Túto otázku položil Matt Taibbi v magazíne Rolling Stone. Yves Smith, nazýva škandál okolo sadzby LIBOR „veľkou vecou“. A Robert Reich hovorí: „Toto je škandál všetkých škandálov.

Bol som veľmi nahnevaný na niektoré rozhodnutia vo finančnom sektore za posledných desať rokov, ale tentokrát mám problém nájsť si dobrý dôvod, prečo sa kvôli tomuto „škandálu“ začať znepokojovať. Uvedomujem si, že v dnešných časoch je veľmi obľúbené zakaždým sa nahnevať na banky, aj keď spravia niečo len nepatrne zle, ale začínam mať pocit, že médiá robia z komára somára. Moje zdôvodnenie je jednoduché:

  1. Ak porovnáte úrokovú mieru FEDu a cez noc úrokovú mieru LIBOR, nájdete 99.6%-nú koreláciu za posledných 10 rokov. Inými slovami, ak by sa londýnske banky dopredu dohodli na manipulácii úrokovej miery, tak si za kľúčovú úrokovú mieru, na ktorej zakladali svoje obrovské “manipulácie“, zobrali mieru najdôležitejšej svetovej banky – a tieto banky odviedli sakra dobrú prácu pri počítaní novej úrokovej miery. Samozrejme, že centrálne banky manipulujú úrokovými mierami. Je to predsa ich hlavný strategický nástroj. Takže nie je prekvapujúce, že najväčšie banky na svete jednoducho korigovali svoje úrokové miery podľa úrokovej miery FEDu. Každopádne, na oligopolné bankovníctvo, tieto banky spravili veľmi dobrú prácu pri určovaní úrokovej miery, ktorá bola v takmer 100%-nej zhode s úrokovou mierou FEDu. Ak by dané úrokové miery “manipulovali“, tak by sme mohli povedať, že v tom boli naozaj veľmi zlí.

     

  2. Ak by Barclay’s určovala úrokové miery, ktoré by sa podstatne líšili od priemeru, tak by graf vyzeral rozhodne inak. LIBOR je určovaná priemerovaním úrokových mier, pričom sú vyškrtnuté tie najvyššie a najnižšie z nich. A je veľmi ťažké “zmanipulovať“ úrokovú mieru, ktorú tou vašou ani moc neovplyvňujete. Takže buď Barclay’s naozaj určovala reálne úrokové miery alebo to ostatné banky spriemerovali tak, aby sa vyrovnali úrokovej miere FEDu, čo sa presne rovná údajom vyššie.
     
  3. Ale vo všetkom tomto sa určite nachádza aj nejaké to politické pokrytectvo. Na jednej strane uličky máte konzervatívcov, ustavične sa sťažujúcich na “manipuláciu“ úrokovej miery centrálnou bankou, na strane druhej ľudí, sťažujúcich sa na “manipuláciu“ úrokovej miery LIBOR súkromnými bankami. Jedna strana spravidla nenávidí finančný kapitalizmus a druhá zasa kapitalizmus manipulovaný vládnymi intervenciami každého druhu. Možno je načase prijať fakt, že centrálne banky manipulujú úrokové miery a ostatné banky z týchto úrokových mier vychádzajú. A podľa údajov za posledných desať rokov sú v tom naozaj veľmi dobrí.
     
  4. Banky nie sú dobré vo vnútornej kontrole, prezrádzaní a v manažovaní rizika. Niektoré záznamy ohľadom tohto škandálu to jasne dokazujú. Ale čo z toho je nové? Čo sme posledných desať rokov prespali? Pripusťme, že zdielanie a regulácie musia byť sprísnené a tento škandál je tomu len príkladom, ale to nie je nič, čo by sme doteraz nevedeli.

Toto všetko vedie iba k ubíjajúcemu čítaniu, ktoré sa stáva zavádzajúcim, keď ľudia začnú strieľať čísla ako „800 biliónov dolárov“ a v skutočnosti nám to neprinesie nič, čo by sme už dávno nevedeli.
Existuje krátka odpoveď na otázku v nadpise – nikto sa z tohto škandálu nejde zblázniť, pretože na ňom nie je nič, čo už by sme už dávno nevedeli.

Preložil:

v:* {behavior:url(#default#VML);}
o:* {behavior:url(#default#VML);}
w:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0
false

false
false
false

SK
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normální tabulka”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-ansi-language:SK;}

Roman Petrušek
Zdroj: Pragcap

Facebook komentár