Riaditel-JPMorgan-Dimon-varuje-Svet-prechadza-najnebezpecnejsim-obdobim-za-posledne-desatrocia

Banka z Wall Street – JPMorgan Chase v treťom štvrťroku dosiahla vysoké zisky a jej najvyšší predstaviteľ v piatok dôrazne varoval pred nebezpečenstvom, ktorému svet čelí v dôsledku viacerých hrozieb.

“Toto je možno najnebezpečnejšie obdobie, aké svet za posledné desaťročia zažil,” poznamenal generálny riaditeľ Jamie Dimon vo vyhlásení, ktoré sprevádzalo správu v rámci výsledkov banky.

Vedúci predstaviteľ najväčšej americkej banky podľa aktív spomenul prebiehajúcu vojnu na Ukrajine, ako aj útoky Hamasu na Izrael z minulého víkendu, ktoré podľa neho “môžu mať ďalekosiahly vplyv na trhy s energiami a potravinami, celosvetový obchod a geopolitické vzťahy”.

Okrem vojenských konfliktov Dimon poukázal na rastúci štátny dlh a “najväčší fiškálny deficit v časoch mieru”, ktoré podľa neho zvyšujú riziko, že inflácia a úrokové sadzby zostanú vysoké.

Súvisiace: Hamas vs. Izrael: Prudký nárast cien ropy a čo to môže spôsobiť?

Spolu s vysokými hodnotami úrokových sadzieb spomenul aj snahu Federálneho rezervného systému, s cieľom znížiť objem držaných dlhopisov. Tento proces, známy ako kvantitatívne sprísňovanie, podľa neho “znižuje likviditu v systéme v čase, keď sú možnosti tvorby trhu čoraz viac obmedzené reguláciami.”

Dimon nedávno uviedol, že klientov upozorňuje na možnosť, že úrokové sadzby nielenže zostanú na vysokej úrovni, ale môžu odtiaľ aj výrazne vzrásť.

Ďalej poznamenal: “Aj keď dúfame v to najlepšie, pripravujeme firmu na širokú škálu možností, aby sme mohli dôsledne poskytovať klientom služby bez ohľadu na prostredie.”

Spoločnosť JPMorgan Chase za obdobie od júla do septembra vykázala zisk 13,15 miliardy dolárov, teda 4,33 dolára na akciu, čo predstavuje medziročný nárast až o 35 %. Dimon ďalej upozornil, že výsledky pochádzajú z výhod pre čisté úrokové výnosy a úverové náklady, ktoré pravdepodobne nebudú trvať dlho.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár