Kampradovo rodné mesto Småland vo Švédsku.

Zdroj: The Motley fool, Sweden.se

 

Počas stredoškolských rokov sa stal členom nacistického mládežníckeho hnutia, čo mala na svedomí jeho stará matka z Nemecka, ktorá bola „veľkým obdivovateľom Hitlera“. Kamprad neskôr opísal toto obdobie ako „najväčšiu chybu svojho života“ a dokonca napísal list svojim zamestnancom, v ktorom ich prosil o odpustenie.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_2

Zdroj: Telegraph, Fortune

 

Keď mal 17 rokov, otec ho finančne odmenil za dobrý výkon v škole aj napriek tomu, že trpel dyslexiou. Kamprad využil tieto peniaze na založenie spoločnosti IKEA v roku 1943. Nábytku sa však začal venovať až o nasledujúcich päť rokov. Spočiatku predával drobné doplnky do domácnosti, ako napríklad rámy na obrazy.
Prvá predajňa značky IKEA v Kampradovom rodnom meste.

Prvá predajňa značky IKEA v Kampradovom rodnom meste.

Zdroj: The Motley fool

 

Názov IKEA vznikol spojením prvých písmen jeho mena, priezviska, názvu rodinnej farmy, na ktorej vyrastal (Elmtaryd) a najbližšej dediny (Agunnaryd).
Ingvar Kamprad (vpravo) a prvý manažér predajne IKEA, Hans Ax.

Ingvar Kamprad (vpravo) a prvý manažér predajne IKEA, Hans Ax.

Zdroj: Wealth-X, The Motley fool

 

Kamprad v roku 1956 spustil revolúciu nábytkárskeho trhu. Začal totiž predávať zákazníkom nábytok po kúskoch a nechal ich, aby si ho sami postavili. Efektívne tak znížil celkové náklady svojho podnikania a táto metóda je dodnes synonymom švédskej spoločnosti.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_5

Zdroj: Business Insider

 

Malcolm Gladwell tvrdí, že Kamprad disponoval jedinečným súborom vlastností. Bol vraj svedomitý a otvorený, no zároveň nevľúdny. Práve tieto črty z neho na začiatku kariéry spravili neohrozeného inovátora.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_6

Zdroj: Business Insider

 

Kamprad v roku 1973 presťahoval sídlo svojej neustále sa rozvíjajúcej spoločnosti zo Švédska do dánskej Kodane, aby sa tak vyhol privysokej podnikateľskej dani. Na protest proti zvyšujúcim sa daniam vo Švédsku sa následne spolu s rodinou presťahoval do Švajčiarska. Centrála spoločnosti IKEA sa v súčasnosti nachádza v Holandsku a Kamprad prežil svoje posledné dni vo Švédsku.
Kodaň, Dánsko.

Kodaň, Dánsko.

Zdroj: The Motley fool

 

Kamprad založil svoje podnikanie na komplexnej štruktúre, ktorá zahŕňala divíziu pre charitu, predaj a budovanie značky. Spoločnosť IKEA Group sídli v Holandsku a spadá do vlastníctva spoločnosti Stichting INGKA Foundation, ktorá je zároveň charitatívnou divíziou podniku. Finančné prostriedky spoločnosti Stichting INGKA Foundation je možné využiť výhradne dvoma spôsobmi: ako investíciu do spoločnosti IKEA a budovanie jej značky, alebo ako dar na charitatívne účely.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_8

Zdroj: IKEA.com

 

Kamprad bol otcom jednej adoptovanej dcéry a troch biologických synov. Jeho synovia Peter, Jonas a Mathias majú v spoločnosti IKEA obrovský vplyv. Sú zodpovední za riadenie celkovej vízie a dlhodobej stratégie podniku. Najmladší syn Mathias bol v roku 2013 vymenovaný za predsedu spoločnosti Inter IKEA holding, ktorá spravuje skupinu podnikov Inter IKEA a prevádzkuje niekoľko značiek po celom svete. V tejto funkcii nahradil samotného Kamprada.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_9

Zdroj: Quartz

 

V posledných rokoch vyplávali na povrch špekulácie o skutočnej hodnote majetku Kamprada a jeho rodiny. Keďže finančné prostriedky spoločnosti Stichting INGKA Foundation bolo možné využiť iba dvoma spôsobmi, Kampradovi právnici rozhodli o tom, že by sa tento kapitál nemal považovať za súčasť jeho osobného bohatstva. Agentúra Wealth-X však aj napriek tomu prišla k záveru, že hodnota jeho majetku dosahovala $48,1 miliardy.
Ingvar Kamprad po získaní ocenenia Global Economy Prize 2007, ktorú odovzdáva Inštitút pre výskum svetovej ekonomiky v meste Kiel. Nemecko, jún 2007.

