Masayoshi Son.

Masayoshi Son.

Masayoshi Son otriasol technologickým priemyslom s jeho mega fondom, kde len od Saudskej Arábie v hotovosti získal 45 miliárd dolárov. Môže sa tak stať opäť.

Generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank v máji roka 2017 spustil Vision Fund o objeme 93 miliárd dolárov, pričom takmer polovica peňazí pochádza od saudskej vlády. Fond už vykonal veľké investície do desiatok nových podnikov, ako sú WeWork a Slack.

Son opakovane hovoril o plánoch pre druhý Vision Fund, keď v máji oznámil, že bude zriadený v “blízkej budúcnosti”. Saudský korunný princ Mohammed bin Salman minulý týždeň, počas rozhovoru s agentúrou Bloomberg novému fondu prisľúbil 45 miliárd dolárov.

Zvyšuje sa však pochybnosť o tom, či môže Son založiť Vision Fund 2 v súvislosti s medzinárodným tlakom na Saudskú Arábiu ohľadom zmiznutia a zjavnou vraždou popredného novinára Jamal Khashoggiho.

Súvisiace: Kde vo svete Saudská Arábia investovala?

Amir Anvarzadeh, ktorý je analytikom v spoločnosti Asymmetric Advisors, ktorá investorom poskytuje analýzy japonských akcií poznamenal (Masayoshi Son je Japoncom): “Aktivity tohto fondu sú od Saudskej Arábie závislé.”

Ďalej poznamenal, že firmy zo Silicon Valley by sa mohli chcieť vyhýbať peniazom z Vision Fund, pretože nechcú “byť spájaní s tým, čo by mohli považovať za krvavé peniaze.

Asymmetric Advisors odstránili spoločnosť SoftBank zo zoznamu odporúčaní týkajúcich sa kľúčových akciových spoločností, v priebehu tohto týždňa. Cena akcií japonskej spoločnosti klesla takmer o 15%, odkedy Khashoggi zmizol 2. októbra, keďže čelia obavám okolo svojich saudských väzieb a rozsiahlemu odpredaju v oblasti technologických spoločností.

Spoločnosť Masayoshi Sona v súčasnosti zvažuje vytvorenie ďalšieho obrovského investičného fondu so zameraním pre oblasť technológií, kde však jeho budúcnosť je aktuálne otázna.

Hovorca spoločnosti SoftBay – Takeaki Nukii v piatok poznamenal: “Vision Fund 2 je v súčasnosti len konceptom,” … “Informácie o načasovaní, rozsahu a podrobností zatiaľ nie sú jasné a nebudú zverejnené.”

Vplyv na významnú konferenciu Saudskej Arábie

Niektorí špičkoví vedúci predstavitelia sveta sa snažia získať odpovede saudskej vlády na vlnu otázok týkajúcich sa zmiznutia Khashoggiho. Smrť novinára denníku Washington Post spustila vlnu kritiky na saudských vládcov, keďže nebol videný odvtedy keď vstúpil do saudského konzulátu v Istanbule.

Britský miliardár Richard Branson ukončil svoje investičné rozhovory so saudskou vládou. Vedúci predstavitelia spoločností ako JPMorgan Chase a Google zrušili svoju účasť na budúco-týždňovej významnej saudskej investičnej konferencie v Rijáde.

Hromadný odchod generálnych riaditeľov zahŕňa Daru Khosrowshahiho z Uberu, kde SoftBank a saudská vláda investovali miliardy.

Spoločnosť SoftBank sa k mediám nevyjadrila ohľadom toho, či sa na tomto podujatí aj naďalej zúčastní Son a ďalší špičkoví manažéri. Spoločnosť to v piatok odmietla komentovať.

Sen Masayoshiho Sona v nebezpečenstve

Popri vklade Saudskej Arábie a 15 miliárd amerických dolárov z Abú Zabí pritiahol fond Vision aj iných významných investorov, ako je Apple a americký výrobcu čipov – Qualcomm.

Získanie takýchto spoločností, ktoré by sa mohli stať súčasťou ďalšieho obrovského fondu, ktorý je do značnej miery podnecovaný saudským ropným bohatstvom, bude v súčasnosti naozaj náročné.

Dan Baker, analytik spoločnosti Morning Star, ktorý sleduje SoftBank poznamenal: “Spoliehanie sa na Saudovcov môže viesť k negatívnemu prístupu od iných investorov.”

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Tvrdil, že odloženie druhého Vision Fund nie je pre SoftBank nevyhnutne negatívne. Vynaloženie obrovských súm prvého fondu bude je už teraz výzvou.

Baker ďalej poznamenal: “Jedná sa o masívny fond, ktorý investuje do nie až tak rozsiahleho priestoru, takže sa naozaj treba vhodne rozhliadať a investovať do veľa vecí, aby ste tieto peniaze naozaj rozmiestnili.”

Zlyhanie pri vytváraní nového fondu by však bolo obrovskou prekážkou v snahe spoločnosti Sona, keďže sa snaží o vybudovanie niekoľkých spoločností, ktoré zmenia svet pomocou umelej inteligencie a pripojených zariadení. 61-ročný magnát povedal, že nový fond Vision chce spúšťať každé dva až tri roky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Blooomberg, BBC

Facebook komentár