Mesačný aktívni užívatelia

Mesačný aktívni užívatelia

Facebook má za sebou ďalší silný štvrťrok, keďže vo 4. štvrťroku 2016 v príjmoch dosiahol úroveň 8,81 miliárd dolárov a zisk na akciu dosiahol 1,41 dolárov. Za mesiac dosiahol 1,86 miliardy užívateľov, čo pre kvartál predstavuje rast o 3,91%, alebo o 70 miliónov užívateľov, z 1,79 miliardy, ale tento rast dosahuje pomalšie tempo, než jeho rast o 4,67% v predošlom štvrťroku. Mobilné príjmy z reklamy tvoria až 84% podiel, podobne ako v minulom štvrťroku, pri úrovni 7,248 miliárd dolárov, čo signalizuje, že Facebook úspešne dokončil prechod na mobilné telefóny.

Facebook prekonal odhady analytikov, ktoré boli v príjmoch na úrovni 8,51 miliárd dolárov a zisk vo výške 1,31 dolárov. Zisk dosiahol hodnotu 3,568 miliárd dolárov, na základe ktorom sa rast tržieb medziročne zvýšil o 177%, v porovnaní s 2,379 miliardami dolárov v minulom štvrťroku. Tržby medziročne vzrástli o 51% v porovnaní s 56% rastom v predchádzajúcom štvrťroku a o 59% v porovnaní s Q2. Facebook dosiahol za rok 2016 príjmy na úrovni 27,6 miliárd dolárov.

Súvisiace: Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?

Za posledný štvrťrok Facebook varoval, že rast výnosov by mal spomaliť, pretože predpokladá, že dôjde k vyčerpaniu reklamného priestoru, aj keď sa zdá, že už je vidno dopad. Ale aj cez toto spomalenie bol dosiahnutý rast tržieb, vďaka čomu investori zatlačil ceny akcií po vyhlásení ziskov (mimo riadnych obchodných hodín) do zisku až o 2,52% na 136,69 dolárov potom, čo uzavreli v raste 2,23% na 133,23 dolárov.

Obrázok: Počet aktívnych denných užívateľov
Pozrite_si_vysledky_spolocnosti_Facebook_aj_v_grafoch_2017_2

Denný aktívni užívatelia dosiahli 1,23 miliardy, z 1,18 miliardy v predošlom štvrťroku, čo je medziročný rast o 18% a v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom navýšenie o 17%. Facebook v súčasnosti dosahuje 1,74 miliardy mobilných užívateľov mesačne, z 1,66 miliardy v predošlom štvrťroku.

Jedným z najdôležitejších a široko prehliadaných štatistík sú pre Facebook vracajúci užívatelia, alebo percento mesačných užívateľov vracajúcich sa každým dňom. Ten v porovnaní s predošlým štvrťrokom zostal konštantný, na úrovni 66%. Avšak rast užívateľov v Spojených štátoch a Kanade sa začína spomaľovať, kde Facebook pridal len 2 milióny denných a mesačných užívateľov v štvrťroku, čím ich denný objem dosiahol 180 miliónov a mesačne 231 miliónov.

Súvisiace: Facebook začína testovať reklamy v Messengeri

Reklamné cielenie Facebooku sa vypláca. V USA a Kanade dosiahol masívny priemerný výnos na užívateľa – 19,81, čo predstavuje medziročný rast až o 44%. Tento celosvetový priemer dosiahol 4,83 dolára, čo je rast za rok až o 29,5%. To znamená, že ročne na jedného užívateľa zarába takmer 20 dolárov. Je vidno schopnosť vytlačiť viac a viac peňazí z každého užívateľa na svojich zavedených západných trhoch, zatiaľ čo stabilne zárobky je vidno v rozvojových krajinách, kde je vidno stále rastúci objem, kde Facebook v dohľadnej budúcnosti vidí veľký potenciál zárobkov.

Pozrite_si_vysledky_spolocnosti_Facebook_aj_v_grafoch_2017_3

Facebook má v mediálnom priestore za sebou búrlivý štvrťrok, keďže čelil obvineniam, kde prostredníctvom svojej siete šírili falošné správy, čo Donaldovi Trumpovi pomohlo stať sa prezidentom. Medzitým počas dnešného dňa bol zasiahnutý pokutou v hodnote 500 miliónov dolárov, za škody súvisiace s autorskými právami okolo spoločnosti Oculus.

Ale do tej doby, sa je ďalšej sociálnej siete Instagram podarilo zažiariť, keďže pokračuje v rozširovaní svojich reklamných ponúk. Keďže Instagram prišiel s podobnou funkciou mazania fotografií ako Snapchat, tento fakt viedol k 150 miliónom denným používateľov, iba päť mesiacov po tomto rozhodnutí a TechCrunch oznámila, že rozsiahly súbor zdrojov verí, že Instagram kradne užívateľom Snapchatu.

Súvisiace: Dánsko ako prvé na svete bude mať veľvyslanca pre technológie

Aktuálne Facebook ukazuje 13-ročnú pozoruhodnú vytrvalosť, kde užívateľom neposkytuje už iba “zdieľanie” a “páči sa” ale vie reagovať aj na posunu k mobilom a príchodu novších a vizuálne zameraných sociálnych mediálnych platforiem. Zároveň sa rozširuje hlbšie do chatovacích aplikácií Messenger a WhatsApp a virtuálnej reality s firmou Oculus. Facebook ukazuje silné jadro svojho podnikania. A ak sa Facebooku podarí aj ďalej zasahovať konkurentov vo svojich ďalších aplikáciách, ako vďaka Instagramu odvrátil hrozbu zo Snapchatu, mohol by aj do budúceho desaťročia dominovať svetu sociálnych médií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár