(pozn. překladatele :baby boomer = člen generace z populačně silných ročníků, jako „husákovi děti“, baby
buster = člen generace následují po boomu, kdy se porodnost dramaticky propadla)

Žít realisticky není něco, co chce každý dělat ve volebním roce. To může být obzvláště obtížné pro generace z populačně silných ročníků pochopit, stejně tak pro jejich děti. Během posledních dvou dekád mzdy rostly a pracovní příležitosti byly neomezené, „Baby boomeři“ byli zvyklí žít nad jejich možnosti. Navíc pokud peníze nepřicházeli dostatečně rychle, byla tu akciová nebo realitní bublina, kterých se dalo využít a vesele pokračovat v utrácení. Dokonce kondominia byla stavěna a dostávala křestní jména v tomto duchu. 

Výškové kondominium dokončené kolem roku 2005 v Boca Raton na Floridě, bylo pojmenováno „Luxuria.“ Modely nesou honosné názvy jako „Milano“ a „Toscana“. Projekt byl tehdy prodáván jako “klenot a jeden z nejpozoruhodnějších projektů na Floridě”. Jedna z reklam dokonce prohlašoval, že to bude “mimořádné privilegium”, žít tam. 

Naposled když jsem jel kolem, honilo se mi hlavou, že mnoho bytů zůstalo neprodaných, a ceny padají (stále ještě jsou velmi drahé), a kupující v nedohlednu. Můj výzkum také ukazuje, že více než polovina bytových jednotek jsou stále ve vlastnictví developera.

Americké „baby boom“ ročníky si mysleli, že budoucnost je vždy ze všeho vytáhne, ale budoucnost je tady! A všechno je vzhůru nohama, kreditní karty prázdné a stabilitu zaměstnání zmizela. Prosperity, kterou se domnívaly že dosáhli byla jen iluze a boomerů se nyní staly ztroskotanci. 

Když si skutečně sednete a zkoumáte životní náklady v této době, můžou nikláky a desetníky dát dohromady „balík“ opravdu rychle. Potom co zaplatíme jídlo, telefon, televizi, elektřina, noviny, údržbáře, plyn, daně a pojištění, většině z nás zbylou jen drobné. Také zdravý životní styl – členství ve fittness, čerstvé bio ovoce a zelenina – je mimo možnosti mnoha. Vytváření to frustrovanou společnosti, kde se diabetes rychle stává dětskou nemocí. Není divu, že se provozovnám rychlého občerstvení i nadále daří krmit masy. Jsou levné – to jistě, ale z jejich jídlo budete obézní a možná skončíte až na pohotovosti. 

„Boomeři“ překvapivě popírali fakta a odmítali věřit, že večírek skončil, ale možná ne na dlouho. Jak mohou trávit dovolenou v Evropě, nebo si koupit dům v Hamptonsu, když jejich účty a majetkové daně je sní zaživa, zatímco si hledají práci? Druhý a třetí dům, které nemohou být pronajímány se prodá nebo prostě opustí, protože splátky hypotéky jsou příliš vysoké. První dům, obrovský McMansion, se vymění za výhodnější dům v (cenově) dostupnější lokalitě, velikosti jedné třetiny toho původního. Ani velmi bohatí si mohou dovolit vytápět nebo klimatizovat nemovitost o velikosti malého hotelu. A baby busteři si uvědomují, že si zoufale potřebují spořit na důchod spíše než všechny peníze „projíst“ nyní. 

Jako s mojí ženou sledujeme tyto události odvíjejíc se před našima očima, oba se cítíme šťastní, že jsme nikdy nepropadli šílenství. Nikdy jsme opravdu nezačali utrácet, snad kvůli naší výchově. Naši rodiče měli zdravý rozum a silnou pracovní morálku, která na nás naštěstí utkvěla. Pravděpodobněji proto, že já a moje žena jsme žili po desetiletí na Manhattanu, kde jsou životní náklady mimořádně vysoké. Průměrný dvouložnicový byt se dvěmi koupelnami by mohl stát monstrózních 1,5 milionu amerických dolarů nebo i více, a to bez nějakého oslnivého výhledu na New York. Tato cena je na kilometry vzdálená ceně skromného bytu o stejné velikosti na ostrově Palm Beach, a to navíc dostaneme bezplatné parkoviště, nádherný výhled a bazén. Soustředěním se na to, abychom drželi měsíční náklady dole a s naším staromódním přístupem, že pokud si nemůžete něco koupit za hotové, neměli byste si to kupovat vůbec, jsme zjistili, že se nám podařilo méně utrácet tím, že jsme nikdy opravdu nezačali hodně utrácet! 

Ale čas není na naší straně. Někteří „baby busters“ již mají jen pár let do odchodu do penze. Jiní mohou mít deset let, které utečou během mrknutí oka. Pokud „boomer“ chce, aby se z něj nestal „buster“ (žijící ze sýru s tyčinkami), bude muset udělat následující: Za prvé, začít zase žít v rámci svých možností a více se nezadlužovat. Za druhé, bezpečný odchod do důchodu je nedosažitelný, pokud máte dluh, takže se bude muset omezit ještě více ořezat výdaje tak, že dluh splatí. A za třetí, musí prostě ušetřit. Spoření není snadné v prostředí nulových úrokových sazeb, ale musíte ušetřit ještě více, protože Fed chce aby střadatelé nedostali nic! Ještě horší je, že sázka na vítězství v akciovém „kasinu“ není plán pro průměrného střadatele, jen zaručený způsob, jak dělat z majitelů kasin (Goldman Sachs) boháče. Takže, uskrovnit se, splácet dluhy a utáhnout si opasek znovu spořit, než bude příliš pozdě! 

Pro příliš mnoho „busterů“ žít skromně se rovná očistci, život bez snadných úvěrů je jako nesnesitelně pomalá smrt, a šetřit peníze, zatímco splácejí dluh je jednoduše peklo. 

Pro nedostatek lepších slov, já a moje žena jsme „měli štěstí”, abychom přežili chaos naší generace. Jak mi moje žena zdvořile připomíná čas od času, „je hezké žít v nebi, než zemřete”, ale vtip je v tom, že kdybychom začali v 90. letech rozhazovat stejně jako většina „boomerů“, dnes bychom měli ze života peklo. Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku. 

Zdroj: Specialty Finance Group

Facebook komentár