Ruský vicepremiér Alexander Novak (L) a saudskoarabský minister energetiky Abdulaziz bin Salmán Al Saud.

Ruský vicepremiér Alexander Novak (L) a saudskoarabský minister energetiky Abdulaziz bin Salmán Al Saud.

Dve z najväčších krajín sveta, ktoré produkujú ropu, plánujú vzdorovať odporúčaniam Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) a budú pokračovať v investovaní do ropy a zemného plynu. Odmietajú výzvy na zásadné obmedzenie používania fosílnych palív, napriek prehlbujúcej sa klimatickej kríze.

Tvorcovia politík sú pod obrovským tlakom, aby splnili sľuby dané v rámci Parížskej dohody, ktorá je všeobecne považovaná za prielomovú dohodu a kriticky dôležitú, aby sa zabránilo najničivejším dopadom zmeny podnebia.

Takmer 200 krajín vrátane Ruska a Saudskej Arábie v roku 2015 ratifikovalo parížsku dohodu o klíme a súhlasilo s tým, že budú pokračovať v úsilí obmedziť zvýšenie teploty planéty na 1,5 stupňa Celzia nad úroveň pred industrializáciou. Dohoda do roku 2050 vyžaduje nulové čisté emisie skleníkových plynov.

Je pozoruhodné, že IEA – popredné svetové energetické združenie v priebehu minulého mesiaca vydala svoje najostrejšie varovanie pred celosvetovým využívaním fosílnych palív a uviedla, že ťažba a rozvoj nových ropných a plynových polí sa tento rok musia zastaviť, ak chce svet dosiahnuť nulové emisie do polovica storočia.

Ruský vicepremiér Alexander Novak vo štvrtok na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil, že IEA k svojim zisteniam zjavne dospela „využitím reverzných výpočtov“ o tom, ako dosiahnuť do roku 2050 nulové čisté emisie.

IEA nebola okamžite k dispozícii pre vyvrátenie žiadosti ohľadom týchto pripomienok. Je zrejmé, že najdôležitejšia svetová skupina z oblasti energií tvrdí, že zastavenie vývoja v oblasti ropy, zemného plynu a uhlia je zásadné pre dosiahnutie medzinárodne dohodnutého cieľa nulových čistých emisií.

Novak v rozhovore poznamenal: “Z môjho pohľadu sa jedná o zjednodušujúci prístup.” Zároveň je to tiež nereálne.“

Dodal: „Niet pochýb o tom, že sa musíme posunúť v oblasti zelenej energie a smerom k zelenej agende, keďže je vidno v celej spoločnosti po nej rozsiahly dopyt. Musíme si však ujasniť, s akými prostriedkami sa to dá urobiť, kto to zaplatí, aké technológie a príležitosti máme k dispozícii, a to aj pri riešení nevyriešených problémov, ktoré na svoje riešenia ešte len čakajú.“

Jeho komentáre prichádzajú krátko po tom, čo saudskoarabský minister energetiky – princ Abdulaziz bin Salman zavtipkoval o správe IEA na online tlačovej konferencii, začiatkom tohto týždňa.

Abdulaziz podľa agentúry Reuters uviedol: „Je to pokračovanie filmu „La La Land“. Prečo by som to mal brať vážne?“

Jeho reakcia na správu prišla krátko po tom, čo sa OPEC a krajiny mimo OPEC – energetická aliancia známa ako OPEC + – sa uprostred oživenia cien ropy dohodli na postupnom znižovaní ťažby v nasledujúcich mesiacoch.

Dodoa, že Saudská Arábia „produkuje ropu a plyn pri nízkych nákladoch a využíva aj obnoviteľné zdroje energie. Žiadame svet, aby to prijal ako realitu: že sa staneme víťazmi všetkých týchto aktivít.“

Novak vo štvrtok pre agentúru CNBC uviedol, že Abdulaziz opäť v ten deň opätovne potvrdil záväzok Rijádu investovať do sektoru ropy.

Novak uviedol, že zámerom Moskvy bolo urobiť to isté.

Novak nakoniec poznamenal: “Môžem vás ubezpečiť, že Ruská federácia, v rámci jej plánov a stratégií bude aj naďalej investovať do ropy a zemného plynu a do uhlia.” Investujeme však tiež do obnoviteľných zdrojov, do vodíka, do elektrických automobilov a nabíjacích staníc, takže nadchádzajúce desaťročie vnímame ako kombináciu obnoviteľných zdrojov a fosílnych palív.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár