Nákupná stratégia priemerného Američana je pomerne priamočiara. Otvorí chladničku a uvedomí si, že je prázdna. Podnikne výpravu do obchodu s potravinami a nakúpi všetko, čo potrebuje. Bez ohľadu na to, či sú vybrané potraviny v zľave alebo nie. Iba málo nakupujúcich si však uvedomuje, že takýto prístup neprimerane zaťažuje ich bankový účet.
Môžete sa zásobiť zľavovými kupónmi a nakupovať iba výrobky v akciových ponukách. No existujú aj oveľa menej vyčerpávajúce spôsoby, pomocou ktorých dokážete ušetriť peniaze počas návštevy supermarketu.
Predovšetkým si potrebujete uvedomiť, ktorých chýb sa dopúšťate počas nakupovania potravín. Následne môžete pracovať na ich odstránení.
Nakupovanie potravín bez zoznamu
Kľúčom k zníženiu výdavkov na potraviny je plánovanie jedálnička. Ak si vopred určíte pokrmy, ktoré budete počas týždňa pripravovať, do supermarketu vkráčate s konkrétnym plánom. Vyhnete sa tak porušovaniu svojho nákupného zoznamu, impulzívnemu nákupu drahých maškŕt a náhodných ingrediencií, ktoré nakoniec ostanú nevyužité vo Vašej chladničke po dobu niekoľko mesiacov.
Súvisiace: 7 vecí, ktoré by ste nemali hovoriť svojim deťom o peniazoch
Nakupovanie potravín s prázdnym žalúdkom
Možno Vám to pripadá samozrejmé, ale pred každým nakupovaním potravín by ste si mali dopriať plnohodnotné jedlo. Z výletu do supermarketu nevzíde nič dobré, ak sa tam rozhodnete vybrať nalačno. Portál Lifehacker dokonca odporúča, aby ste počas nakupovania žuvali mentolovú žuvačku. Zvýšite tak svoju odolnosť voči marketingovej stratégii nákupného centra, ktorá je založená na vábivých vôňach potravín. Áno, je naozaj účinná.
Príliš leniví na využívanie zľavových kupónov
Nenabádame Vás, aby ste zhromažďovanie zľavových kupónov preháňali a dovádzali do extrémov. Ale aj v tejto oblasti existuje niekoľko odporúčaní, ktoré sa pozitívne prejavia na Vašom rozpočte. Portál The Krazy Coupon Lady odporúča, aby ste nakupovali potraviny v rôznych obchodoch a využili tak najlepšie akciové ponuky. Majte tiež na pamäti, že niektoré supermarkety prijímajú aj zľavové kupóny konkurenčných značiek. So šetrením pri každodennom nakupovaní Vám môžu efektívne pomôcť aj praktické aplikácie ako Ibotta či Checkout51.
Nakupovanie cez víkend a ráno
Verte či nie, niektoré dni a hodiny sú na nakupovanie vhodnejšie ako ostatné. Väčšina ľudí nakupuje pred či počas víkendu, aby si tak doplnili zásoby na nasledujúci týždeň. Ale práve v strede týždňa sa znižuje cena niektorých produktov s krátkou trvanlivosťou. Patria medzi ne najmä mliečne a mäsové výrobky. Analogickú situáciu môžete pozorovať aj počas pracovného dňa. Čím bližšie je koniec otváracej doby obchodu, tým viac potravín sa ocitá vo výpredaji. Lifehacker uvádza, že najlepším časom na nákup potravín je streda večer.
Ignorovanie cyklických výpredajov
Výpredaje v supermarketoch zďaleka nie sú dielom náhody. Takmer vždy sa vyskytujú v 12-týždňových cykloch. Naučte sa rozoznávať ich a očakávať a už nikdy nebudete prekvapení cenou mäsa či iných potravín. Portál The Krazy Coupon Lady uvádza príklad mesačného kalendára výpredajov, ktorý vhodne ilustruje stratégiu väčšiny supermarketov. Ďalším výborným odporúčaním je nákup sezónnych produktov. Sú lacnejšie a veľmi často aj čerstvejšie.
Nevyužívanie veľkých balení
Siete predajní ako Costco sú populárne predovšetkým z dôvodu, že ponúkajú mnoho produktov vo veľkých baleniach, ktoré obsahujú viacero kusov. Takéto balenia sú (väčšinou) lacnejšie. Toto odporúčanie sa dá najlepšie aplikovať pri položkách s neobmedzenou dobou trvanlivosti. Zvážte napríklad nákup veľkých balení výrobkov z papiera (toaletný papier, hygienické vreckovky, papierový riad a podobne) a minerálnej vody.
Nakupovanie všetkého vo veľkých baleniach
Prirodzene, takmer všetky tovary sú dostupné v baleniach, ktoré obsahujú veľký počet kusov daného výrobku. To však neznamená, že by ste mali využiť túto možnosť v každej situácii. Jediným výsledkom takéhoto prístupu by bolo snáď iba to, že by ste mnohé z nakúpených potravín nespotrebovali v rámci záručnej doby. Portál Quick and Dirty Tips radí, že niektoré druhy produktov je výhodnejšie kupovať v malých množstvách. Platí to napríklad pri cereáliách a mrazených potravinách.
Nakupovanie značkových výrobkov
Oreos a Coca-Cola sú značkami, pre ktoré supermarkety väčšinou neponúkajú žiadnu alternatívu. Ale koho zaujíma, či si kúpite hygienické vreckovky Kleenex alebo iba nejakej generickej značky danej siete predajní? Určite tiež nepotrebujete značkové čistiace prostriedky. Mnoho supermarketov má vlastnú značku a tieto produkty sú často lacnejšie, pričom ponúkajú porovnateľnú kvalitu.
Súvisiace: Tony Robbins a jeho 7 rád, ako naložiť so svojimi peniazmi
Neznalosť priemerných cien výrobkov
Rýchlo! Aká je priemerná cena mlieka vo Vašom regióne? Ak nemáte prehľad o cenách istých výrobkov, môže sa stať, že ich budete nakupovať drahšie, ako by ste mali. Portál Lifehacker odporúča, aby ste si viedli záznamy o cenách najčastejšie nakupovaných produktov. Vyhnete sa tak prípadom, v ktorých sa predražené tovary predávajú za akciovú cenu, ktorá v skutočnosti predstavuje reálnu cenu danej položky.
Nakupovanie iba z regálov po ruke
Iba málo nakupujúcich si je vedomých toho, že lacnejšie tovary sú väčšinou ukryté na najnižších regáloch. Tie drahšie sú pritom uložené na policiach, ktoré sa nachádzajú na úrovni Vašich očí. Prečo? Priemerný zákazník nepozná túto stratégiu predajní a spravidla nakupuje iba tie výrobky, na ktoré má najlepší výhľad.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár