Počas Valného zhromaždenia OSN, že bolo “obrovským omylom” keď nespolupracovali so sýrsku vládou v boji proti extrémistickým skupinám.

Putin v prejave pred OSN uviedol: “Chcel by som sa opýtať tých, ktorí túto situáciu zapríčinili, či si aspoň teraz uvedomujú, čo vlastne spôsobili? Obávam sa však, že táto otázka zostane nezodpovedaná, pretože oni svoju politiku, ktorá je založená na arogancii, presvedčení o svojej výnimočnosti a beztrestnosti, rovnako nezmení.

Putin ďalej piznamenal: Mnoho bojovníkov tzv. Islamského štátu pochádza z Iraku, kam bola vykonaná invázia západných spojencov v roku 2003. Ďalší prišli z Líbye, ktorého štátne zriadenie bolo zničené pred štyrmi rokmi v dôsledku hrubého porušenia rezolúcie BR OSN z roku 1973. Ďalší bojovníci ISIS zase pochádzajú z radikálnych sýrskych zoskupení, ktoré sú podporované Západom ako údajná demokratická opozícia.

Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku

Islamský štát bol podľa Putinovho výkladu pôvodne zriadený ako zbraň proti nežiadúcim sekulárnym režimom. Jeho moc sa stále rozširuje a situácia je skutočne nebezpečná. Za týchto okolností je veľmi pokrytecké a nezodpovedné na jednej strane hovoriť o hrozbách terorizmu a zároveň zatvárať oči nad činnosťou tých, ktorí ho financujú prostredníctvom obchodovania s drogami, zbraňami a nelegálneho obchodovania s ropou.

“Rovnako tak je nezodpovedné využiť extrémistické skupiny na dosiahnutie svojich politických cieľov v nádeji, že bude neskôr možné sa ich nejakým spôsobom zbaviť, či ich vplyv aspoň výrazne eliminovať, ” … “Páni, máte čo robiť s ľuďmi, ktorí sú krutí, ale rozhodne nie sú hlúpi. Sú rovnako bystrí ako vy. Takže je potrebné sa opýtať, kto si s kým vlastne zahráva? Nedávny incident, keď údajne nejumírněnější opozičná skupina odovzdala zbrane teroristom, je toho žiarivým príkladom. “

Akékoľvek “flirtovanie” s teroristami považuje Putin za krátkozraké a extrémne nebezpečné. “Hrozí následné rozšírenie terorizmu do ďalších regiónov. A to vrátane Ruska.

Rusko chce taktiež po boku Západu bojovať proti Islamskému štátu, ale len ak budú splnené jeho podmienky a rešpektované jeho záujmy.

K nim patrí kategorická požiadavka, že režim prezidenta Assada v Sýrii ostane pri moci.

Vladimír Putin v pondelok po naozaj dlhej dobe vystúpil pred Valným zhromaždením OSN. Išlo možno o najsledovanejší prejav ruskej hlavy štátu od rozpadu Sovietskeho zväzu, pretože Putin mal načrtnúť, čo mieni urobiť v Sýrii, keďže tam v posledných týždňoch posiela vojakov a veľké množstvo zbraní.

Putinova reč neposkytla jasnú odpoveď na to, či chce len brániť sýrsky režim pred úplnou porážkou, alebo mu chce pomôcť vybojovať späť teritórium, ktoré za štyri a pol roka trvajúci vojne stratil.

Vyhlásil, že Rusko nepôjde po boku Asadovej armády do pozemných operácií, ale do budúcna to nevylúčil.

Ruský prezident poznamenal: “Rusko sa nezúčastní žiadnych pozemných operácií na území Sýrie ani iného štátu. Teraz nič také neplánujeme.”

“Len Asad a Kurdi bojujú s teroristami”

V prejave uviedol, že nespolupracovať so sýrskou vládou proti terorizmu je obrovská chyba. Len Asad a Kurdi podľa neho bojujú s teroristami. Zmienil sa o tom, že povstalci, vycvičení a vyzbrojení Spojenými štátmi, nedávno svoje zbrane v Sýrii odovzdali organizácii Front an-Nusrat, hlásiacej sa k Al-Káide.

V medzinárodnej koalícii proti Islamskému štátu (IS) podľa neho musia zohrávať dôležitú úlohu moslimské krajiny a apeloval na islamských duchovných, aby bojovali proti propagande džihádistov.

Po následnom, zhruba 90-minútovom rokovaní so svojím americkým náprotivkom Barackom Obamom ale Putin naznačil, že by sa Rusko mohlo zapojiť do leteckých úderov západných krajín proti IS.

Išlo o vôbec prvú oficiálnu schôdzku za posledné dva roky. Pred ňou si bez akýchkoľvek komentárov a s kamennou tvárou len krátko potriasli rukou. Hovorca amerického prezidenta Josh Earnest ešte pred schôdzkou avizoval, aby nikto neočakával žiadne prelomové vyhlásenia.

Súvisiace: Rusko OSN: “V Arktíde požadujeme 1,2 milióna km2”

Kremeľ pre Damask v druhej polovici augusta výrazne zvýšil dodávky zbraní vrátane lietadiel, tankov a helikoptér. Podľa satelitných snímok na území, ktoré Asad kontroluje (približne pätina celkovej rozlohy Sýria), rozširuje leteckej základne a vysiela nad oblasťou v rukách povstalcov bezpilotné prieskumné lietadlá.

Ide však o oblasti, ktoré neovláda Islamský štát, ale iné skupiny rebelov. Medzi nimi aj tie podporované Spojenými štátmi. Rusi zároveň renovujú a modernizujú sýrsky systém protivzdušnej obrany, hoci Islamský štát ani iní rebeli žiadne letectvo nemajú.

Podpora povstalcov je podľa Putina nelegálnou

Putinova jednoznačná podpora Asada nekorešponduje s predchádzajúcimi správami o tajných rokovaniach, v ktorých údajne ruská strana ponúkla zástupcom Spojených štátov a Saudskej Arábie možnosť, že Asad ostane dočasnú hlavou štátu a neskôr odstúpi, ak sa podarí uzavrieť mier a zničiť Islamský štát.

Naopak ruský prezident označil americkú podporu niektorých povstaleckých skupín za nelegálnu a neúčinnú. Trvá na tom, že Asad je jediným možným variantom a je potrebné ho podporiť v boji s terorizmom.

USA alebo Francúzsko naopak zastávajú názor, že sýrsky režim je z veľkej časti zodpovedný aj za vzostup radikálnych islamistov, pre ktoré brutálnym potlačovaním všetky opozície vytvoril priestor.

Kritici Asada napríklad tvrdia, že veľká časť Sýrčanov, ktorí teraz utekajú do Európy, utiekla z krajiny kvôli masívnemu bombardovaniu miest a dedín Asadovým letectvom a delostrelectvom a nie kvôli Islamskému štátu. Barack Obama vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN pred Putinom povedal, že Asad je tyran a zhadzuje barelové bomby na nevinné deti (tzv. “barelové bomby” vyrábajú sýrski vojaci zo sudov, naplnených výbušninami a chemikáliami).

Obama potvrdil zásadný rozpor: “Spojené štáty sú pripravené spolupracovať aj s Ruskom a Iránom ohľadom vyriešenia konfliktu. Ale po takom krviprelievaní nie je možný návrat k predvojnovému statusu quo.”

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg, Reuters

Facebook komentár