Saudsky-investicny-fond-nakoniec-kupuje-anglicky-futbalovy-klub-Newcastle-United

Saudské konzorcium vedené saudskoarabským štátnym investičným fondom úspešne kúpilo anglický futbalový tím Newcastle United, po 18 mesiacoch zdĺhavých sporov.

Vo štvrtok bola hlavná prekážka prekonaná, keď Premier League dostala od saudského kráľovstva právne záväzné záruky zaručujúce „oddelenie“ a prísľubov, že nebude ovládať 128-ročný futbalový klub.

Kúpou za údajne 300 miliónov libier (409 miliónov dolárov) sa končí 14-ročné vlastníctvo britského miliardárskeho podnikateľa Mikea Ashleyho a saudskoarabské konzorcium získa 80% vlastníctvo, pričom ďalších 10% bude patriť developerom Simonovi a Davidovi Reubenovi a ďalších 10% britskej investorske Amande Staveleyovej z investičnej spoločnosti PCP Capital Partners.

Hlavnou prekážkou odkúpenia anglického tímu Saudskoarabským verejným investičným fondom (Saudi Public Investment Fund – SPIB) boli obavy zo zapojenia saudského štátu do záležitostí tímu.

Predchádzajúca dohoda o odkúpení bola zrušená v roku 2020, keď konzorcium nedokázalo dostatočne oddeliť seba a saudský štát, ktorý vedie korunný princ Mohammed bin Salman.

Vo štvrtok bola taktiež odstránená ďalšia bariéra, ktorá bráni saudskoarabskej skupine prevziať Newcastle United: Sťažnosť na vysielanie od držiteľa práv susednej katarskej spoločnosti beIN Sport, držiacej práva na vysielanie Premier League na Blízkom východe, ktorá požadovala, aby Saudská Arábia zrušila svoj štvorročný zákaz vstupu na športový kanál.

Zákaz súvisiaci so súčasne vyriešenou blokádou Kataru v kráľovstve Perzského zálivu je nateraz zrušený a umožňuje opäť vysielať zápasy Premier League, UEFA a FIFA. Saudská Arábia tiež sľúbila, že v kráľovstve zatvorí pirátske webové stránky, ktoré zobrazujú obsah beIN, bez súhlasu vysielateľa.

Vedúci predstaviteľ PIF, Yasir Al-Rumayyan vo vyhlásení po zverejnení tejto správy uviedol: „Sme mimoriadne hrdí na to, že sme sa stali novými majiteľmi klubu Newcastle United, ktorý je jedným z najznámejších klubov anglického futbalu. Ďakujeme fanúšikom Newcastlu za ich mimoriadne lojálnu podporu, ktorú nám roky venovali, a sme nadšení, že s nimi môžeme spolupracovať. “

Noví majitelia s “hlbokými“ vreckami

Odchod Ashleyho už dlho očakávali fanúšikovia, ktorí sa domnievajú, že pôsobenie maloobchodného magnáta formou znižovania nákladov devastovalo výkonnosť a povesť tímu. Prevzatie Saudskej Arábie však nie je bez kontroverzií.

Saudská Arábia je známa svojimi negatívnym prístupom v oblasti ľudských práv a svojou vedúcou pozíciou v rámci vojenskej intervencie v Jemene, ktorá priniesla to, čo OSN nazýva jednou z najhorších humanitárnych kríz na svete.

Organizácia pre práva – Amnesty International vyzvala Premier League, aby uprednostnila otázky ľudských práv a “sportswashing“.

(Sportswashing je postup, kedy jednotlivec, skupina, spoločnosť alebo národný štát používa šport na zlepšenie svojej povesti prostredníctvom organizovania športových podujatí, nákupom alebo sponzorstvom športových tímov alebo účasťou na tomto športe.)

Sacha Deshmukh, generálna riaditeľka organizácie Amnesty International vo Veľkej Británii, uviedla: “Odkedy sa o tejto dohode hovorilo prvýkrát, hovorili sme, že to predstavuje jasný pokus saudských úradov vylepšiť ich “otrasné“ podmienky v oblasti ľudských práv, za pomoci pôvabu špičkového futbalu.”

Nie je jasné, či fanúšikovia Newcastlu v St. James Park majú konkrétny problém so situáciou ohľadom práv Saudov. Doterajšie správy však naznačujú, že sa tešia na nových investorov, ktorí majú naozaj rozsiahle objemy finančných prostriedkov, ktoré použijú na rehabilitáciu tímu, ktorý pod Ashleyho vedením už dvakrát čelil rozsiahlym problémom.

Alan Shearer, ktorý je jedným z najobľúbenejších bývalých hráčov tímu, na sociálnej sieti Twitter zverejnil status: „Ánoooooo. Môžeme sa odvážiť znova dúfať. “

Oficiálny účet na sieti Twitter, spoločnosti Newcastle zverejnil status s jednoduchým textom „Newcastle UNITED“ s dvoma emodži srdca vo farbách tímu.

Saudský investičný fond, ktorý má majetok vo výške 430 miliárd dolárov, bol na misii diverzifikovať svoje podiely v rámci iniciatívy kráľovstva s označením Vision 2030. Medzi jeho významné investície za posledné dva roky patria veľké podiely v spoločnostiach Carnival Cruises, Bank of America, Walt Disney, Marriott International a Facebook .

Vyhlásenie konzorcia vedeného Saudskou Arábiou vo štvrtok označilo „investičnú skupinu“ za „pozostávajúcu z dlhodobých, trpezlivých investorov, ktorí majú plnú dôveru v budúci úspech klubu“.

Vo vyhlásení dodali: “Dnešné oznámenie je záverom dôkladného a podrobného procesu, ktorý investičnej skupine umožnil dospieť k dohode, ktorá bude prínosom pre všetky zainteresované strany, a ponechá Newcastle United dobrú pozíciu na presadzovanie jasnej a dlhodobej stratégie.”

Al-Rumayyan z PIF bude pôsobiť ako nevýkonný predseda Newcastle United. Staveley, ktorá vedie spoločnosť PCP Capital Partners, bude mať jedno miesto v predstavenstve, pričom Jamie Reuben bude tiež riaditeľom klubu zastupujúcim RB Sports & Media.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár