Jamie_Dimon_JP_Morgan_Bitcoin_je_podvod_2017

Jamie Dimon je generálnym riaditeľom finančnej spoločnosti JP Morgan Chase. Keď dostal otázku týkajúcu sa popularity virtuálnej meny Bitcoin, odpovedal rázne a nekládol si servítku pred ústa.

Dimon na investičnej konferencii vyhlásil, že digitálna mena je „podvod“ a že zo svojej banky by „okamžite prepustil každého, kto by s ňou skúšal obchodovať“.

Konferencia zameraná na investície sa konala v utorok 12. septembra v priestoroch spoločnosti Barclays. Dimon vo svojom príspevku povedal, že technológiu blockchain uznáva ako nástroj pri sledovaní platieb a transakcií. Samotné obchodovanie s Bitcoinom však považuje za záležitosť v rozpore s pravidlami svojej banky. Dodal, že Bitcoin je „hlúpy“ a „príliš nebezpečný“.

Dimonove tvrdenia spôsobili, že cena Bitcoinu v utorok mierne klesla asi o 2%. Hodnota kryptomeny si však aj napriek tomu v rámci tohto roka udržiava úžasný nárast o 335%. Jeden Bitcoin dnes stojí približne $4 115.

Generálny riaditeľ najstaršej finančnej spoločnosti na svete varoval účastníkov konferencie, že cena Bitcoinu ostane aj naďalej veľmi volatilná. Keď sa niektoré krajiny rozhodnú bojkotovať túto virtuálnu menu podobne ako to spravila Čína, jej cena sa môže nebezpečne prepadnúť.

Treba poznamenať, že obavy z ďalších regulačných opatrení čínskej vlády spôsobili pokles ceny Bitcoinu počas minulého týždňa približne o 10%.

Súvisiace:
Zákrok Číny voči kryptomenám je “väčší ako si väčšina myslí”
Miliardár a investor: Bitcoin a Ethereum sú “pyramídovou schémou”

Dimon ďalej povedal: „Nedopadne to dobre. Bublina okolo kryptomien nakoniec praskne. Je to podvod.“ Nakoniec poukázal na to, že Bitcoiny boli v minulosti spájané s rôznou trestnou činnosťou. Povedal, že najlepším trhom na obchodovanie s Bitcoinmi je Severná Kórea. Táto krajina si totiž pri niekoľkých kybernetických útokoch žiadala výkupné vo forme Bitcoinov. Ďalšími vhodnými kandidátmi by vraj boli priekupníci s drogami z Venezuely a Ekvádoru.

V ten istý deň sa Dimon zúčastnil aj konferencie s názvom Delivering Alpha. Tam vtipkoval o tom, že cena Bitcoinu v súčasnosti síce nepretržite stúpa, ale to neznamená, že tomu tak bude naveky. Povedal, že ľudia by mali byť opatrní.

Dimon s úsmevom dodal: „Moja dcéra si kúpila zopár Bitcoinov. Ich cena stúpla a ona si teraz myslí, že je génius.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár