Japonsky_miliardar_chce_byt_ako_Warren_Buffett_2018

Japonský miliardár Masayoshi Son povedal, že chce byť Warrenom Buffettom z technologického priemyslu. Aktuálne ide po stopách legendárneho investora, na jeho trhu.

Spoločnosť SoftBank, ktorá je založená skupinou miliardára “Masa” Son, sa zaoberá menšinovým podielom v európskej zaisťovni Swiss Re. Firma Swiss Re uviedla, že rozhovory sú ešte “vo veľmi skorom štádiu” a mohli by sa ešte rozpadnúť.

Vyhliadka na získanie podielu SoftBank, v oblasti poisťovacích činností priniesla porovnania medzi Sonom a vedúcim predstaviteľom Berkshire Hathaway – Buffettom: Obaja investori robia odvážne obchody a obaja sú dlhodobými investičnými hráčmi.

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Záujmy v oblasti poisťovníctva by boli ďalšou podobnosťou.

Analytici z investičnej spoločnosti CLSA poznamenali: “Spoločnosť SoftBank bola často porovnávaná s Berkshire Hathaway, pokiaľ ide o výnimočnú bystrosť zakladateľov: ak by táto dohoda prešla, mali by určite viac spoločného.”

Hlavným podnikaním spoločnosti Berkshire je poistenie a Buffett používa hotovosť, ktorú v ňom generuje, pri investíciách do vodcov sektorov (blue chip) vrátane Wells Fargo, Kraft Heinz, Apple a Coca-Cola.

SoftBank je telekomunikačnou spoločnosťou, ktorá vlastní aj amerického giganta Sprint. Sonov investičný fond o objeme 100 miliárd dolárov, ktorý podporuje Saudská Arábia a ale aj spoločnosť Apple, investoval do spoločností vrátane firiem Slack, WeWork a Nvidia.

Magnát uviedol, že jeho cieľom je získať ďalších 100 biliónov jenov (900 miliárd dolárov) na financovanie budúcich investícií.

Spoločnosť SoftBank neodpovedala na žiadosti o komentár.

Analytici uviedli, že záujem spoločnosti SoftBank o oblasť poistenie má zmysel, keďže by mohla profitovať z rozdielnejšieho portfólia investícií.

Swiss Re z historického hľadiska vypláca ročnú dividendu okolo 5%. Táto firma v Zürichu, počas roka 2017 utrpela veľké straty z hurikánov Harvey, Irma a Maria, ale v každom z predchádzajúcich štyroch rokov dosiahla zisk o hodnote viac ako 3,5 miliardy dolárov.

Analytici z CLSA uviedli: “Do určitej miery [Swiss Re] možno považovať za hlavné zaistenie proti rôznym obchodným rizikám operácií (skupiny SoftBank).”

Kým Buffett a Son sú naklonení uzatváraniu dohôd, toto porovnanie nie je až dokonalé.

Súvisiace: Warren Buffett: Akcie Berkshire Hathaway prvýkrát za $ 300 000

Chris Lane, analytik spoločnosti Sanford C. Bernstein & Co v októbri napísal: “Keďže investori dôverujú Buffettovým inštinktom a chápu jeho prístup k hodnotným investíciám, u Masayoshi Sona sa obávajú jeho veľkých stávok do budúcnosti.”

Son, ktorý uviedol, že má 300-ročný plán pre SoftBank, by sa mohol snažiť hľadať pohnúť trhom poisťovníctva.

Analytici CLSA nakoniec uviedli: “Je možné, že SoftBank vidí nejaký priestor pre narušenie súčasnej štruktúry poisťovacej činnosti, prostredníctvom lepšieho využitia technológie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Forune

Facebook komentár