Preco_Bitcoin_nikdy_nenahradi_zlato_2017

Vo svete sa dnes obchoduje s viac ako 2 100 digitálnymi menami. Portál Coinranking.com uvádza, že ich spoločná kapitalizácia trhu dosahuje takmer $150 miliárd.

Prirodzene, nie všetky z týchto kryptomien prežijú naveky. A väčšina z nich je v podstate iba na začiatku svojej kariéry.

Vzrušujúci svet digitálnych mien môžeme prirovnať k začiatkom éry dot.com. Situácia, ktorá sa v tom čase vyvinula okolo internetových domén, po sebe zanechala tak víťazov ako porazených. Rovnako to dopadne aj s kryptomenami. Dnes sa zdá, že Bitcoin a Ethereum sú zaručenými šampiónmi. Spomeňte si však na to, ako pred 20 rokmi dominovali internetu stránky Yahoo! a AOL. Časy sa závratne zmenili. Bude zaujímavé sledovať, z ktorých kryptomien sa stane „Amazon“ a „Google“ súčasnosti.

Kryptomenu Ethereum dnes podporuje niekoľko veľkých hráčov. Organizácia Enterprise Ethereum Alliance (EEA) na svojej webstránke uvádza: „Ethereum je v súčasnosti jedinou blockchainovou sieťou s využitím v praxi, ktorá podporuje takzvané inteligentné kontrakty. Chceme analyzovať jej fungovanie a stavať na nej do budúcnosti.“ EEA združuje niekoľko veľkých mien zo sveta finančných a technologických spoločností. Patria medzi ne napríklad Credit Suisse, Intel, Microsoft a banka JPMorgan Chase, ktorej generálny riaditeľ Jamie Dimon pred niekoľkými týždňami ostro kritizoval kryptomeny.

Súvisiace: Grafika: Veľkosť svetových trhov, kryptomien a Bitcoinu

Nahradí Bitcoin zlato?

V poslednej dobe sa v médiách objavujú otázky o tom, či kryptomeny naozaj „zabíjajú“ zlato. Bola by dnešná cena zlata vyššia, keby obrovské sumy peňazí neprúdili do Bitcoinu? Koniec koncov, obe aktíva sú niekedy považované za investíciu, ktorá si uchová svoju hodnotu aj pri výkyvoch na trhu. Sú decentralizované a akceptované po celom svete, 24 hodín denne. Transakcie sú anonymné, zásoby obmedzené.

Dosiahla už cena zlata a Bitcoinu v roku 2017 svoj vrchol?

 Žltá krivka v grafe zobrazuje vývoj ceny zlata za jednu uncu (hodnoty na ľavej osi) a modrá znázorňuje vývoj ceny Bitcoinu za jednu mincu (hodnoty na pravej osi). Zobrazené je obdobie od decembra 2016 po september 2017.

Žltá krivka v grafe zobrazuje vývoj ceny zlata za jednu uncu (hodnoty na ľavej osi) a modrá znázorňuje vývoj ceny Bitcoinu za jednu mincu (hodnoty na pravej osi). Zobrazené je obdobie od decembra 2016 po september 2017.

Nie je pravdepodobné, že kryptomeny úplne nahradia zlato. Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé, kryptomeny sú výlučne formou peňazí. Zlato však našlo počas svojej kariéry mnoho využití, od šperkov cez stomatológiu až po elektroniku.

Pre obchodovanie so zlatom nie je potrebná elektrická energia. Na rozdiel od kryptomien. Obzvlášť užitočným sa tak stáva napríklad v oblastiach ako Puerto Rico, ktoré sa vyrovnáva s následkami zničujúceho hurikánu a 95% ľudí je tu v súčasnosti ešte stále bez elektriny. Ekonomika ostrova sa v tejto situácii spolieha výlučne na hotovosť. Ak vlastníte zlaté šperky či mince, jednoducho ich môžete zameniť za hotovosť. Bez elektrickej energie alebo prístupu na WiFi.

Snáď najdôležitejším činiteľom je to, že zlato je dnes jedným z najlikvidnejších aktív na trhu. Denne sa obchoduje na uznávaných burzách po celom svete. Londýnska asociácia pre obchodovanie s cennými kovmi (London Bullion Market Association, LBMA) tvrdí, že iba v Londýne sa každý deň obchoduje so zlatom v celkovej hodnote £13,8 miliardy ($18 miliárd). Trh s kryptomenami sa síce rozvíja závratnou rýchlosťou, ale s touto štatistikou sa ešte zďaleka nemôže porovnávať.

