Ceny-nehnutelnosti-v-Britanii-s-najprudsim-rocnym-poklesom-za-poslednych-10-rokov

Podľa široko sledovanej správy stavebnej sporiteľne Nationwide ceny domov v Spojenom kráľovstve v mesiaci február medziročne klesli o 1,1 %, čo je ich prvý ročný pokles od júna 2020 a najvýraznejší pokles od novembra 2012.

Vo februári došlo k medzi-mesačnému poklesu o 0,5 %, pričom ceny sú teraz o 3,7 % nižšie ako boli na vrchole v auguste 2022, keďže vyššie hypotekárne sadzby a kríza životných nákladov naďalej odrádzajú od kúpy nehnuteľností.

V tlačovej správe hlavný ekonóm Nationwide – Robert Gardner, poznamenal: “Nedávna séria slabých údajov o cenách nehnuteľností sa začala turbulenciami na finančných trhoch v reakcii na tzv. “mini-rozpočet” koncom septembra minulého roka.”

“Zatiaľ čo podmienky na finančných trhoch sa pred časom normalizovali, aktivita na trhu s bývaním zostala utlmená.”

Sadzby hypoték od septembri 2022 prudko vzrástli po tom, ako katastrofálny “mini-rozpočet” bývalej premiérky Liz Trussovej zameraný na znižovanie daní vyvolal historický výpredaj na trhu britských štátnych dlhopisov, čo nakoniec viedlo k intervencii Centrálnej Banky Británie a Trussovej rezignácii po 44 dňoch vo funkcii.

Gardner vysvetlil, že februárový pokles pravdepodobne odráža pretrvávajúce zasiahnutie dôvery a obmedzovanie príjmov domácností, keďže inflácia naďalej prevyšuje rast miezd a sadzby hypoték zostávajú podstatne vyššie ako ich minimá z roku 2021.

“V najbližšom období bude pre trh ťažké získať späť rozsiahlu dynamiku, pretože sa zdá, že ekonomické protivetry zostanú relatívne silné, pričom sa všeobecne očakáva, že trh práce bude v nasledujúcich štvrťrokoch oslabovať v dôsledku poklesu ekonomiky, zatiaľ čo sadzby hypoték zostávajú výrazne nad minimami, ktoré prevládali v roku 2021,” povedal.

Spoločnosť Nationwide ďalej uviedla, že splátky hypoték pre typické bývanie zostávajú výrazne nad dlhodobým priemerom, ako podiel mzdy z príjmu pre potenciálneho kupujúceho, ktorý kupuje svoju prvú nehnuteľnosť a zarába priemerný príjem.

Medzitým požiadavky na vklad zostávajú “neúnosne vysoké” v kontexte rastúcich životných nákladov a prudkého nárastu nákladov na súkromný prenájom.

Gardner ďalej poznamenal: “Podmienky by sa však mali postupne zlepšovať, ak sa inflácia v nasledujúcich mesiacoch zmierni, ako sa očakáva, čím sa zmierni aj tlak na rozpočty domácností.“

“Solídny nárast nominálnych príjmov spolu so slabými alebo klesajúcimi cenami nehnuteľností taktiež podporia dostupnosť bývania, najmä ak sa sadzby hypoték v nadchádzajúcom mesiaci znížia.”

Analytici podľa jedného zo scenárov na tento rok predpovedali pokles cien nehnuteľností o 10 % až 30 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

xZdroj: CNBC

Facebook komentár