SVB-Financnik-Bill-Ackman-ocakava-krach-dalsich-bank

Americké regulačné orgány 12. marca vytiahli “bazukuL, aby zabránili šíreniu nákazy v dôsledku krachu banky s názvom Silicon Valley Bank.

Ministerstvo financií, FDIC a Federálny rezervný systém oznámili, že všetci vkladatelia skrachovanej kalifornskej banky dostanú svoje peniaze v plnej výške 13. marca.

Fed okrem toho uviedol, že vytvára nový program tzv. termínovaného financovania bánk (Bank Term Funding Program – BTFP), ktorého cieľom bude chrániť inštitúcie, ktoré ovplyvnil kolaps SVB.

Fed v samostatnom vyhlásení uviedol, že v rámci tohto programu sa budú poskytovať úvery bankám, sporiteľniam, úverovým družstvám a iným oprávneným depozitným inštitúciám v trvaní do jedného roka, pričom ako zábezpeka budú slúžiť americké štátne dlhopisy, agentúrne dlhopisy, cenné papiere kryté hypotékami a iné kvalifikované aktíva.

Tieto aktíva budú ocenené v nominálnej hodnote, čo znamená v ich pôvodnej hodnote, bez ohľadu na zmenu úrokových sadzieb, ktorých rast v posledných mesiacoch znížil hodnotu dlhodobých dlhopisov nakúpených v čase, keď úrokové sadzby boli na nízkych hodnotách.

Napriek intervencii pravdepodobne zlyhá viac bánk

V súhrne tieto mimoriadne opatrenia naznačujú, že peniaze vkladateľov z ktorejkoľvek americkej banky sú v súčasnosti zaručené, pretože regulačné orgány uviedli, že plán sa vzťahuje aj na vkladateľov zo Signature Bank New York, ktorú zatvorili v ten istý deň.

Federálna agentúra sa stala správcom vkladov klientov v hodnote 175 miliárd dolárov, vrátane peňazí od niekoľkých startupov (začínajúcich podnikov) a od niektorých najväčších mien vo svete technológií. Vytvorila nový subjekt a uviedla, že nezabezpečení vkladatelia, t. j. klienti SVB, ktorí majú na účtoch viac ako 250 000 dolárov, zatiaľ nebudú mať prístup k svojim peniazom.

Toto oznámenie zanechalo veľkú neistotu, pokiaľ ide o schopnosť mnohých startupov fungovať aj v priebehu nasledujúcich týždňoch, keďže ich finančné prostriedky sú zablokované. FDIC taktiež uviedol, že nepoisteným vkladateľom vyplatí “zálohovú dividendu v priebehu budúceho týždňa”.

Otázkou bolo, aký objem bude táto “zálohová dividenda” predstavovať.

Spoločnosti, ktoré mali v SVB účty, úverové linky a úvery, sa zaujímali, čo to pre ne znamená, kedy sa budú môcť dostať k svojim prostriedkom, či budú môcť vybrať všetky svoje prostriedky a či budú mať prístup k svojmu financovaniu.

Opatrenia oznámené 12. marca tieto neistoty úplne rozptýlili.

No aj napriek ochrannému opatreniu, ktoré zaviedol Fed, legendárny finančník Bill Ackman, ktorý v posledných dňoch vyzval vládu, aby zasiahla, verí, že ďalšie banky padnú.

Zakladateľ investičnej spoločnosti Pershing Square na Twitteri, poznamenal: “Ak by @FDICgov @USTreasury a @federalreserve dnes nezasiahli, hneď v pondelok by pokračoval “run“ na banky z 30. rokov minulého storočia, ktorý by spôsobil obrovské hospodárske škody a problémy miliónom ľudí.”

Následne varoval, že: “Napriek intervencii pravdepodobne skrachujú ďalšie banky, ale teraz máme jasný plán, ako ich bude vláda riadiť.”

Prichádza Enron?

“Predstavenstvá a manažmenty bánk dostali obrovský budíček. Byť riaditeľom alebo výkonným riaditeľom banky, ktorá skrachuje, nie je žiadna zábava: roky súdnych sporov, vyšetrovania regulačných orgánov, osobná zodpovednosť, potenciálne občianske a trestné obvinenia a obrovské škody na povesti.”

Ackman nie je prvým finančníkom, ktorý očakáva ďalšie bankroty bánk.

Legendárny investor Michael Burry, známy svojou stávkou na krachy v oblasti rizikových hypoték, pred niekoľkými dňami varoval, že po krachu Silicon Valley Bank, ktorá zohrávala ústrednú úlohu v ekosystéme startupov, padne ďalšia veľká banka.

Burry prirovnal Silicon Valley Bank k zneuctenej maklérskej spoločnosti Enron, ktorá sa po škandále s účtovnými praktikami v roku 2001 zrútila.

Potom predpovedal, že padne ďalšia veľká banka, a označil ju za WorldCom, druhého najväčšieho prevádzkovateľa diaľkových služieb v Spojených štátoch, ktorý sa priznal, že v roku 2002 umelo nafúkol svoje zisky približne o 3,8 miliardy dolárov.

Krach Enronu a o niekoľko mesiacov neskôr aj WorldComu otriasol celosvetovými finančnými trhmi.

Oči a tlak investorov sa v súčasnosti upiera na First Republic Bank, ktorej cena akcií sa v pred začiatkom riadneho obchodovania prepadla o viac ako 65 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár