Jedná sa o čas uťahovania opaskov pre Kremeľ.

Ruský prezident Vladimír Putin si včera znížiť plat o 10%, keďže jeho krajina čelí najhoršej hospodárskej krízy v rokoch. Tento krok ho bude ročne stáť okolo 900 000 rubľov (14 000 dolárov).

Ruská ekonomika v súčasnosti čelí problémom z dôvodu nízkych cien ropy a hospodárskych sankcií uložených Západom, cez úlohu Moskvy v konflikte na Ukrajine.

Súvisiace: Dôvody prečo Forbes menoval Putina za najvplyvnejšiu osobu sveta

Rusky rubeľ voči americkému doláru za šesť mesiacov prepadol o 40%. Očakáva sa, že HDP Ruska sa v tomto roku zmenší o 5%, inflácia prudko rastie a životná úroveň klesá.

Putin včera nariadil zníženie platov pre všetkých členov jeho vlády, len niekoľko mesiacov po náročných 10% výdavkových škrtov celej vlády. Úsporným opatrenia sa ako jedinný vyhol iba rozpočet na obranu.

Jeho posledné dostupné finančné vyhlásenie odhaľuje, že Putin si v roku 2013 zarobil 3,6 milióna rubľov (59 800 dolárov).

Ale podľa nových oficiálnych dokumentov, jeho prezidentský plat sa v apríli roka 2014 viac ako zdvojnásobil, čo mu má ročne priniesť približne 9 miliónov rubľov (150 000 dolárov).

Jedná sa o skromnú mzdu v porovnaní s niektorými inými svetovými vodcami. Prezident Barack Obama ročne zarobí 400 000 dolárov, zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová ročne získa 240 000 dolárov.

Ale Putinova skutočná hodnota majetku zostáva záhadou. Oficiálne vlastní dva byty, garáž, dva vozy GAZ Volga, karavany a pozemok.

Neoficiálne je považovaný za oveľa, oveľa bohatšieho. Bill Browder, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti Hermitage Capital Management a predtým najväčším zahraničným investorom Ruska poznamenal, že odhaduje Putinov majetok o hodnote 200 miliárd dolárov.

Súvisiace: Putinov majetok je $ 200 miliárd!: Najväčší zahraničný investor Ruska

Poznamenal: “Po 14 rokoch pri moci v Rusku a množstvu peňazí, ktoré štát zarobil a množstva peňazí, ktoré neboli investované do škôl, ciest, nemocníc a tak ďalej – tieto všetky peniaze sú v majetku švajčiarskych bankových účtov, akcií a hedžových fondov, ktoré sa starajú o správu financií pre Putina a jeho kumpánov.”

Putin už skôr popieral, že by mohol byť najbohatším človekom Európy.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár