Korunný princ Saudskej Arábie - Mohammed bin Salman,

Korunný princ Saudskej Arábie – Mohammed bin Salman,

Kráľovstvo Saudskej Arábie si najalo manažérku pre styk s verejnosťou, ktorá bola kedysi producentom spravodajskej moderátorky Katie Couric, aby pracovala ako konzultant pre vzťahy s médiami.

Nicolla Hewittová, ktorá už viac ako desať rokov vedie svoju vlastnú komunikačnú firmu, sa pripája k viacerým americkým vplyvným osobnostiam, ktorí pracujú pre vládu Saudskej Arábie. Krajine vládne kráľovská rodina, ktorá bola obvinená z porušovania ľudských práv.

Saudskú Arábiu vedie z veľkej časti korunný princ Mohammed bin Salman. NBC News v roku 2018 informovala, že nariadil zavraždiť novinára Džamála Chášukdžího, čo korunný princ poprel. Bývalý prezident Donald Trump v tom čase stál pri Saudskej Arábii aj po smrti Chášukdžího. Obe krajiny rok predtým podpísali obchod v oblasti zbrojenia v hodnote takmer 110 miliárd dolárov.

Nové zverejnenie nedávno podané na ministerstve spravodlivosti uvádza, že Hewittová bude pre ministerstvo médií Saudskej Arábie vykonávať prácu na voľnej nohe a „bude poskytovať všeobecné služby v oblasti vzťahov s verejnosťou a mediálneho dosahu, vrátane vysielania, tlače a sociálnych médií o meniacom sa spôsobe života v Saudskej Arábii“.

Dokument uvádza, že Hewittová vykonáva svoju prácu pre Ministerstvo médií, prostredníctvom spoločnosti s názvom “Thiqah Business Services“. Podľa podnikateľského časopisu Eye of Riyadh je Thiqah Business Services zo „100% vládnou spoločnosťou, vlastnenou Saudským úradom pre akreditovaných hodnotiteľov a Saudskou organizáciou pre certifikovaných verejných znalcov“.

Nicolle Hewittová.

Nicolle Hewittová.

Formulár ukazuje, že Hewittová predtým, ako získala túto prácu, počas minulého roka aktívne pracovala pre mediálnu agentúru saudskej vlády. Podľa webovej stránky saudskej vlády ministerstvo médií „dohliada na všetky prostriedky vizuálneho, zvukového a písomného komunikačného obsahu v Kráľovstve Saudskej Arábie“.

Vo formulári sú uvedení reportéri, ktorých Hewittová kontaktovala, keď zastupovala saudskú vládu, vrátane tých zo CNBC, NBC News, CBS News, New York Post a CNN. Zástupcovia pre styk s verejnosťou často prezentujú reportérom príbehy svojich klientov.

Thiqah v novembri a decembri Hewittovej zaplatila zálohu vo výške viac ako 15 000 dolárov.

E-mail odoslaný Hewittovej spoločnosť sa pred zverejnením článku nevrátil. Spoločnosť Thiqah Business Services taktiež nevrátila e-mail so žiadosťou o komentár.

Hewittová je najnovším americkým zástupcom, ktorého si Saudská Arábia najala, v snahe ovplyvniť americké publikum a jej politických predstaviteľov.

Krátko po tom, čo bol v roku 2020 zvolený prezident Joe Biden, Saudská Arábia dala niekoľkým novým lobistom signál, že krajina plánuje aktualizovanú kampaň vplyvu, ktorá by sa mohla zamerať na novú administratívu a nastupujúci Kongres. Kráľovstvo má tiež v cieľoch snahu o financovanie nových digitálnych tlačových platforiem so sídlom vo Washingtone, DC

Životopis Hewittovej uvádza, že má predchádzajúce skúsenosti z Blízkeho východu. Podľa jej internetovej stránky bola členkou správnej rady OSN, v rámci rezolúcie s názvom Ženy, mier a bezpečnosť. Na jej profile v rámci sociálnej siete LinkedIn sa píše, že s americkou novinárkou, moderátorkou, producentkou a autorkou – Katherine Anne Couric v Yahoo News, CBS News a NBC News.

Webová stránka jej firmy ako niektoré z jej klientov uvádza mená ako Bloomberg Philanthropies, Stand up To Cancer, Rockefeller Foundation a Girl Rising.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár