Je-nemyslitelne-aby-Rusko-neplatilo-za-obnovu-Ukrajiny-EU

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v dnešnom dni uviedla, že by bolo “nemysliteľné”, aby Rusko nezaplatilo za obnovu Ukrajiny.

Šéfka EÚ pre televíziu CNBC uviedla, že ju “sklamalo” rozhodnutie, ktoré minulý týždeň prijali švajčiarske orgány proti použitiu zabaveného ruského majetku na pomoc voči povojnovej obnove Ukrajiny. Trvala na tom, aby Moskva niesla finančnú zodpovednosť za škody spôsobené voči jej susednej krajine.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedla: “Je nemysliteľné, aby na samom konci medzinárodné spoločenstvo rekonštruovalo Ukrajinu a Rusko neprispelo. To je nemysliteľné.”

Švajčiarske orgány v stredu rozhodli, že je protiústavnou trvalá konfiškácia majetku Rusov, na ktorých boli uvalené sankcie, a ktorý sa nachádza v krajine.

Bern pri zmrazovaní majetku vysokopostavených Rusov napojených na prezidenta Vladimíra Putina doteraz postupoval v súlade s EÚ. V súčasnosti zmrazený majetok dosahuje hodnotu približne 7,5 miliardy švajčiarskych frankov (8,1 miliardy dolárov).

Von der Leyenová na otázku, či je rozhodnutím sklamaná, odpovedala jednoznačne – toto rozhodnutie označila za uprednostňovanie obchodných záujmov pred politickou spravodlivosťou.

Konkrétne uviedla: “Áno, bola som sklamaná,” … “Myslím si, že sa jedná o náročné rozhodnutie, keď sa na prvé miesto kladie obchodný model, pred skutočnou potrebou realizácie politickej vôle, kedy by páchateľ mal zaplatiť aj za obnovu Ukrajiny.”

Súvisiace: Sankcie proti ruskej rope majú podľa IEA “zamýšľaný účinok

Von der Leyenová je súčasťou rastúceho počtu lídrov EÚ, ktorí vyzývajú na nové spôsoby, ako uľahčiť konfiškáciu ruského majetku a jeho použitie na obnovu Ukrajiny. Navrhuje sa, aby takéto finančné prostriedky pochádzali z majetku zabaveného ruským oligarchom alebo ruskej centrálnej banke.

Von der Leyenová uviedla, že v rámci EÚ prebiehajú postupy na vytvorenie tribunálu, ktorý by zabezpečil, aby sa Rusko zodpovedalo za svoje konanie na Ukrajine. K tomu dochádza v čase, keď vojna vstupuje do svojho druhého roka.

Predsedníčka Európskej komisie s ohľadom na Putina uviedla: “Musí sa zodpovedať za vojnové zločiny.”

Rusko minulý rok uviedlo, že sankcie centrálnych bánk uvalených z EÚ a jej spojencov viedli k zmrazeniu jej devízových rezervy v hodnote približne 300 miliárd dolárov.

MMF odhadol, že Ukrajina bude len v roku 2023 potrebovať finančnú podporu vo výške viac ako 40 miliárd dolárov.

Výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgievová predtým v sobotu pre televíziu CNBC uviedla, že plnohodnotný podporný balík pre Ukrajinu je vzdialený od implementácie už len “niekoľko týždňov”. Dohoda, ktorá bola prvýkrát oznámená v piatok, otvára cestu k rokovaniam o kompletnom úverovom programe, ktorý by podporil kyjevské hospodárstvo a podporil jeho snahu o vstup do Európskej únie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár