Saudska_Arabia_V_roku_2020_nam_bude_stacit_cena_ropy_za_40_dolarov

Kráľovstvo poznamenalo, že je na dobrej ceste zbaviť sa svojej závislosti na rope a nebude čeliť problémom, ak cena v roku 2020 klesne na 40 dolárov za barel.

Saudský minister financií – Mohammed Al Jadaan poznamenal: “V roku 2020 nám naozaj záležať na tom, či cena bude na úrovni 40, 45, 50, 55 dolárov, pretože sa naozaj vo veľkej miere zapríčiníme znížiť našu závislosť na cenách ropy.”

Al Jadaan v rozhovore ďalej uviedol: “Máme v pláne úplne ukončiť závislosť a dúfame, že sa nám to podarí za 40 až 50 rokov. Dúfame, že do roku 2030 sa nám podarí nemať starosti, aj keby ropa bola zadarmo.”

Súvisiace: Saudská Arábia po prvej emisii islamských dlhopisov predaj opakuje

Saudská Arábia počas minulého roka stanovila ambiciózny plán, keďže chcela odstaviť ekonomiku mimo ropného sektora. Stalo sa tak potom, čo cena klesla na 26 dolárov za barel, čo viedlo k obrovskej rozpočtovej diere krajiny.

Od tej doby sa Saudskej Arábií podarilo svoju ekonomiku zastabilizovať. Znížila štátne dotácie, oznámili nové dane a od zahraničných investorov si požičali miliardy, čím sa im podarilo zlepšiť finančnú situáciu.

Taktiež znížili platy pre vedúcich ministrov a štátnych zamestnancov. Táto politická stratégia bola o šesť mesiacov neskôr zrušená a tento krok bol podľa Al Jadaana navrhnutý tak, aby viedla k posilneniu rastu.

Poznamenal: “Stalo sa tak v čase, keď sme naozaj mali strach z cien ropy, keďže sme sa obávali ďalšieho tlaku v ekonomike,” … “Aktuálne, keď sme videli, ako sa plán rozvíja … možno je čas priniesť viac finančných prostriedkov do rúk ľudu.”

Medzinárodný menový fond v stredu uviedol, že kráľovstvo by mohlo v blízkej budúcnosti mierne poľaviť z tempa úspor pre “redukciu dopadov na rast HDP.”

Vyššie ceny ropy, okolo 50 dolárov aktuálne tomu pomáhajú. OPEC vedený Saudskou Arábiou a Ruskom v prvej polovici roka 2017 obmedzil produkciu, aby znížil prebytok ponuky. Tieto obmedzenia produkcie sa môžu rozšíriť až do marca 2018.

Ale rozsiahla produkcia ropy v USA aj naďalej zabraňuje ďalšiemu rastu cien. Počet plošín v prevádzke sa v uplynulom roku zdvojnásobil.

Súvisiace:
OPEC USA: Prosíme, nepumpujte toľko ropy!
Saudská Arábia ruší šetrenie na štátnych zamestnancoch

Analytici banky UBS odhadujú, že producenti v USA aktuálne môžu zarábať peniaze, aj keď sa cena ropy udrží nad úrovňou 40 dolárov za barel. To je omnoho nižšia úroveň, ako 65 dolárov v začiatkoch roka 2014.

Saudská Arábia očakáva, že v roku 2017 dosiahne rozpočtový deficit vo výške 7,7% HDP, oproti 11,5% v minulom roku.

MMF odhaduje, že ak by kráľovstvo v roku 2017 chcelo dosiahnuť vyrovnaného rozpočtu, ceny ropy by museli dosiahnuť úroveň 84 dolárov za barel. Situáciu okolo rozpočtu by zvrátili v budúcom roku, ak cena dosiahne 74 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár