Radikálna hospodárska politika japonského premiéra Šinzó Abeho nielen v minulom roku pomohli vyvolať hviezdne zisky japonských akciu, ale taktiež posilnil bohatstvo 50. najbohatších ľudí v krajine(podľa rebríčka Forbes).

Vo svojom zozname bohatých Japoncov zverejnenom vo štvrtok, Forbes uviedol, že Masayoshi Son – vedúci muž vodcu japonského internetu – Softbank je v súčasnosti najbohatším jednotlivcom v tejto krajine, s čistou hodnotou majetku výške 19 miliárd amerických dolárov. Predtým mal majetok o veľkosti 9,1 miliardy dolárov.

V minulom roku bol 56-ročný Masayoshi na treťom mieste, ale od tej doby dosiahol najväčší – dvojnásobný nárast dolárovom vyjadrení vďaka nákupnej horúčke u spoločnosti SoftBank. Po náraste kúpe podielov vo fínskej spoločnosti SuperCell a americkej firmy Brightstar, Softbank v minulom roku kúpila 70 percent akcií amerického operátora Sprint Nextel.

( Súvisiace: Týchto TOP 10 miliardárov v roku 2013 zarobilo najviac peňazí – zoznam )

Akcie spoločnosti v uplynulom roku vzrástli o 90 percent a obchodujú sa na úrovni okolo 8144 japonských jenov (78 amerických dolárov).

Japonská ekonomika v minulom roku zaznamenala oživenie  vďaka agresívneho monetárneho stimul z Centránej Banky Japonska, ktorá pomohla jenu oproti doláru v minulom roku oslabiť o viac ako 11 percent a pomohol japonskému akciovému indexu Nikkei 226 vzrásť o 26 percent.

Rebríček časopisy Forbes Japonska sa výrazne skladá z mužov. V minulom roku sa premiér Abe zaviazal výrazne zlepšiť účasť žien na pracovnej sile do roku 2020, ako súčasť svojho plánu ekonomických reforiem.

( Súvisiace: Top Forbes: Najbohatším mužom v Číne je Wang Jianlin )

Na rozdiel od rebríčka miliardárov časopisu Forbes, zoznam 50. bohatých Japoncov zahŕňa aj rodinné bohatstvo. Zatiaľ čo osobný podiel jednotlivcov musí spĺňať vstupnú požiadavku o veľkosti 500 miliónov dolárov, ktorá bola z minulého roku zvýšená zo 400 milińov dolárov – samozrejme Forbes vzal do úvahy podiel rodiny v spoločnosti.

Maloobchodníci sa pripravujú na dopady zvýšenia dane z predaja, keďže Japonci z tohto zoznamu väčšinou pochádzajú práve z tohto sektora.

65-ročný Tadashi Yanai, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti jedného z najväčších ázijských odevných gigantov – Fast Retailing, klesol na druhé miesto po tom, čo v minulom roku dosiahol prvú priečku. Napriek tomu čisté imanie jeho majetku vzrástlo na 17,8 miliardy dolárov z 15,5 miliardy dolárov v roku 2013.

( Súvisiace: Najbohatší muž Číny preferuje obchody s Veľkou Britániou – pred USA a EÚ )

Prevažná časť zisku Fast Retailers pramení z jej predajní UNIQLO, ktoré sa tešia stabilnému rastu porovnatelných predajov.

Hiroshi Mikitani, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ najväčšej službe internetových služieb v krajine – Rakuten si zachoval jeho 4. miesto s čistou hodnotou majetku vo výške 7,7 miliardy dolárov, z 6,4 miliardy dolárov v roku 2013.

Mikitani rozšíril rozsah spoločnosti Rakuten prostredníctvom série akvizícií, vrátane amerických firiem, ako Buy.com vo výške 100 miliónov dolárov, stránkach fotografii Pinterest a najnovšej akvizície aplikácie smartphonov – Vıber vo výške 900 miliónov dolárov.

( Súvisiace: Americkí miliardári na rastúcom trhu akcií získali takmer $ 1 bilión )

Na ôsmom mieste tohto zoznamu bohatých je Masatoshi Ito, čestný predseda reťazca obchodov Seven & I, ktorý prevádzkuje populárny reťazec 7-Eleven. Bohatstvo Itoa je na úrovni 3,35 miliardy dolárov a očakáva sa, že porastie, keďže predajca 7-Eleven plánuje zdvojnásobiť počet svojich jednotiek v USA

Na desiatom mieste je zakladateľ predajca zľavovej obuvi ABC-Mart – Masahiro Miki s bohatstvom vo výške 2,8 miliardy dolárov. Amatérsky bývalý boxer, Miki ktorý  v roku 2012 kúpil na Nasdaqu obchodovanú spoločnosť LaCrosse Footwear, v snahe rozšíriť po celom svete.

Najmladším človekom na zozname bol 36-ročný nováčik Naruatsu Baba, ktorý sa zaradil na 15. číslo zoznamu Forbes. Akcie jeho spoločnosti hier pre smartphony – Colopl sa prudko zvýšili o 750 percent, keď od roku 2012 prešli primárnou ponukou akcií pre verejnosť, čo mu pomohlo k majetku na úrovni 1,9 miliardy dolárov.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár