Závod na spracovanie ropy po útoku, spoločnosti Saudi Aramco, v Saudskej Arábii - 14. septembra 2019.

Závod na spracovanie ropy po útoku, spoločnosti Saudi Aramco, v Saudskej Arábii – 14. septembra 2019.

Saudská Arábia zastavuje polovicu svojej ťažby ropy, keď drony zaútočili na najväčší komplex pre spracovanie ropy na svete. O týchto útokoch ako prvý informoval denník The Wall Street Journal.

Podľa WSJ, uzatvorenie bude mať dopad na takmer päť miliónov barelov ropy za deň, čo predstavuje 5% dennej svetovej produkcie ropy.

Na začiatku dnešného dňa boli množstvom dronov vykonané útoky na ropné pole, ktoré prevádzkuje štátny ropný gigant Saudi Aramco, čo vyvolalo obrovský požiar na ústrednej jednotke, ktorá je rozhodujúcim pre globálne dodávky energie.

K zodpovednosti za útok sa prihlásili jemenskí povstalci z hnutia Houthí a uviedli, že ide o jeden z ich najväčších útokov na celom území kráľovstva.

Hovorca hnutia Houthí poznamenal: “Sľubujeme saudskoarabskému režimu, že naše budúce operácie sa budú rozširovať a budú bolestnejšie, pokiaľ bude ich agresia a obliehanie pokračovať.” Hnutie Houthí uviedlo, že útoku sa zúčastnilo 10 dronov.

Saudské ministerstvo vnútra uviedlo, že požiare už sú pod kontrolou.

Denník WSJ uviedol, že Saudskí predstavitelia zvažujú využitie svojich zásob ropy, kde zrealizujú ich predaj zahraničným kupujúcim, aby sa ubezpečili, že svetové zásoby ropy nebudú útokom a prerušením narušené.

Spoločnosť Saudi Aramco okamžite na žiadosť o pripomienky neodpovedala.

Iránom podporované hnutie Houthí bolo v posledných niekoľkých rokoch zodpovedné za sériu útokov na saudské ropovody, tankery a ďalšiu infraštruktúru, keďže medzi Iránom a USA a partnermi, ako je Saudská Arábia, došlo k napätiu.

Islamská republika, ktorá už desaťročia je cieľom amerických sankcií, nedávno zaútočila na ropné tankery v Hormuzskom prielive, zostrelila americké vojenské drony a oznámila plány na popravu 17 podozrivých amerických špiónov.

Saudská Arábia sa snaží kráčať vpred a zrealizovať počiatočnú verejné ponuku akcií spoločnosti Saudi Aramco, aj cez významné otrasy v energetickom sektore kráľovstva. Očakáva sa, že najziskovejšia ropná spoločnosť na svete bude mať hodnotu viac ako 1,5 bilióna dolárov. Korunný princ Mohammed bin Salman sa usiloval o ocenenie až na hodnote 2 biliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár