Ruský prezident Vladimír Putin počas dnešného dňa v televíznom rozhovore poznamenal, že Rusko má kľúčové spoločné záujmy so Spojenými štátmi a treba s nimi pracovať na spoločnom programe.

Vo svojich pripomienkach v štátom vlastnenej televízií Rossija, Putin zmiernil jeho anti-americkú rétoriku. Predtým bol všeobecne veľmi kritickým predstaviteľom USA, keďže vzťahy medzi Moskvou, Washingtonom a ďalšími západnými mocnosťami sa po konflikte Ruska v susednej Ukrajine pokazili a dosiahli až historické minimum.

Putin povznamenal: “Máme spory v niekoľkých bodoch medzinárodnej agendy, ale zároveň existuje aj niečo, čo nás spája a núti nás pracovať spoločne.”

“Mám na mysli všeobecné úsilie zamerané na to, aby svetová ekonomika bola demokratickejšia, umerná a vyvážená a aby svetový poriadok bol jednoznačne demokratickejší. Naozaj máme spoločný program.”

Súvisiace:

15 ohromujúcich faktov o Rusku

Rusko chce so sankciami bojovať pomocou islamských financií

Putin v minulosti všeobecne ostro zaútočil na Spojené štáty a Západ, pre obviňovanie za krízu na Ukrajine, keďže Rusko uviedlo, že vo výsledku Západ podporoval “puč” proti bývalému vodcovi na Ukrajine, Viktorovi Janukovyčovi.

Rusko opakovane poprelo obvinenia z Kyjeva a Západu, že vykonáva podporu pre-ruských rebelov s vojakmi a zbraňami vo východnej Ukrajine, kde bolo od vlaňajšieho apríla zabitých viac ako 6000 ľudí.

Jeho posledná poznámka prichádza dva dni po tom, ako Putin obvinil Spojené štáty, že sa snažia ovládnuť svetové dianie, ktorá tvrdil, že nechcú “spojencov, ale vazalov”. Avšak, jeho kritika Západu v niektorých predchádzajúcich vystúpeniach bola už naozaj miernejšia.

Zdroj: AFP, Reuters

Facebook komentár