Preco-su-ceny-olivoveho-olej-na-26-rocnom-maxime-a-aj-tam-zostanu

Ceny olivového oleja dosiahli rekordnú úroveň z dôvodu dlhotrvajúceho sucha v Španielsku, ktoré je jeho najväčším producentom, a očakáva sa, že tieto vysoké ceny ešte nejaký čas zostanú tvrdou realitou.

Keď známy španielsko-americký šéfkuchár José Andrés na sociálnej sieti Twitter napísal, že vajcia by sa mali pripravovať v malom objeme olivového oleja, jeden používateľ to komentoval: “Olivový olej môže byť už aj v malom množstve nákladný. Aká existuje alternatíva pre tých z nás, ktorí majú obmedzený rozpočet?”

Ďalší používateľ Twitteru z Anglicka uviedol: “Olivové maslo v predajni Aldi ste vedeli v minulosti kúpiť za 99 pencí. Teraz stojí 1,29 libry, ako aj z obchodov vymizlo veľa základných podobných produktov z týchto bobúľ.”

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu svetové ceny olivového oleja dosiahli úroveň 5 989,8 dolárov za metrickú tonu, čo predstavuje 26-ročné maximum.

Graf: 2014-4/2023 Cena olivového oleja – eur vs 1 kg
Preco-su-ceny-olivoveho-olej-na-26-rocnom-maxime-a-aj-tam-zostanu-graf

Kyle Holland, analytik spoločnosti Mintec pre oblasť olejnín a rastlinných olejov, uviedol: „Vysoké ceny by mohli zostať ešte nejaký čas realitou.”

“Mimoriadne nevhodné” počasie

Hlavným dôvodom prudkého nárastu cien je zlé počasie v Španielsku, najmä dlhotrvajúce obdobie sucha.

Holland uviedol: “Problémy, ktoré prispievajú k tomu, že ceny sa pohybujú na takmer historických maximách, sú najmä zlé počasie a priveľmi suché vegetačné obdobie vo veľkej časti Stredozemného mora, ale predovšetkým v Španielsku, ktoré je hlavným výrobcom a vývozcom olivového oleja.”

V dôsledku “mimoriadne nevhodného” počasia sa podľa neho pri nedávnom zbere olív v období od októbra do februára získala úroda až o 50 % nižšia ako zvyčajne, čím sa znížila celosvetová ponuka a ceny sa zvýšili.

Ďalej poznamenal: “Mimoriadne nevhodné podmienky počasia znamenali, že … Španielsko vyprodukovalo približne 630 000 ton olivového oleja, čo je menej ako zvyčajne, keď sa urodí 1,4 až 1,5 milióna ton.”

Olivovníky rastú v teplom a suchom podnebí a ich optimálna teplota sa pohybuje od 15 do 26 stupňov Celzia.

Podľa ministerstva pre ekologickú transformáciu Španielsko v marci čelilo “veľmi suchému” počasiu a zaznamenalo len 36 % podiel priemerných mesačných zrážok. Krajina čelila 36 mesiacom za sebou s podpriemernými zrážkami.

A ak sa počasie nezlepší, nadchádzajúca úroda by mohla byť ešte horšia.

Holland ďalej uviedol: “Podľa odborníkov, ktorí taktiež hovoria, že ceny by mohli byť na súčasnej úrovni ešte nejaký čas, mohla by byť zaznamenaná podobná alebo dokonca nižšia úroda ako v predchádzajúcej sezóne.”

David Valmorbida, prezident Austrálskej asociácie pre olivový olej, uviedol: “Zdá sa, že pretrvávajúce sucho v Európe, predovšetkým v najväčšom regióne produkcie olivového oleja v Španielsku, malo za následok celosvetový nedostatok dodávok olivového oleja.”

Tlak na dopyt

Tlak dopytu ešte viac zaťažuje už aj tak náročnú situáciu v rámci dodávateľských reťazcov.

Dopyt po olivovom oleji bol v posledných rokoch silný – ceny od roku 2020 neustále rástli, pretože spotrebitelia počas pandémie Covid-19 a po nej častejšie varili a stravovali sa v domácnostiach.

Okrem toho nedostatok slnečnicového oleja po ruskej invázii na Ukrajinu taktiež prispel k zvýšeniu cien.

Dodal: “Vypuknutie vojny na Ukrajine, ktoré spôsobilo celosvetový nedostatok slnečnicového oleja, ešte viac zvýšilo dopyt po olivovom oleji.”

Zmena spotrebiteľských návykov by mohla tento tlak čiastočne zmierniť.

Valmorbida poznamenal: “Spotrebitelia už začali výrazne znižovať spotrebu olivového oleja, jednak tým, že ho používajú v menšej miere, jednak tým, že prechádzajú na rastlinné alebo rôzne zmesi olejov.”

Napriek tomu tvrdil, že základný dopyt po olivovom oleji ako zdravom a prírodnom výrobku “zostane takmer za každú cenu”.

“Takže bez navýšenia objemu zrážok by sme mohli pokračovať v historicky zvýšených cenách na úrovni 5 eur za kilogram alebo nad ňou až do tzv. roku 2023/24.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár