Pochopenie najbizarnejšieho menového experimentu, ktorý bol kedy spáchaný.

Čitateľ PeakProsperity.com nedávno bedákal:

Snažil som sa pochopiť mechanizmus kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Ako neekonóm a neskúsený investor naozaj nechápem veľa žargónu. Zvyčajná jednoduchá definícia QE ako „peniaze vytvorené zo vzduchu“ nie je pre mňa dostatočne uspokojivá, aby som tomu viac porozumel. Lovil som definíciu QE pre nechápavých, ktorá by mi dala pocit, že tomu konečne rozumiem, ale bez úspechu. Môj problém je v pochopení toho, ako sa peniaze vytvorené zo vzduchu dostanú do obehu.

Takže sa posnažím, aby som vysvetlil daný problém intuitívnym a priamočiarym spôsobom, ako len môžem. Aj ja zdieľam potrebu pochopiť mechanizmus procesu, aby som mal pocit, že mám o tom prehľad. A myslím si, že je nesmierne dôležité pochopiť QE a to, čo naozaj predstavuje. Pretože v tejto dobe je bezpochyby jedným z najsilnejších nástrojov formujúci trh.

Ďalej predstavuje mimoriadne riziká, a môže sa nakoniec stať rozhodujúcim formujúcim procesom v budúcnosti. A nie v dobrom slova zmysle.

Aj napriek jeho sofistikovane znejúcemu názvu, QE nie je nič zložitejšie, ako Fed nákupúci “aktíva” komerčných bánk a iných súkromných finančných inštitúcií. Dal som aktíva do úvodzoviek, pretože Fed nenakupuje od týchto inštitúcií veci ako pozemky, stradivárky, diamanty, zlato, alebo striebro, ale skôr rôzne formy dlhu.

Hlavné formy zakúpeného dlhu sú štátne pokladničné poukážky / dlhopisy a hypotekárne záložne listy.

Taktiež by tam mohli byť aj ďalšie formy, ale v súčasnej dobe nemáme žiadny prehľad o zložení značnej časti súvahy Fedu, ktorá zahŕňa riadok “ostatné aktíva”. Dostanem sa k tomu podrobnejšie za chvíľu.

Vysvetlenie QE

Po prvé, tu je vysvetlenie QE:

Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) je nekonvenčná menová politika používaná centrálnymi bankami na podporu národného hospodárstva, kedy konvenčná monetárna politika je neúčinná.

Centrálna banka uplatňuje kvantitatívne uvoľňovanie zakúpením finančných aktív od komerčných bánk a ďalších súkromných inštitúcií, a tým vytvára peniaze a ekonomike vstrekne finančnú injekciu s vopred určeným množstvom peňazí.

Kvantitatívne uvoľňovanie zvyšuje prebytočné rezervy bánk, a zvyšuje ceny zakúpených finančných aktív, čo znižuje ich výnos.

(zdroj – Wikipedia)

Dôvod, prečo sa QE líši od normálnej menovej politiky je ten, že v normálnom prípade, nákup rôznych typov dlhopisov zo strany Fedu spôsobuje dve veci: znižuje úrokové sadzby a zvyšuje množstvo peňazí v obehu.

QE, na druhej strane, nemôže znížiť medzibankové sadzby viac, než sú, pretože sú na 0%. Takže sa používa iný názov pre proces, v ktorom jediné, čo sa uvoľní je množstvo peňazí. Preto kvantitatívne uvoľňovanie (QE).

To je len efektný  spôsob, ako povedať, že centrálna banka kvôli predchádzajúcim chybám a zlým kalkuláciám, sama uviazla v pasci, kde stratila jednu zo svojich najsilnejších nástrojov: cenu peňazí. A tak môže manipulovať len s množstvom peňazí.

Tu je jednoduchý  obrázok, ktorý som nakreslil pre ilustráciu, aký je tento atraktívne znejúci proces skutočne jednoduchý:

 

Keď Fed uskutočňuje tento trik, čo sa stane, je, že majetok skončí v jeho súvahe ako – no, aktíva samozrejme. Našťastie Fed včas a primerane objasní rozšírenie jeho súvahy. Takže môžeme vidieť celkom dobre, čo sa tu deje, keď sa to stane.