Ingvar Kamprad po získaní ocenenia Global Economy Prize 2007, ktorú odovzdáva Inštitút pre výskum svetovej ekonomiky v meste Kiel. Nemecko, jún 2007.

Zdroj: Business Insider, Wealth-X

 

Kamprad nesúhlasil s tým, aby sa IKEA stala verejne obchodovanou spoločnosťou. Povedal: „Rozhodol som sa, že akciový trh nebol pre našu spoločnosť tou správnou voľbou. Vedel som, že sa bude rozrastať jedine vďaka udržiavaniu dlhodobej perspektívy. Nechcel som, aby sa stala závislou na finančných inštitúciách.“

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_11

Zdroj: Motley Fool

 

O príbehu spoločnosti IKEA boli doteraz uverejnené dve knihy. Kamprad v roku 1976 opísal koncept a ideológiu svojej spoločnosti v knihe s názov „A Testament of a Furniture Dealer“, ktorá je v súčasnosti akýmsi manifestom spoločnosti. Na konci 90. rokov minulého storočia spolupracoval s istým novinárom na vzniku knihy „Leading by Design: The IKEA Story“. V nej opisuje zámernú jednoduchosť, ktorú sa snažil presadzovať v podnikaní aj osobnom živote.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_12

Zdroj: Amazon, IKEA.com

 

Kamprad bol známy svojou úžasnou skromnosťou. Údajne preferoval ekonomickú triedu lietadiel, lacné hotely a po celých 20 rokov jazdil v tom istom starom vozidle značky Volvo.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_13

Zdroj: Wealth-X

 

Spoločnosť IKEA má v súčasnosti 370 predajní v 47 krajinách sveta. Agentúra Wealth-X tvrdí, že Kamprad si nikdy nepožičal žiadne peniaze a nevydal žiadne akcie, až kým nezveril spoločnosť svojim nadáciám.
Modrá farba zobrazuje trh, ktorý v súčasnosti pokrýva spoločnosť IKEA. Žlté oblasti má v pláne pokryť v budúcnosti.

Modrá farba zobrazuje trh, ktorý v súčasnosti pokrýva spoločnosť IKEA. Žlté oblasti má v pláne pokryť v budúcnosti.

Zdroj: IKEA.com, Wealth-X

 

Služba IKEA Food Services dosahuje ročné predaje o hodnote $1,8 miliardy. V každej predajni IKEA sa nachádza bistro, ktoré predáva potraviny k Kampradovho švédskeho rodiska, ako aj miestne pochúťky a špeciality. Ikonické švédske pokrmy ako mäsové gule a vafle sú dostupné priamo v týchto predajniach alebo online.

Ingvar_Kamprad_Ako_sa_stal_nevludny_zakladatel_znacky_IKEA_miliardarom_15

Zdroj: IKEA.com, Reuters

 

Kamprad strávil 40 rokov svojho života vo Švajčiarsku, kde svedomito pracoval na rozvoji a raste spoločnosti IKEA, až kým sa stala celosvetovou spoločnosťou, ktorú poznáme dnes. Jeho manželka skonala v roku 2011 a v roku 2013 sa presťahoval naspäť do Švédska, aby tak bol bližšie svojej rodine a priateľom.
Švédsky región Småland, v ktorom Kamprad vyrastal.

Švédsky región Småland, v ktorom Kamprad vyrastal.

Zdroj: Telegraph

 

Kamprad pôsobil ako hlavný poradca spoločnosti IKEA až do momentu svojej smrti. V marci minulého roku dosiahol vek 91 rokov. V roku 2014 povedal: „Mám ešte tak veľa práce a žiadny čas na umieranie.“
Švédsky región Småland, v ktorom Kamprad vyrastal.

Švédsky región Småland, v ktorom Kamprad vyrastal.

Zdroj: Telegraph

Facebook komentár