Trh_s_kryptomenami_prekonal_najvacsiu_banku_USA

Celková trhová kapitalizácia digitálnych mien dosiahla 6. decembra nový rekord. Predbehla tak hodnotu najväčšej banky v USA.

Údaje agentúry Coinmarketcap ukazujú, že súhrnná trhová kapitalizácia všetkých kryptomien prekročila hodnotu $370 miliárd. Táto hodnota bola získaná vynásobením ceny všetkých virtuálnych mien ich celkovým objemom v obehu.

Táto suma prekonáva trhovú kapitalizáciu investičnej banky JP Morgan, ktorá v súčasnosti dosahuje úroveň $366,8 miliardy. Jamie Dimon, ktorý je generálnym riaditeľom banky, je notorickým kritikom Bitcoinu. Ten je aktuálne najúspešnejšou kryptomenou na svete. Dimon ju nazval „podvodom“, ktorý v konečnom dôsledku nevyhnutne „praskne“.

Cena Bitcoinu 6. decembra prekročila hodnotu $12 000 (aktuálne cez $ 15 000) po prvýkrát v histórii a prispela tak k celkovému ohodnoteniu trhu s kryptomenami. Odborníci sa nazdávajú, že do Bitcoinu bude v najbližšej dobe usmernené ešte väčšie množstvo inštitucionálnych peňazí. Viaceré svetové derivátové burzy majú totiž v pláne spustiť obchodovanie s kontraktmi futures v rámci digitálnych mien.

Súvisiace:
Jamie Dimon (JP Morgan): Bitcoin je podvod
Riaditeľ suvernného fondu: “Nemyslím si, že Bitcoin je podvod”

Kontrakty futures umožňujú obchodníkom realizovať nákup či predaj aktíva za vopred stanovenú cenu k neskoršiemu dátumu. To dáva priestor pre špekulácie o budúcom vývoji cien kryptomeny a takzvané „hedžovanie“, ktoré predstavuje stratégiu ochrany pred nadmernými finančnými stratami v budúcnosti. Zástancovia Bitcoinu sa domnievajú, že tento krok prispeje k zníženiu volatilitu Bitcoinu, ktorý sa v súčasnosti považuje za výrazne nestabilné aktívum.

Aj ďalšia kryptomena, známa ako IOTA, zaznamenala narastajúci trend na trhu s digitálnymi menami. 6. decembra dosiahla po prvýkrát v histórii cenu $5. To znamená, že za predchádzajúcich 24 hodín sa vyšplhala o viac než 90%. Predbehla tak kryptomenu XRP, ktorá je založená na protokole Ripple, a stala sa štvrtou najväčšou virtuálnou menou na svete. IOTA začala narastať začiatkom tohto týždňa, keď oznámila partnerstvo medzi svojou sieťou blockchain a veľkými technologickými firmami ako Microsoft a Samsung.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNBC

Facebook komentár