V grafe môžeme vidieť, že aktíva Fedu boli stabilne okolo 2,75 bilióna dolárov počas viac ako roka. Ale potom za posledný štvrťrok sa bilancia Fedu dostala nad 3 bilióny dolárov – a takýmto spôsobom sa do konca roka (2013) dostane prinajmenšom na 4 bilióny.

 

Tu je dobrý krátky popis procesu QE:

Centrálna banka uskutočňuje QE najprv pripísaním peňazí na vlastný účet, ktoré vytvorila ex nihilo (“z ničoho”). Potom nakúpi finančné aktíva, vrátane štátnych dlhopisov a firemných dlhopisov, od bánk a iných finančných inštitúcií v rámci procesu nazývaného ‚operácie na voľnom trhu‘.

Nákupy, prostredníctvom účtu vkladov, poskytujú bankám prebytočné rezervy potrebné k tomu, aby vytvorili nové peniaze prostredníctvom procesu multiplikácie vkladov zo zvýšeného poskytovania úverov vo frakčnom rezervnom systéme bankovníctva.

Zvýšenie ponuky peňazí stimuluje ekonomiku. Riziká zahŕňajú účinnejšiu politiku ako bolo zamýšľané, urýchlenie hyperinflácie, alebo riziko nedostatočnej účinnosti, ak sa banky rozhodnú jednoducho schovať dodatočné peniaze ‚do vrecka‘, aby si zvýšili ich kapitálové rezervy v klíme rastúceho nesplácania v rámci ich súčasného úverového portfólia.

(Zdroj – BI)

Cena peňazí vytvorených „zo vzduchu“

V tomto momente si možno myslíte, odkiaľ asi tak Fed získal peniaze na nákup týchto aktív? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: Boli vytvorené zo vzduchu alebo ex nihilo, ak chcete používať latinčinu, aby to znelo oficiálnejšie.

V dnešnej modernej dobe neboli vytvorené a vymenené žiadne skutočné papierové peniaze, samozrejme, len pár kliknutí na klávesnici počítača. A – voila! – Miliardy a miliardy dolárov je vytvorených.

Existuje niekoľko kritických rizík tejto záplavy sveta peniazmi „z ničoho“. Akonáhle tomu porozumieme, bude nám jasnejšie, ako rozhodnutie Fedu pokračovať QE prinieslo ťažkosti, kedy zostalo dostupných čoraz menej a menej možností. A to vysvetľuje, prečo Fed pokračuje – a bude pokračovať, kým sa dostane do situácie, keď už jednoducho nebude môcť – s jeho agresívnym tlačením peňazí.

V časti II: Prečo by ste sa naozaj, ale naozaj mali zaujímať o dôsledky QE , detailne rozoberieme riziká a identifikujeme znaky, ktoré môžete sledovať. Potom sa dozviete, ako sa proces QE vyvíja a aké to bude mať dôsledky na vaše bohatstvo a blahobyt.

Aby bola naša situácia jasná, žijeme v čase najväčšieho a najexotickejšieho menového experimentu, ktorý si ľudia sami na seba ušili. Jedná sa o mimoriadne časy, a bez ohľadu na to, koľkokrát sa vás noviny snažia presvedčiť, že rastúci akciový trh alebo trh s nehnuteľnosťami, znamená, že sa vraciame k zdravej ekonomickej rovnováhe, neverte tomu.

Fed je nezmapované územie, čo vytvorilo monštrum, ktoré už viac nemá pod kontrolou. V priebehu stále nafúkáva nové bubliny aktív, z ktorých ťažia tí, čo majú ako prví prístup k novo vytlačeným peniazom (banky a korporácie) na úkor sporiteľov, dôchodcov, a tých, ktorí sú finančne obozretní. To samozrejme vytvára rozsiahlu a rastúcu nerovnosť medzi horným 1% a všetkými ostatnými.

Keď sa táto nehoda v menovej politike skončí, pretože ako matematika i história hovoria, že sa musí skončiť, bude to chaotické, nekontrolovateľné a veľmi bolestivé pre držiteľov všetkých možných druhov finančných inštrumentov (akcií, dlhopisov, derivátov, atď). To je dôvod, prečo pochopenie príčin a rizík QE je tak dôležité, aby sa identifikoval najlepší úkryt pre ochranu kúpnej sily vášho bohatstva počas tohto prechodného obdobia.

Zdroj: Peak Prosperity

Facebook komentár