Amazon_kupuje_Whole_Foods_za_13_7_miliardy_2017

Amazon robí veľkú stávku do oblasti kamenných obchodov a podnikania s potravinami.

Maloobchodný on-line gigant počas dnešného dňa oznámil, že kupuje reťazec organických potravín – Whole Foods za 13,7 miliardy amerických dolárov (v hotovosti). Dohoda oceňuje Whole Foods na 42 dolárov za akciu, čo je o 27% vyššia úroveň, než sa jej akcie obchodovali vo štvrtok (pred oznámením dohody).

Amazon uviedla, že obchody Whole Foods budú pokračovať v činnosti pod týmto názvom ako samostatná jednotka spoločnosti. Generálny riaditeľ (CEO) Whole Foods – John Mackey zostane vo vedení firmy Whole Foods, ktorá svoju centrálu aj naďalej udrží v texaskom Austine.

Táto dohoda tak ukazuje záujem spoločnosti Amazon o strategickom vstupe do podnikania tradičných kamenných obchodov. Dokonca aj mnoho maloobchodníkov čelilo rozsiahlym obmedzenia z dôvodu rastu spoločnosti Amazon a museli tak oznámiť uzavretie prevádzok.

Súvisiace: Výnos akcií spoločnosti Amazon od emisie – 49 000%!

Tento krok však taktiež ukazuje rastúci záujem spoločnosti Amazon o oblasť potravín. Firma má vlastnú doručovaciu službu – AmazonFresh a experimentuje s modelom, kde zákazníkom ponúka on-line nákup potravín a následné osobné vyzdvihnutie.

Oblasť supermarketov, rovnako ako mnoho iných častí maloobchodu, bolo väčšou konkurenciou zo strany samotného Amazonu, rovnako ako Wal-Mart tvrdo zasiahnutí.

Rozsiahly predajca potravín vo štvrtok poznamenal, že jeho zisk za rok bude nižší, než očakáva na Wall Street, čo poslalo jeho akcie do takmer 20% straty.

Dnes však akcie spoločnosti Kroger ďalej klesli o 13%, keďže bola oznámená dohoda medzi firmou Amazon a Whole Foods.

Akcie iných predajcov s veľkou prítomnosťou v sektore potravín, ako sú Target, Costco, SuperValu a Sprouts klesali rovnako.

Akcie firmy Walmart poklesli o 5% a to napriek oznámeniu, že kúpili ďalšiu on-line spoločnosť. Jednalo sa o značku pánskeho oblečenia – Bonobos.

Avšak akcie spoločnosti Amazon po týchto správach získali 3%. Investori sa príliš neobávajú o rozsiahle výdavky tejto skupiny. Varovanie o možnom znížení úverového ratingu prišlo z agentúry S&P Global, čo však Amazonu nemusí vôbec ublížiť.

Agentúra S&P uviedla, že ako dôsledok akvizície, spoločnosť Amazon môže prijať ďalšie úrovne dlhu. Avšak spoločnosť Amazon skončila prvý štvrťrok v súvahe s hotovosťou a cennými papiermi o rozsahu 21,5 miliardy dolárov a jej úroveň dlhodobého dlhu je na hodnote iba 7,7 miliardy dolárov.

Kroky spoločnosti Amazon, ohľadom kúpy obchodov pod značkou Whole Foods je taktiež ďalším dôkazom finančnej sily, firmy vedenej pod Jeffom Bezosom, ktorej trhová hodnota je vyššia, ako 12 najväčších tradičných všeobecných maloobchodníkov (dohromady).

Bezos poznamenal: “Milióny ľudí milujú Whole Foods Market, pretože ponúkajú najlepšie prírodné a bio potraviny, čím je pre nich zdravé stravovanie zábavou.”

Whole Foods, ktorá bola založenou v roku 1978, sa snaží prispieť k tomu, aby sa ekologické potraviny dostali do hlavného prúdu. Spoločnosť má v súčasnosti okolo 87 000 zamestnancov a viac ako 460 predajní – predovšetkým v USA, ale Whole Foods sa taktiež rozšírila aj do Kanady a Veľkej Británie.

Firma sa snažila o agresívne rozšírenie vo veľkých mestách, kde sa cielila na generáciu milénia. Avšak mali problémy s vyššími cenami.

Vysoké ceny samozrejme boli pre Whole Foods problémom. Spoločnosť často čelí posmeškom, keďže si účtujú naozaj vysoké ceny za potraviny ako napríklad špaldu a quinou.

Spoločnosť bola v roku 2015, zo strany regulačných orgánov New Yorku obvinenou z predražovanie cien zákazníkom, čo malo rozsiahly negatívny dopad na Whole Foods. Predaje klesali počas niekoľkých štvrťrokov.

Súvisiace: Budúcnosť nakupovania potravín konečne prichádza! Už žiadne rady

Tým sa stala terčom vtipov spomedzi komikov. John Oliver z HBO vytvoril rozsiahlu paródiu na vysoké ceny spoločnosti.

Rast tržieb a ziskov v spoločnosti Whole Foods spomalil a ešte sa nevrátil k úrovniam pred cenovým škandálom. To môže byť jedným z dôvodov, prečo Whole Foods pristúpila k dohode s firmou Amazon.

Bude zaujímavé sledovať, či Amazon (ktorá má povesť pre udržanie nízkych cien) zmení Whole Foods na výhodnejšieho predajcu.

Je taktiež potrebné poznamenať, že akcie Whole Foods sa dnes nehýbali k vyšším úrovniam, ako 42 dolárov – čo je cena, ktorú sľúbil Amazon zaplatiť. To by mohlo byť známkou toho, že Wall Street neočakáva že by prišlo k súpereniu ponúk, čo by mohlo zatlačiť predajnú cenu na vyššie úrovne.

Takže to vyzerá, že Bezos zdedí aj negatívne PR, ktoré s Whole Foods prichádza.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár