Porter Stansberry píše: Ropný zlom byla fantastická lež.

Hlavní myšlenkou bylo, že naše schopnost objevovat a produkovat větší množství energie na bázi uhlovodíku dosáhla svého vrcholu a bude navždy v úpadku. Tento nevyhnutelný pokles výroby elektrické energie by zničil moderní svět, protože všechno luxusní zboží a technologie, ze kterých dnes těšíme (jako například levné elektřiny nebo automobilů) závisí na těchto pohonných hmotách.

Věřím, že historici se ohlédnou zpět a žasnou nad tím, jak jsme si mohli představit svět, ve kterém by došla ropa… a to neuvěřitelné šílenství v polovině let 2000 na ropných trzích.

Jak už jsem řekl, věřím, že pochopení  této problematiky je důležité…možná, že tento ekonomický  problém je nejdůležitější pro několik příštích desetiletí.

Ropný zlom byla krutá lež, protože obohatila tolik mocných stoupenců.

Iniciátoři těžby ropy a zemního plynu používali takovou teorii, aby vyděsili veřejnost ve věci obrovského množství  investovaného kapitálu do objevování ropy a zemního plynu. Z globálního hlediska se ropný a plynárenský rozpočet ročních investic vyšplhal z o něco více než $100 miliard dolarů v roce 1999 na rekord všech dob $1 bilionu v roce 2012.

Hlavní slova iniciátorů byla opojná. Jejich sirénová píseň obsahovala myšlenku posledního barelu na světě. Kolik by takový poslední barel ropy na světě měl asi hodnotu? Koneckonců, pokud by se zásoby nikdy nezvýšily, poté by ceny ropy a plynu dosáhly nepředstavitelných výšek. Všechny tyto spekulace vedly k ceně ropy $150 za barel v létě roku 2008.

Ropný zlom byla takovou hloupou lží, kterou mohli i politici pochopit. Pro ně to byla perfektní výzva, protože ropný zlom byl problém bez možného řešení. Pokud něco nemůže být vyřešeno, politici požadují kdejaké pravomoce, aby se tento problém usměrnil. A to je případ, kdy skutečný problém začal.

Myšlenka, že nám rychle dojde ropa byla na vině, kdy politici začali vyprávět o globálním oteplování. Nejen, že jsou uhlovodíky škodlivé pro životní prostředí, ale také jejich spotřeba se rovná ochuzení našich dětí a jejich záhubě v budoucnosti bez dostupné dopravy a elektřiny.

Tyto myšlenky byly použity jako obušky politiků zdiskreditovat ropný a plynárenský průmysl. Všechny druhy masivních a vládou vedených investic opodstatnili jako domnělé alternativy.

Žádná z těchto alternativ ale nebyla schopná nahradit masivní energetickou infrastrukturu země, která je téměř úplně založena na uhlovodíku. Ale to nebylo to podstatné. Tyto obrovské investice veřejného sektoru většinou sloužily k obohacení politiků (jako Al Gore) a jejich lobistů a odborníků.

Odhadujeme, že k dnešnímu dni vláda utratila, promarnila a jednoduše ztratila zhruba $500 miliard na nesmyslné investice do energetiky. To je zhruba dvojnásobek toho, kolik bylo ztraceno během rozkvětu trhu nemovitostí.

Tento fakt podnítil obrovský mejdan starého důvěrného kamaráda kapitalismu. Stačí se podívat na solární energetickou společnost Solyndra….Zde vláda utratila půl miliardy dolarů na jednu společnost. Nikdo do vězení nešel. Nikdo nebyl vyhozen z kanceláře. A to proto, že politici nezískávali peníze nečestným způsobem od svých přiznivců, že ano? Ne ne, ušlechtile se snaží „řešit“ globální oteplování… a předejít ropnému zlomu.

Jistě.

Ironií je…že dlouho předtím, než začal rozmach oleje z břidlic a plynu….měli jsme víc než dost důkazů zcela zpochybnit ropný zlom.

Hlavní chybou této teorie je předpoklad, že naše znalosti o zásobách ropy a plynu jsou kompletní. Pravdou je jednoduše opak. Například, americký geologický průzkum v roce 1994 odhadoval, že obnovitelné množství ropy a plynu ve společnosti Bakken v Severní Dakotě je celkem 151 milionů barelů.

Dnes, o více než 15 let později, výrobci ve společnosti Bakken těží 255 milionů barelů každý rok – to je o 100 milionů barelů ročně více než je údajně v celé pánvi.

Harold Hamm, ředitel největšího výrobce společnosti Bakken, říká, že společnost Bakken má nejméně 24 miliard barelů obnovitelné ropy. Jeho firma v současnosti produkuje více než 40 milionů barelů ročně. Pokud má Hamm pravdu, společnost Bakken by byla 4x větší než největší ropné pole kdy objevené v kontinentální Americe, kterému se říká H.L. Hunt obří slonové pole, známé jako východní Texas.

Druhou hlavní chybou ropného zlomu je předpoklad využití metod, které by navždy byly omezeny na těžbu ropy kolem 10% obsažené v běžném rezervoáru. Ale jak se technologie zlepšují, nejzkušenější odborníci v průmyslu předpovídají, že míra obnoveného využití bude vyšší než 40%. Takže i kdybychom nenašli další ropné naleziště, stále jsme jen v půli cesty k ropnému zlomu.

Zvažte společnost Denbury Resources, která je jednou z nejlepších firem na světě v obnovování existujících ropných polí pomocí nových pokročilých obnovovacích metod. Společnost Denbury může ze starého tradičního ropného pole zvýšit její průměrnou míru návratnosti z 10% na 25%.

Použití nových technologií  na existující ropné nádrže je mimochodem velmi dobrý  obchod. Akcie společnosti Denbury vyletěly asi z $0.50 koncem 1990 na více než $40, na vrchol cen ropy v létě roku 2008. Je zřejmé, že kdyby byl ropný zlom skutečný, celý obchodní model společnosti Denbury by nefungoval. Nejen, že fungoval, ale fungoval neuvěřitelně dobře, protože strategie společnosti Denbury odstranila hlavní kapitálové riziko v produkci ropy – neproduktivní vrty.

A zde máme další fascinující  věc….

Vylepšené výrobní techniky, které byly zavedeny firmou Kinder Morgan v roce 1990, byly poté kopírovány desítkami dalších společností, jako například Apache a Denbury na koncem roku 1990 a počátkem roku 2000. Skutečné výsledky těchto společností daly jasně najevo, že předpoklady ropného zlomu byli jednoduše špatné.

Tyto předpoklady nebyly špatné jen občas…byly vždy špatné. Nebyly špatné  pouze v teorii…byly kompletně špatné v praxi.

Bez ohledu na to, že rozšířená  důvěra v ropný zlom způsobila tok miliard dolarů na objevení ropy a plynu a vznik výrobních společností. Tyto společnosti postupně používaly tento kapitál k nalezení a produkci mnohem více ropy a plynu, než si kdokoliv myslel, že je to vůbec možné. Takto funguje volný trh: poptávka žene úspory a investice, což zvyšuje nabídku…dokud ceny neklesnou.

Od doby zasažení dna v polovině roku 2005, celková roční produkce elektrické energie v USA vzrostla o 10 %….z 62,6 bilionů ekvivalentu krychlových stop na více než 69 bilionů.

Ale tím skutečný příběh není vysvětlen.

Celková výroba elektrické energie v USA zahrnuje uhlí a ropu ze severního úbočí Aljašky. Pokud se podíváte na nižších 48 států a odmyslíte si uhlí…uvidíte skutečný trend.

Těžba ropy v nižších 48 státech je až ohromující – 75% a produkce suchého plynu je až o 35% vyšší než v průběhu posledních osmi let.

Tyto nárůsty jsou v měřítku, které jsme neviděli víc než 50 let. Jde o obrovské zvýšení v produkci, které většina lidí nevěřila, že se někdy znovu stane.

Tento bezprecedentní nárůst konečně  odhalil prosté vypočítavé lži teoretiků ropného zlomu.

S pozdravem

Porter Stansberry

Preložila: Zuzana Jandová

Zdroj: DailyWealth

Facebook komentár