Ropná a plynárenská spoločnosť Saudi Aramco má v prevádzke okolo 220 vrtných súprav, vďaka pokračujúcim investície do kapacity, aj napriek nízkym cenám ropy. S týmto vyjadrením prišiel saudskoarabský minister energetiky pre Sky News Arabia.

Khalid al-Falih, ktorý je zároveň predsedom ropného gigantu Aramco poznamenal, že pokračujúce investície do vŕtania Saudskej Arábií umožňujú vyrovnať postupný pokles produkcie zo starších (dosluhujúcich) ropných polí, na základe čoho sa kráľovstvo snaží zachovať výrobné kapacity na úrovni 12,5 miliónov barelov denne.

Ďalej uviedol: “Počas krízy sme vykonali zníženie počtu vrtných súprav. Aktuálne tak máme v prevádzke približne 220 súprav.”

“Aramco môže ťažiť z nízkych výrobných nákladov, ktoré viedli k navýšeniu finančných prostriedkov na tieto pokračujúce investície z vlastných zdrojov a rozhodne neboli ovplyvnené poklesom cien.”

V posledných niekoľkých rokoch Aramco čelí poklesu ťažobným nákladom, keďže získavajú zľavy od servisných firiem a dodávateľov ropných polí.

Súvisiace:
Saudská Arábia buduje najväčšiu ropnú flotilu na svete
Saudsko-Arabský princ plánuje investičný fond v hodnote $ 2 biliónov!

Priemyselné zdroje pre agentúre Reuters v minulom roku poznamenali, že Aramco spravuje okolo 212 ropných a plynových plošín a túto úroveň si od roku 2015 udržiava. Toto číslo nezahŕňa súpravy používané na vŕtanie studní.

Zdroj priemyslu pre agentúru Reuters v nedeľu oznámili, že vlastnia 212 aktívnych plošín a 8 vodných plošín. Výkonný riaditeľ spoločnosti Aramco – Amin Nasser v decembri povedal, že program firemného kapitálu a aktivity spoločnosti podporovali ich stratégie pre navýšenie počtu plošín.

Falih v rozhovore zopakoval, že ďalšie rozšírenie z ropného poľa Khurais o rozsahu 300 000 barelov ropy na deň, by mali vstúpiť na scénu v roku 2018, čo bude kompenzovať klesajúci objem polí na iných miestach.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár