Ropa_zaznamenala_najvacsi_narast_cien_od_financnej_krizy

Ceny ropy dnes znamenali najostrejší denný nárast za viac ako desať rokov, po víkendovom útoku na hlavné ropné fabriky v Saudskej Arábii, čo mohlo mať za následok krízu v dodávkach.

Americká ropa s označením West Texas Intermediate s dodaním v októbri, získala 14,7% alebo 8,05 dolárov na 62,90 dolárov za barel, čo predstavuje najväčší denný zisk v najaktívnejšom kontrakte od 22. septembra 2008.

Ropa Brent s dodaním v novembri vyskočila o 8,80 dolára alebo 14,6% na na 69,02 dolárov za barel, čo je jeho najostrejší percentuálny zisk a najväčší nárast v americkom dolári od 6. júna 2008.

Prudký nárast cien ropy prichádza po sobotnom útoku na závod Abqaiq v Saudskej Arábii a na jeho ropné pole Khurais, ktoré denne čerpalo ropu v odhadovaných 5,7 milióna barelov ropy. Táto krajina zodpovedá viac ako 5% svetovej dennej produkcie.

Ropa_zaznamenala_najvacsi_narast_cien_od_financnej_krizy_1

The Wall Street Journal poznamenal, že saudskí predstavitelia uviedli, že tretina produkcie by mala byť v dnešnom dni obnovená, ale podľa odborníkov, návrat k plnej produkcii môže trvať týždne.

Analytici spoločnosti S&P Global Platts odhadujú, že ropa Brent môže zo svojich súčasných úrovní zaznamenať prudký nárast cien o 5 alebo 10 dolárov, čím by mohla dosiahnuť hodnotu 70 dolárov za barel.

Analytici uviedli: “Keďže to predstavuje nárast cien pravdepodobne zo súčasného rozsahu možností 55 až 65 dolárov za barel, súčasné fundamenty môžu podporovať otestovanie maxím aj na hodnote 70 dolárov.”

Súvisiace: Saudská Arábia údajne po útoku zastavila polovicu svojej produkcie ropy

Robert Yawger, riaditeľ pre oblasť energetiky v spoločnosti Mizuho Securities, v nedeľnej správe ku klientom napísal: “Podľa môjho názoru by sa mohlo zdať, že kapacita produkcie o objeme 3 miliónov barelov sa v priebehu nasledujúcich dvoch až piatich dní vráti, ale nasadiť ďalší objem 2,7 milióna barelov bude trvať dlhšie, kvôli jedinečnej povahe a prispôsobeniam, najmä tých ktoré musia byť vykonané v závode Abqaiq.”

Závod Abqaiq bežne produkuje 9,8 milióna barelov ropy denne a je považovaný za jedného z najväčších spracovateľov ropy na svete.

Ken Odeluga, trhový analytik v spoločnosti City Index poznamenal: „Tzv. Ropné „dodávateľské šoky“ spravidla vážne poškodzujú globálne hospodárstvo. Čiastočne je to dôsledok vyšších cien, ktoré zvyšujú náklady na palivo a nespočetné množstvo produktov získaných z ropy, najmä chemikálií a plastov.“

Prezident Donald Trump v sérii statusov na sociálnej sieti Twitter uviedol, že povolí uvoľnenie strategických ropných rezerv „ak je potrebné“, aby sa trhy udržali dobre zásobené.

Americké ministerstvo energetiky uviedlo, že 645 miliónov barelov zo zásob označovaných aj ako SPR (najväčšie zásoby ropy na svete) bude k dispozícii „v dôsledku tejto agresie, na vyrovnanie prípadných narušení na trhoch s ropou“.

Americké zásoby boli naposledy využité v roku 2011.

Hrozba ďalšej eskalácie, ktorá sa týka USA, taktiež drží potenciál neustáleho navyšovania cien ropy. Trump v nedeľu uviedol, že “USA sú pripravené“, čo naznačuje, že je možné podniknúť vojenské akcie. Minister zahraničných vecí USA – Mike Pompeo obviňuje Irán z útokov, ktoré teheránski predstavitelia popreli.

Napätie medzi Iránom a USA sa už zvýšilo, keď Trump stiahol globálny jadrový pakt a prišiel s uvalením nových sankcií na Irán.

Analytici spoločnosti Eurasia Group v nedeľu uviedli, že „rozsah (víkendového) útoku povzbudí trhy, aby opätovne preskúmali potrebu zváženia prémie s ohľadom na geopolitické riziko vplývajúce na trh s ropou.“

Analytici firmy Eurasia v nedeľnej správe ku klientom napísali: „Malá prémia vo výške 2 – 3 dolárov by bola premietnutá do cien, ak by sa škoda javila ako problém, ktorý je možné rýchlo vyriešiť a prémia o objeme 10 dolárov, ak by škoda na závod štátnej spoločnosti Saudi Aramco bola významným a mala vplyv na predĺženie výpadkov dodávok,“ … „V súčasnosti nie sú globálne zásoby také rozsiahle ako v roku 2018, ale nie zas až také nízke. Výsledkom je, že USA vykonajú uvoľnenie ropu zo svojich strategických zásob (SPR) iba vtedy, ak by sa škody na saudskej infraštruktúre javili ako kritické, alebo by sa ceny ropy výrazne zvýšili.“

Mihir Kapadia, generálny riaditeľ spoločnosti Sun Global Investments, v pondelok poznamenal: „Útok tiež ukazuje, ako kriticky zraniteľná môže byť celosvetová infraštruktúra, pretože sa také veľké škody v Saudskej Arábii neočakávali, najmä ak vezmeme do úvahy, že spoločne tvoria 50% produkcie ropy v krajine.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MW

Facebook komentár