USA-uvalili-sankcie-na-siet-firiem-ktore-pomahaju-ruskej-armade-obchadzat-kontroly

Ministerstvo financií vo štvrtok večer oznámilo sankcie voči globálnej sieti jednotlivcov a fiktívnych spoločností, o ktorých tvrdí, že pomáhajú ruskej armáde vyhnúť sa multilaterálnej kontrole vývozu pokročilých technológií do Moskvy, zatiaľ čo Kremeľ vedie vojnu proti Ukrajine.

V centre siete je Serniya Engineering – spoločnosť so sídlom v Moskve, ktorá podľa Bidenovej administratívy pôsobí pod vedením ruských spravodajských služieb.

Odtiaľ sa rozľahlá skupina spoločností rozširuje smerom mimo krajinu a zahŕňa spoločnosti na obstarávanie v oblasti obrany, sprostredkovateľov a krycie spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve, Španielsku, Fínsku, Singapure, Malte a Francúzsku.

Súvisiace: Invázia na Ukrajinu má pre Rusko vážne, nezamýšľané následky. Tu je len 5 z nich

USA už koncom februára zaviedli kontroly exportu na začiatku nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu. Obmedzenia fungujú v súlade s takmer identickými zákazmi vývozu, ktoré presadzujú Európska únia, Japonsko, Austrália, Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia a Južná Kórea.

Ministerstvo financií USA vo štvrtok taktiež oznámilo nové sankcie voči štyrom technologickým spoločnostiam, ktoré dodávajú ruskej armáde mikroelektroniku, navigačné vybavenie a softvér na satelitné zobrazovanie.

Jedna z nich – Mikron, je zároveň najväčším ruským výrobcom čipov. Spoločnosť je zodpovedná za čipy debetných kariet v ruskom domácom platobnom systéme Mir, ktorý bol vyvinutý v reakcii na predchádzajúce západné sankcie.

USA taktiež identifikovali tri ďalšie sektory ruskej ekonomiky – letectvo, námorníctvo a elektroniku – ako potenciálne ciele sankcií vzhľadom na ich strategický význam pre obrannú priemyselnú základňu krajiny.

Až doteraz boli jedinými sektormi, ktoré sa považovali za strategicky dôležité pre vojnové úsilie Kremľa, len oblasti finančných služieb, technológií a obranného priemyslu.

Ministerstvo financií USA tiež určilo ruskú vládnu agentúru zodpovednú za vývoj a nasadenie notoricky známeho kybernetického malvéru Triton, spoločne s niekoľkými najvyššími predstaviteľmi.

Toto označenie prišlo v čase zvýšených obáv v Bielom dome a amerických spravodajských agentúr, že Rusko by mohlo spustiť kybernetický útok na časť kritickej infraštruktúry v USA.

Pred niekoľkými týždňami americkí predstavitelia podnikli mimoriadny krok a usporiadali podrobné, utajované brífingy pre niekoľko stoviek infraštruktúrnych spoločností, o ktorých sa domnievajú, že sú vystavené najvyššiemu riziku a že budú terčom kybernetickej vojny Ruska.

Kybernetický útok na nevojenský cieľ je všeobecne považovaný za najjednoduchší a najpriamejší spôsob, akým by sa ruský prezident Vladimír Putin mohol odplatiť Bidenovej administratíve za jej vedúcu úlohu pri vytváraní globálnej aliancie krajín, ktoré sa snažia ochromiť ruskú ekonomiku sankciami a dodávali zbrane a pomoc Ukrajine.

Na stránke ministerstva financií USA je kompletný zoznam nových sankcií, ktoré sa týkajú 21 subjektov a 13 fyzických osôb.

Na rozdiel od predchádzajúcich kôl sankcií, ktoré sa zamerali na ruskú ekonomiku a jej obranný sektor v reakcii na vojnu na Ukrajine, balík oznámený vo štvrtok konkrétne neuvádza ďalšie krajiny, ktoré budú ukladať rovnaké obmedzenia.

Ministerstvo financií však uviedlo, že kroky prijíma „v úzkej koordinácii s našimi partnermi, ktorí sú podobne odhodlaní zabezpečiť, aby Ruská federácia nezneužívala ich jurisdikcie na svoje deštruktívne ciele“.

Celkovo, nové sankcie odrážajú prísľub Washingtonu, že nebude spokojný len s rozsiahlym počiatočným spustením koordinovaných sankcií uvalených na začiatku ruskej invázie, koncom februára.

Súvisiace: BlackRock: “Vojna Ruska na Ukrajine ukončuje globalizáciu“

Predstavitelia Bieleho domu tvrdia, že budú hľadať spôsoby, ako oslabiť ruskú vojenskú infraštruktúru, pokiaľ bude Kremeľ pokračovať vo svojej nešikovnej a brutálnej invázii na Ukrajinu.

„Rusko nielenže pokračuje v porušovaní suverenity Ukrajiny svojou nevyprovokovanou agresiou, ale tiež eskalovalo svoje útoky na civilistov a populačné centrá,“ uviedla ministerka financií Janet Yellenová vo vyhlásení, v ktorom oznámila štvrtkové nové sankcie.

V reakcii na to povedala: “Budeme pokračovať v sériách sankcií voči Putinovej vojnovej mašinérií, kým sa táto nezmyselná vojna neskončí.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár