Krypto-miliardar-Zbankrotuje-omnoho-viac-burz

Takzvaná “kryptozima“ sa ešte neskončila a mnohým kryptomenovým burzám už došla hotovosť – s týmto vyjadrením, počas tohto týždňa prišiel miliardár a zakladateľ kryptoburzy FTX, Sam Bankman-Fried.

Bankman-Fried pre časopis Forbes poznamenal, že existujú „niektoré burzy tretej úrovne, ktoré sú už “tajne” insolventné.“ Majetok tohto 30-ročného mladíka sa tento rok výrazne znížil, keďže kryptomeny sa zrútili, no podľa agentúry Bloomberg stále dosahuje hodnotu 8,1 miliardy dolárov.

Bitcoin, ktorá je najväčšou kryptomenou podľa trhovej hodnoty, v druhom štvrťroku stratila 58 % svojej hodnoty, čím dosiahla najhoršiu štvrťročnú výkonnosť od roku 2011. Vo štvrtok jej cena dokonca klesla pod 19 000 dolárov, čím je ďaleko od svojho historického maxima, nachádzajúceho sa na hodnote takmer 69 000 dolárov.

Virtuálna mena Bitcoin viedla pokles celkového trhu s kryptomenami, ktorého trhové ocenenie sa v súčasnosti nachádza pod 1 biliónom dolárov, čo je rozsiahly prepad, keďže v porovnaní s vrcholom z novembra 2021 predstavoval viac ako 3 bilióny dolárov.

Bankman-Friedová spoločnosť FTX v krypto-priestore bola vnímaná ako veriteľ poslednej inštancie – čo znamená, že poskytoval pôžičky burzám,ktoré sa nachádzajú takmer pred kolapsom – a vo štvrtok agentúra CNBC oznámila, že je blízko k dohode o kúpe krypto-veriteľa BlockFi za zhruba 25 miliónov dolárov. Napriek tomu Bankman-Fried povedal, že existuje viac krypto firiem, ktoré pravdepodobne zaniknú.

Súvisiace:
Bitcoin dosahuje najhorší prepad v štvrťroku, za viac ako 10 rokov
Bill Gates: “Kryptomeny a NFT sú „100% založené na tzv. teórii väčšieho blázna“

“Existujú spoločnosti, ktoré sú v podstate vo veľmi veľkých problémoch a nie je praktické ich zastaviť z dôvodov, ako je značná diera v súvahe, regulačné problémy, alebo že už nezostáva veľa aktivít v rámci podnikania, ktoré treba zachrániť,” ako poznamenal v priebehu tohto týždňa bez toho, aby vymenoval konkrétne spoločnosti.

Miliardár a majiteľ basketbalového tímu Dallas Mavericks – Mark Cuban predtým opísal súčasný prepad kryptomien, ako odraz technologickej bubliny medzi rokmi 1995-2002, keď špekulatívne investovanie zvýšilo ocenenie internetových spoločností počas 5-ročného obdobia, pred prudkým pádom v rokoch 2001 a 2002.

Cuban ďalej poznamenal: “Krypto-menový sektor prechádza útlmom, ktorým prešli spoločnosti prvej fázy internetu.” Priestor je v súčasnosti uviaznutý v tzv. „fáze napodobňovania“, kde je príliš veľa spoločností s príliš nízkou úrovňou užitočnosti. Podobne ako Bankman-Fried predpovedal, že tomto sektore skrachuje viac spoločností.

Cuban na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Firmy, ktoré kopírujú to, čo majú všetci ostatní, zlyhajú.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár