V dnešných dňoch Wall Street nenávidia všetci… ale tak isto tam chcú aj robiť. A za toto ich nemôžete viniť.


Wall Street je totižto pre krajinu tak dôležitá, že po tom, čo pred pár rokmi pomohla zničiť takmer celú ekonomiku, sa krajina cítila nútená jej pomôcť. (Firmám vyrábajúcim autá bolo povolené vyhlásiť konkurz, ale bankám, s výnimkou Lehman Brothers, nie.)

A Wall Street aj naďalej zostáva tak dôležitá pre USA, že dokonca aj teraz, štyri roky po finančnej kríze, ju krajina stále podporuje. Dokonca aj napriek tomu, že opäť zarába veľké peniaze a veľmi rýchlo.

V skutočnosti, Wall Street nezarábala veľa a rýchlo iba v krátkej dobe, a to v roku 2009, keď v podstate zbankrotovala, a takmer so sebou stiahla aj celú ekonomiku. Ale krajina, samozrejme, zasiahla tak, aby Wall Street nezbankrotovala a v súčasnosti, s nulovými úrokovými sadzbami, s úrokmi z nadmerných peňažných rezerv a s hromadou ďalších vládnych nástrojov na podporu, si krajina zaisťuje, že bude aj naďalej zarábať veľmi veľa  a veľmi rýchlo.


A kým je tento daňovníkmi večne financovaný príliv ziskov pre druhých 90% ekonomiky rozčuľujúci, stále pomáha vysvetliť, prečo milióny ľudí zúfalo túži pracovať na Wall Street.

Teraz sa niekto môže oprávnene hádať, že vďaka tomu koľko Wall Street zarába, by ju vláda mala prestať podporovať. Ale ak by sa o tomto niekto chcel hádať, ten niekto by sa pravdepodobne stretol iba s prázdnymi a nedôverčivými pohľadmi takých, ako sú Ben Bernanke a Tim Geithner, ktorých jedinou úlohou v živote sa zdá byť podporovanie Wall Street. Takže viesť dohady o tom, že by sa Wall Street mala prestať podporovať, by bolo, ako hovoriť do vetra.

Pre prípad, že ste stále dosť neocenili to, koľko peňazí  Wall Street zarába, tu sú nejaké grafy .

Na začiatok pripomienka toho, koľko málo Američanov má to šťastie pracovať v tejto uličke.

Modrá čiara znázorňuje celkový počet zamestnancov privátneho sektora v USA (nie v štátnej správe). Červená čiara znázorňuje celkový počet zamestnancov vo finančnom sektore, ktorý zahŕňa aj Wall Street. Zelená čiara znázorňuje celkový počet zamestnancov pracujúcich v spoločnostiach, ktoré obchodujú na trhu s cennými papiermi (napríklad na Wall Street).

 

A teraz sa pozrite aký veľký zisk títo zamestnanci produkujú.

Tento graf zobrazuje zisk na jedného zamestnanca celkovo vo finančnom sektore. (Áno, finančný sektor zahrňuje omnoho viac, ako len Wall Street. Ale to nie sú pokladníci a úradníci, ktorí produkujú a sú platený za tieto zisky. A ľudia sa nezhlukujú okolo Wall Street, pretože chcú byť úradníci.)
 

Ako zodpovedá zisk na jedného zamestnanca vo finančnom sektore zisku na jedného zamestnanca v inom odvetví ?

Pozrite sa nato!

Tu je porovnaný zisk na jedného zamestnanca vo finančnom sektore(červená) so ziskom na jedného zamestnanca vo všetkých ostatných odvetviach v USA (modrá).
 

Vidíte prečo chce každý pracovať na Wall Street ?

Wall Street je v skutočnosti tak nesmierne zisková, že zisky finančného sektoru tvoria šokujúcich 45% všetkých ziskov celej ekonomiky. 45%! A toto všetko sa deje po finančnom kolapse.
 

Takže teraz už viete, prečo chce každý pracovať  na Wall Street.

A taktiež už viete, ako nutne poburujúce je to, že vláda USA stále podporuje Wall Street.

Kedy to prestane ?

Preložil: Roman Petrušek

Zdroj: WallStreetBears.com

Facebook komentár