Europa-odmietla-Putinovo-ultimatum-Preco-teda-rusky-plyn-stale-prudi

Termín Vladimíra Putina prišiel a a tak aj prešiel a ruský zemný plyn do Európy stále prúdi.

Ruský prezident dal vo štvrtok ultimátum „nepriateľským“ krajinám, aby od 1. apríla platili za energiu v rubľoch, inak riskujú odrezanie od životne dôležitých dodávok. Bol to bluf?

Je príliš skoro na to odpovedať, ale hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok povedal, že Rusko nezrealizuje okamžité zastavenie dodávok zemného plynu do Európy.

Putinova hrozba vysokých stávok vyvolala otrasy v Európe, ktorá by bez ruských energetických surovín nedokázala udržať svoju ekonomiku v chode, počas dlhého obdobia. Moskva vyslala jasný signál, že by mohla v určitom bode obmedziť toky zemného plynu – možno s cieľom odradiť alebo reagovať na ešte prísnejšie západné sankcie za vojnu na Ukrajine.

Súvisiace: Invázia na Ukrajinu má pre Rusko vážne, nezamýšľané následky. Tu je len 5 z nich

Prečo na tom všetkom záleží?

Európa získava okolo 40 % svojho zemného plynu z Ruska, prepravovaného plynovodmi cez Bielorusko, Ukrajinu a Poľsko alebo popod Baltské more. Nemecko je najväčším nákupcom a jeho obrovský výrobný priemysel vo veľkom spotrebováva plyn a energie, ktorú Rusko produkuje, v obrovských množstvách.

Nemecká vláda v priebehu tohto týždňa aktivovala prvú z troch etáp plánu krízového manažmentu, ktorý by v konečnom dôsledku mohol vyústiť do prídelu energií, a apeluje na verejnosť, aby ju využívala čo najmenej.

Akákoľvek významná strata ruských dodávok by pravdepodobne vrhla najväčšiu európsku ekonomiku do recesie a potenciálne aj širší región. Rastúce ceny plynu už teraz robia energeticky náročné odvetvia nerentabilnými a spôsobujú bolesť mnohým domácnostiam. Údaje z prieskumu zverejnené v piatok ukázali, že nemecká výroba je najnižšia za posledných 18 mesiacov. Inde v Európe nie je obraz oveľa príjemnejší.

Čo chce Rusko?

Väčšina ruských kontraktov na export plynu je v súčasnosti ocenená v eurách alebo amerických dolároch. Podľa dekrétu podpísaného Putinom vo štvrtok si zahraniční kupci musia otvoriť účty v ruskej štátom kontrolovanej banke, namiesto priameho obchodovania so štátnym plynárenským gigantom Gazprom. Na jeden účet by vložili eurá. Banka by predala eurá za ruble a previedla by ich na iný účet na meno kupujúceho, ktorý by sa použil k platbe za plyn.

Moskva sa možno snaží posilniť dopyt po ruskom rubli, ktorý sa zotavil po krachu bezprostredne po invázii a následných sankciách. Kremeľ však už prinútil Gazprom (a ďalších veľkých ruských exportérov), aby zamenili 80 % svojich príjmov v cudzej mene na ruble, takže akýkoľvek zisk by bol obmedzený.

Analytici spoločnosti Eurasia Group v správe zverejnenej počas tohto týždňa, poznamenali: “Napriek tomu sa zdá, že nová navrhovaná platobná politika za vývoz plynu je jedným z faktorov, ktorý v posledných týždňoch prispel k prudkému oživeniu ruskej meny.”

Ako reagovala Európa?

Nemecko, Francúzsko a ďalšie vlády EÚ odmietli ultimátum Kremľa a trvali na tom, že sa nenechajú „vydierať“ Moskvou k tomu, aby menili podmienky existujúcich zmlúv.

Existujúce zmluvy nezahŕňajú povinnosť platiť v rubľoch a musia sa dodržiavať, v piatok poznamenal Paolo Gentiloni, najvyšší predstaviteľ hospodárstva Európskej únie a bývalý taliansky premiér. To znamená, že mechanizmus výmeny eur za ruble, ako ho navrhuje Moskva, nebude fungovať.

Ďalej poznamenal: “Jedná sa o pokus pre obídenie európskych sankcií a vydierať tak Európsku úniu.”

Čo sa stane ďalej?

Agentúra Reuters dnes uviedla, že hoci sa riziko prerušenia dodávok do Európy zvýšilo, ruský plyn ešte v dnešnom dni prúdil na západ dvoma z troch hlavných plynovodov.

Kremeľ uviedol, že platby za zemný plyn, ktorý sa aktuálne dodáva, budú splatné koncom mesiaca alebo začiatkom mája, čo je dôvod, prečo Rusko okamžite nezastavilo tok plynu do Európy.

Peskov pred novinármi poznamenal: “Dostal som veľa otázok, či to znamená, že ak nebude potvrdenie v rubľoch, znamenalo by to, že od 1. apríla budú prerušené dodávky plynu? Nie a tak to nevyplýva ani z vyhlášky.”

Gazprom bude spolupracovať so svojimi zákazníkmi na implementácii nových pravidiel, povedal Peskov a dodal, že nariadenie ohľadom ruského rubľa by sa mohol zvrátiť.

Povedal: “Určite. Ak nastanú iné podmienky.”

Rusko potrebuje peniaze z vývozu energetických surovín viac ako kedykoľvek predtým, vzhľadom na zmätok, ktorý postihli ostatné časti jeho ekonomiky. Analytici tvrdia, že HDP Ruska by sa tento rok mohlo prepadnúť až o pätinu. A predaj zemného plynu iným krajinám, ako Číne bude veľmi náročný, pretože infraštruktúra plynovodov ešte neexistuje.

Súvisiace: Dokážu USA vyriešiť problém Európy s plynom?

Rozhodnutie Moskvy verejne pohroziť zatvorením kohútikov by sa mohlo zvrátiť tým, že by snaha o prelomenie závislosti Európy na ruskej energii získala na ešte väčšej naliehavosti. Predstavitelia EÚ si už tento rok stanovili cieľ znížiť spotrebu ruského plynu o 66 %. Nemecko stavia terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu, dodávky z USA sa zvyšujú a Európa urýchľuje projekty obnoviteľnej energie.

Analytici zo spoločnosti Eurasia napísali: „Vzhľadom na ambíciu EÚ, nahradiť do konca roka väčšinu ruského dovozu alternatívnymi dodávateľmi sa zdá pravdepodobné, že väčšina, ak nie všetci európski nákupcovia sa rozhodnú neobnoviť dodávateľské zmluvy.“

“Postupný posun Európy od dodávok energie z Ruska je štrukturálny a nebude zvrátený.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár