Prezident_nemoze_byt_v_konflikte_zaujmov_a_co_tak_Trump_2016

Novozvolený prezident Donald Trump počas rozhovoru pre The New York Times reagoval na obnovené kontroverzné témy obklopujúce jeho obchodné väzby, kde naň naliehali, že “prezident by nemal byť súčasťou konfliktu záujmov,” ak čelí kontrolou nad radom obchodných dohôd.

Zo statusov na sociálnej siete Twitter, od reportérov z NY Times – Maggie Haberman a Mike Grynbaum vyplynulo, že Trump nakoniec pochopil, ako by mohli byť vnímané jeho obchodné väzby.

Vo vyjadreniach Trump uviedol: “Zákon je úplne na mojej strane. Prezident nemôže čeliť konfliktu záujmov,” … “Vzhľadom k tomu, čo robím moja firma nie je pre mňa tak dôležitou.”

Napriek tomu, Trump povedal, že “teoreticky” by mohol pokračovať vo vedení svojej spoločnosti, ale “aktuálne vykonáva jeho postupné” odovzdanie riadenia spoločnosti, svojim dospelým deťom.

Súvisiace: Wall Street Journal Trumpovi: Zbavte sa svojich podielov vo firmách

Trump povedal: “Teoreticky by som mohol riadiť svoje podnikanie a potom aj dokonale riadiť krajinu,” a dodal, že “nikdy som sa tejto možnosti naplno nevenoval.”

“Už som však predpokladal, že budeme musieť nastaviť určitý druh dôvery,” … “Určite túto otázku chcem vyriešiť.”

Na otázku, či by jednoducho nemohol predať svoje podiely povedal, že by bolo “naozaj ťažké niečo také robiť, pretože vlastní nehnuteľnosti.”

Schopnosť Trumpa oddeliť svoje obchodné väzby od prezidentského úradu boli v posledných dňoch niekoľko krát spochybnené. Jeho dcéra Ivanka, ktorý stojí za prevzatím jeho spoločnosti, počas minulého týždňa sedela na stretnutí s japonským premiérom Šinzó Abem a dostala blahoprajný telefonát za zvolenie jej otca, od argentínskeho prezidenta Mauricio Macriho.

Trump poznamenal: “Keby to bolo na niektorých ľuďoch, tak už by som podľa nich nikdy nemal vidieť svoju dcéru Ivanku.”

The New York Times taktiež informoval, že Trump sa počas minulého týždňa taktiež stretol vo svojej kancelárii v Trump Tower s tromi indickými obchodnými partnermi, ktorí budujú značku Trump v bytovom komplexe, v blízkosti Bombaja.

Traja muži na sociálnej sieti Twitter zapózovali pre obrazom Trumpa a hovorca z Trump Organization opísal stretnutie ako zdvorilostnú návštevu troch manažérov.

Pri výmene textových správ s NYTimes, jeden z troch podnikateľov v indických novinách poznamenal, že diskutoval na túžbou okolo rozšírenia spolupráce s rodinou Donalda Trumpa.

Butlerová povedala, že novozvolený prezident by nemal byť zapojený do denno-denných rokovaní v Trump Organization, zatiaľ čo iný hovorca dodal, že “štruktúra, ktorá bude nakoniec vybranou, bude v súlade so všetkými platnými pravidlami a predpismi.”

Ivankina prítomnosť v jej hromade aktivít a konkrétneho telefonátu sa zdá byť podľa neho len zbytočné rozmazanie hranice, medzi podnikateľským impériom Donalda Trumpa a nadchádzajúcom prezidentskom poste.

Podľa nedávneho článku vo Washington Post, najmenej 111 samostatných Trumpových spoločností podniká v 18 krajinách po celej Južnej Amerike, na Strednom východe a Ázii. Špecificky sa k projektu Trump Tower v Istanbule postavil ako k niečomu, čo Trump v jednej chvíli označil za mierny “konflikt záujmov.” The Post napísal, že “odborníci na politiku a etiku sa usilovne snažia zhodnotiť potenciálne nebezpečenstvá verejných vplyvov tohto vodcu, s obrovskou sieťou súkromných obchodných prípadov.”

Súvisiace: Carl Icahn počas “Trumpovho Prepadu” kúpil akcie za $ 1 mld.

Najväčším právnym rizikom, ktorému v dôsledku svojich obchodných väzieb Trump čelí je pasáž v ústave známej ako klauzula o platových pomeroch, ktorá vládnym úradníkom zakazuje prijímanie darov od zahraničných vlád.

Ako Post oznámil, platba od cudzieho úradníka alebo štátnej spoločnosti do Trumpových hotelov alebo iných spoločností nesúcich jeho meno, by mohli porušiť práve tieto ustanovenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, WSJ

Facebook komentár