Bitcoin je však napriek tomu populárny medzi istými skupinami investorov. Obzvlášť ak je reč o príslušníkoch generácie milénia. Vyvoláva ošiaľ o akom sa zlatu ani nesnívalo. Dôkazy sú viditeľné naprieč celým internetom. Mnoho prednášok Ted Talks sa venuje Bitcoinu, kryptomenám a technológii blockchain, ale žiadna neadresuje investovanie do zlata. Videami o digitálnych menách je zaplavený aj portál YouTube.

Hodnota Bitcoinu tento rok narástla o 350%, Ethereum stúplo o neuveriteľných 3 600%. Hodnota zlata sa medzitým zvýšila iba o 10%. Údaje indexu NYSE Arca Gold Miners Index hovoria o tom, že trhová kapitalizácia producentov zlata sa v roku 2017 zvýšila o 11,5%. 52-týťdňové minimum dosahoval tento index v decembri roku 2016, odkedy stúpol o 23%. Kvalitné ťažobné spoločnosti zaoberajúce sa produkciou zlata môžu byť vhodnou investičnou príležitosťou.

Existujú aj dobré správy

Titulky v médiách sú preplnené negatívnymi správami a niekedy je ťažké udržať si pozitívny pohľad na situáciu. 6. septembra sa napríklad objavila správa o tom, že počet pracovných miest v Spojených štátoch klesol v tomto mesiaci až o 33 000. Ide o prvý takýto prípad za posledných sedem rokov. V spojitosti s hurikánom Irma sa síce očakával podobný vývoj, ale nikto si nedokázal predstaviť, že situácia naberie až takéto katastrofické rozmery.

Súvisiace: Ako banky a finančné inštitúcie využívajú technológiu blockchain?

Správa o stave trhu práce má však aj svoje pozitíva. Pokles dostupných pracovných miest je pravdepodobne iba dočasný. Navyše až 4,88 milióna nezamestnaných Američanov si počas minulého mesiaca našlo trvalú pracovnú pozíciu. Dôsledkom toho sa miera nezamestnanosti v Spojených štátoch znížila na 4,2%, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných 16 rokov.

V septembri si našiel prácu rekordný počet nezamestnaných Američanov. 

Oranžová krivka zobrazuje počet obyvateľov v miliónoch, ktorí neboli súčasťou pracovnej sily a následne si našli zamestnanie. Modrá farba znázorňuje mieru nezamestnanosti. Graf ilustruje obdobie rokov 2001 až 2017.

Oranžová krivka zobrazuje počet obyvateľov v miliónoch, ktorí neboli súčasťou pracovnej sily a následne si našli zamestnanie. Modrá farba znázorňuje mieru nezamestnanosti. Graf ilustruje obdobie rokov 2001 až 2017.

Vieme dokonca o viacerých činiteľoch, ktoré dokladujú silný vývoj ekonomiky Spojených štátov. Index Purchasing Managers’ Index (PMI) dosiahol v septembri svoje 13-ročné maximum, čo je znakom výraznej expanzie vo výrobnom priemysle. Počas minulého mesiaca sa zvyšoval počet výrobných objednávok, rovnako ako predaje automobilového priemyslu. Cena ropy ostáva na relatívne nízkej hodnote $50 za barel. To prospieva doprave, priemyslu a obzvlášť leteckým spoločnostiam. Nadšenie z daňových reforiem sa stupňuje. Vďaka tomu sa akcie spoločností s relatívne nízkou kapitalizáciou trhu, ktoré hodnotí index Russell 2000, šplhajú nad svoje 50-dňové a 200-dňové kĺzavé priemery.

Toto je iba niekoľko z dôvodov, prečo sa oplatí udržať si pozitívny názor na budúci vývoj trhu.

Na záver ešte poznámka ohľadom daňových reforiem. Warren Buffett minulý týždeň povedal, že s predajom svojich aktív bude vyčkávať dovtedy, kým sa situácia ohľadom reforiem nevykryštalizuje. Vyhlásil: „Pripadal by som si ako blázon, keby som predal akcie so ziskom $1 miliardy, z ktorého by som musel odviesť daň vo výške $350 miliónov. Navyše ak o pár mesiacov môže byť táto daň znížená na $250 miliónov.“

Má pravdu. A je pravdepodobné, že aj ostatní triezvo uvažujúci investori budú z rovnakého dôvodu vyčkávať s veľkými transakciami. Daňová reforma zatiaľ nie je schválené, ale má oveľa väčšiu šancu na úspech ako napríklad reforma zdravotníctva.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár